Yorkshire Terrier, Birleşik Krallık kökenli olan küçük bir cins terrier ırkıdır. Görüntülerine rağmen tüm terierler gibi bu köpek cinsi de oldukça gözü pek bir cinstir. Enerjik, çok cesur ve zeki bir köpek olarak bilinirler. Ayrıca ailelerine oldukça bağlıdırlar. Yabancı kişilerden pek hoşlanmaz ve onlara karşı mesafeli şekilde davranırlar. Kendilerinden daha küçük boyutta olan hayvanları ve diğer köpekleri sevmedikleri bilinir. Ayrıca onlara karşı saldırgan da olabilirler. Kendisini kızdırmayan çocuklar ile oldukça iyi şekilde geçinirler. Aynı zamanda bu köpek cinsi, çok havlar ve iyi birer bekçi köpekleridir. Korkutulursa, kızdırılırsa ya da şaşırtılır ise ısırabilirler. Apartman hayatına rahatça alışabilir ve apartmanda sahipleri ile yaşayabilirler.

Büyüklüklerini anlamayan bu Yorkshire Terrierler, hem korkusuz hem enerji dolu hem de macerayı fazlasıyla seven bir köpek ırkıdır. İnatçı olan bu terrier cinsi, buna karşın aslında genel olarak kolayca da eğitilebilirler. Sahiplerine bağlı ve aynı zamanda onlara karşı koruyucudurlar. Soğuk havadan hızlıca etkilenen bu terrier cinsleri, ev ortamlarında yaşayabilecek ideal olan bir köpek cinsidir. 

Yorkshire Terrier Köpek Cinsi

Yorkshire Terrier köpek cinsi, kişisel alanlarına müdahale edilmediği takdirde çocuklar ile oldukça iyi geçinirler. Küçük boyutları yüzünden ise iyi denetlenmezlerse küçük çocuklar ile başbaşa da bırakılmamalıdır. Büyük köpeklere karşı oldukça fazla cesur davranabilen bu köpekler, buna karşın diğer ev hayvanları ve de ev kedileri ile oldukça iyi geçinirler.

İç mekan içerisinde yaşamayı tercih eden bu köpekler, aynı zamanda soğuk havalara da pek uygun değildir. İnatçı yapıları sebebiyle biraz zorlaşsa da aslında öğrenmeye de açık ve akıllı olan köpek ırklarındandır.

Yorkshire Terrier Bakımı

Yorkshire Terrier bakımı ile ilgili bu köpeklerin günlük bir bakıma ve fırçalanmaya ihtiyaç duyduklarını söyleyerek söze başlayabiliriz. Eğer bu durum çok fazla zaman alır ise profesyonel kişiler tarafından onların tüyleri de kısaltılabilir. Bir bant kullanılarak köpeklerin tüylerinin gözlerinin ön kısmına düşmesi de engellenmelidir. Kulaklarının etrafından sarkan tüyler düzenli şekilde temizlenmek zorundadır. Ömürleri ise iyi bir bakım olduğu sürece 12 ila 15 sene aralığında sürebilmektedir.

Yorkshire Terrier Karakter Özellikleri

Yorkshire Terrier karakter özellikleri açısından ailelerine oldukça bağlılık gösteren ancak bununla beraber biraz özgürlüklerini de seven bir yapı gösterirler. Boylarını aşan bir karakter yapıları bulunur. Akıllı, cesur ve hayat dolu olan bu köpeklerin aralarında akıl açısından testler neticesinde 3. olabildiği görülmüştür. Tehlikeyi sezdikleri zaman ise havlama davranışı gösterirler. Alfa köpek karakterlerinden dolayı ise tecrübesiz insanlar açısından uygun değildir.

Bu köpeklerin enerji seviyeleri oldukça düşüktür. Egzersiz ihtiyaçları da bu nedenle çok fazla değildir, yine düşüktür. Ayrıca oyunculukları da iyi seviyede sayılabilir. Başka köpekler ile ve başka petler ile oldukça iyi seviyede geçinmeleri mümkündür. Çocuklarla iyi anlaşabilirler ancak buna karşın yabancı kişilere olan davranışları oldukça mesafelidir. Eğitilebilirliklerini orta seviyede kabul edebilir ve bununla beraber bu köpeklerin koruma özelliklerinin biraz düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Yorkshire Terrier Tüyleri

Yorkshire Terrier tüyleri göğüs, kafa ve bacak bölgelerinde altın renkte bulunmakta olan düz, uzun ve ipek yumuşaklığında tüylere sahiplerdir. Tüylerinin yapı olarak ve renk olarak, şov köpeği olmaya elverişlidir. Siyah ve de ten rengi olarak doğarlar ve sonrasında tabii renklerine kavuşurlar. Gösteri köpekleri tüyleri oldukça uzun olacak biçimde tımar edilirler. Hatta bazı zamanlarda bu köpeklerin tüyleri yerlere sürtecek kadar bile uzanır ve bununla beraber sırtlarından ikiye ayrılarak dururlar.