Çok az sayıda küçük melez köpek, ruhlu ve sevecen Yorkie-poo ile karşılaştırılabilir, ailenin her üyesinin zevk alabileceği sadık bir arkadaşlığa sahip küçük bir eğlenceli havai fişek gibidir o. 

 • Yükseklik: 17,5 ila 37,5 cm arası
 • Ağırlık: 2,2 kg ile 6,8 kg arası
 • Ömür: 10-15 yıl
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, yaşlılar, kediler, aileler
 • Mizaç: Nazik, arkadaş canlısı, dışa dönük, oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Düşük
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Melez
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Tel gibi Kıvırcık
 • Renkler: Kahverengi / çikolata / karaciğer, krem, siyah, mavi, gri
 • Desenler: İki renkli, üç renkli, samur, mavi ve ten rengi
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, eğitilmesi kolay, tımar etmesi kolay, yalnız olmaya tahammül eder, apartman dostu, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, güçlü sadakat eğilimleri

Yorkie-poo nedir? Bazen yorkipoo veya Yorkie poo olarak da anılır, o, cesaret ve zekası ile popüler bir tasarımcı melezlemesidir! Bir Yorkshire terrierinin (Yorkie) ve minyatür bir kanişin çocuğu olarak, iki kat enerji ve zekaya sahiptir. Bazen ne kadar minyon olduğunu bilmiyor (ya da umursamıyor!) Ve çocuklarla, kedilerle ve diğer köpeklerle havlamak ve oynamak için içsel terrier duygusundan yararlanacaktır.

Yorkie-poo insanlarıyla çok iyi bağlandığı için oldukça kucaklayıcıdır ve günlük fırçalama zamanını sever. Ayrıca, erken pozitif pekiştirme eğitimine iyi yanıt veriyor ve oyunları ve hileleri denemeye hevesli, bu da onu yeni yavrularıyla etkileşimli ilişkiler kurmaya kararlı ilk kez evcil hayvan ebeveynleri için müthiş bir köpek yapıyor. 

Yorkie-poo’lar, her gün 20-30 dakikalık egzersiz onların sağlıklarının zirvesinde kalmalarına yardımcı olduğu için yaşlılar için de harika köpek arkadaşları olur.

Görünüm

Yetiştiriciler, melez Yorkie-poo yaratarak daha hipoalerjenik köpekler için bir talebe cevap verdiler, çünkü Teriyerlerin ipeksi katları ve çoğu kanişin yumuşak, kıvırcık kürkünün kombinasyonu, hayvan alerjisi olan kişilerde sözde daha az reaksiyona neden oluyor. 

Tüm köpekler, idrar, tükürük ve deri döküntülerinde bulunan ve dander olarak bilinen yaygın bir protein olan Can f 1’i üretir ve bu, bir bireyin bağışıklık tepkisini şiddetlendiren şeydir. Bununla birlikte, ebeveynliği ile, bir Yorkie-poo’nun bazı insanlarda burun çekmeye ve hapşırmaya neden olma olasılığı daha düşük olabilir. 

Yorkie-poos ayrıca çekici kürk desenleri ve renklerini miras alır. Çeşitli Yorkie-poo resimlerinde gezinirken, bazı köpekler siyah, kahverengi, mavi, gri, kırmızı, altın ve ten rengi olan bir Yorkie’nin tipik iki renkli veya üç renkli desenine sahiptir. 

Diğerleri bir kanişten siyah, pas, kahverengi, gri, bej ve beyaz gibi daha katı tonlar alır. Deri dokusu da değişebilir — genellikle şık ve kabarık, ancak bazen biraz kaba ve kirli veya parlak ve pürüzsüz.  

Yorkie-poo’ların çoğu, tatlı ifadelerinin temeli olan mürekkep siyahı burunları ve parıldayan kahverengi gözlere sahiptir. Burunları ya biraz uzun ve kaniş gibi sivriltilmiş ya da Teriyer gibi kısadır. 

Kulaklarında da farklılıklar olduğunu fark edeceksiniz: Bazı Yorkie-poo’ların yüzlerini çevreleyen kürk pufları varken, diğerlerinin başlarında sivri uçlar vardır. Ve diğer tarafta, daha da fazla çeşitlilik var! Kuyruklar uzun tüyler, kısa toplar veya ikisinin karışımı olabilir. 

Muhtemel evcil hayvan ebeveynleri sık sık merak eder, “Yorkie-poo’lar ne kadar büyür?” Bir kez daha, onların soyları çok şey belirler. Ortalama Yorkie-poo boyutu omuzda 17,5 ila 37,5 cm arası uzunluğunda ve 2,2 kg ile 6,8 kg arası ağırlıktadır. 

Ebeveyni oyuncak kaniş olan bir Yorkie-poo yetişkin, minyatür bir kaniş ebeveyni olan bir ebeveynden daha küçüktür. Bazıları ince, minyon çerçevelere sahipken, diğerleri daha sağlam, kare şekillere sahip olabileceğinden, gövde stilleri de farklılık gösterir. 

Mizaç

“Küçük olsalar da Yorkie-poo’lar canlı ve cesurdur!” Iowa, Waterloo’daki Den Herder Veteriner Hastanesinde DVM’den Alicen Tracey ve Daily Paws Danışma Kurulu üyesi. 

Bu gerçekten kişilik, şefkat, merakla dolup taşan karizmatik bir tür ve bir parça patrondur! Diğer akıllı küçük köpek ırkları gibi, Yorkie-poo’lar da biraz sıkıntılı olabilir ve özellikle oynamaya hazır olduklarında veya yeni bir numara denemek istediklerinde varlıklarını duyurmaktan hoşlanırlar. 

Spritely Yorkie-poo, tutarlı zihinsel ve fiziksel uyarıma ve uygun sınırlara sahip olduklarında gelişirler. Tracey, “Gençken Yorkie-poo’lar ile davranış eğitimine başlamak ve onlara birçok olumlu deneyim sağlamak önemlidir,” diyor. Neyse ki, eğitilmesi kolaydır ve insanlarıyla birlikte olmaya gerçekten düşkündürler.

Yavru anaokulu, yeni köpeğinizin temel sosyalleşme becerilerini öğrenmesine yardımcı olmanın harika bir yoludur, özellikle de çocuklu bir evde ise. Yavruların evcil hayvan ebeveynleri, bu derslere başlamak için genellikle aşıların tamamlanmasını beklerler. 

Tracey ayrıca, ele alınmaya daha alışmasına yardımcı olmak için bir Yorkie poo köpek yavrusu ile dokunmanın belirli yönlerini önerir. “Her küçük cins köpeklerde olduğu gibi, onları ayaklarıyla oynamaya, kulaklarını karıştırmaya ve gençken farklı pozisyonlarda tutulmalarına alıştırmak önemlidir” diyor. 

“Bu, onları farklı durumlarda rahat ettirmek için maruz kalmayı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sağlık sorunları olması durumunda onları yakından inceleme fırsatı da verir.”

“Küçük olsalar da Yorkie-poo’lar canlı ve cesur!”

Yorkie-poo’lar yaşlandıkça, ek beceriler geliştirmek ve uygun davranışları güçlendirmek için diğer eğitim türlerine geçin. 

Yorkshire teriyerleri ve kanişler itaat, çeviklik, ralli ve ahır denemeleri gibi çeşitli köpek aktivitelerinde aktiftir, bu nedenle Yorkie-poo da sizinle bu şekillerde vakit geçirmeyi sevecektir. 

Güven oluşturmak ve evlat edinilen ya da Yorkie-poo’larnı kurtarmak için daha fazla sabır ve özen gerekli olsa da başarılarından mutlu ve gurur duymasına yardımcı olmak için zaman ve çabaya değecektir. 

Erken pozitif pekiştirme eğitimi ayrıca belirli bir sinir bozucu Yorkie-poo özelliğini engellemenize yardımcı olur: Havlamayı sever. Çok! Bazen kapıdaki bir yabancı gibi önemli bir mesaj iletiyor. 

Yorkie-poo’lar genellikle hemen hemen herkes için dostça olsalar da, aynı zamanda insanlarına karşı son derece uyanık ve koruyucudurlar. Ya da sadece “HI-HI-HI!” Diyor olabilir. dikkat edip etmediğinizi görmek için. Ödüller ve uygun ipuçları ile tıklama eğitimi, bu özelliği daha etkili bir şekilde yönetmenize olanak tanır.

Yaşamsal İhtiyaçları

Genel olarak, bir Yorkie-poo telaşlı değildir. Evde rahatsanız, muhtemelen o da öyledir. Ancak tüyü ne kadar kabarık olursa olsun, soğuk havada yürüyüşleri yönetmesine yardımcı olmak için uygun patik ve kazaklar satın aldığınızdan emin olun.

Bir banliyö arka bahçesi veya bir şehir köpek parkı gibi hemen hemen her duruma uyum sağlayabilir. Tracy, ” Yorkie-poo’lar harika apartman köpekleri olur,”

“Ancak yine de enerji gereksinimlerini karşılamak için özel zamana ihtiyaçları var. Günde en az bir yürüyüş ve özel oyun süresi.” 

Yorkie-poo’ların söyleyecek çok şeyi olduğundan, onu kulübeye taşımadan önce gereksiz havlama seviyesini azaltmak için hemen eğitimi düşünün.

Yorkshire cinsleri bir zamanlar sıçanların yok edilmesi için yetiştirildi, bu nedenle Yorkie-poo, bazen av sürüşü olarak adlandırılan küçük yaratıkların peşinden koşma içgüdüsünü miras alabilir. Düzgün çitlerle çevrili alanlarda iyi eğitim ve oyun süresi, çevre üzerinde daha iyi kontrol kurmanıza yardımcı olur, böylece kaçmaz. 

Tasma eğitimi, özellikle de Yorkie-poo halka açık alanlarda daha büyük köpeklerin etrafında olacaksa, güvenliği için de önemlidir. Unutma, bu oyuncu köpek genellikle kendisinden daha büyük olduğunu düşünüyor! 

Bakım

Bir Yorkie-poo, Yorkie ebeveyninin saç benzeri ceketini veya kaniş ebeveyninin ince kürkünü miras alabileceği için, ne kadar tüy dökebileceğini tahmin etmek zor.

Çoğu Yorkie-poo, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında biraz dökülür, bu nedenle ceketini iyi durumda tutmak ve pürüzleri kontrol etmek için günlük bir fırçalama rutini sürdürün. Bu ayrıca alerjenleri en aza indirmeye yardımcı olabilecek tehlikeyi azaltmaya yardımcı olur.

Tracey, Yorkie-poo’ların hem banyo hem de saç kesimi gerektiren rutin bakım gerektirdiğini söylüyor. Bu, köpeğinizin yüksek bakım gerektirdiği anlamına gelmez, tımar derecesi, köpeğinizin miras aldığı tüyün türüne bağlı olarak değişebilir. 

Yorkie-poo’nuz daha fazla kaniş stiline sahipse, her 6-8 haftada bir profesyonel bir kuaför ziyareti onun şık görünmesini sağlayacaktır. Tırnak kesme işlemini muhtemelen evde halledebilirsiniz, ancak bir kuaför de bunu yapabilir. 

Yorkie-poos gibi küçük cins köpekler diş hastalıklarına yatkın olduğundan, Tracey ayrıca düzenli evde diş bakımı ve yıllık veteriner muayeneleri tavsiye ediyor. 

“Diş hastalıklarını önlemenin en iyi yolu, köpekler için güvenli diş macunu ve diş fırçası ile günlük fırçalamaktır” diyor. “Bununla birlikte, bir veteriner muayenehanesinde yıllık diş temizliği, rutin fırçalamanın kurtulamayacağı kireçlenmiş tartarı temizlemek için de önemlidir.” 

Sağlık

Sevecen Yorkie-poo’nuzun ömrü 15 yıl kadar uzun olabilir, bu nedenle iyi yaşamasını sağlamak için veterinerinizle iyi bir sağlık planı geliştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için, melez köpeklerin özelliklerini daha fazla anlamak önemlidir. 

DVM’den Patrick Singletary, Marietta, Ga’da Good Dog Veterinary Care’in sahibi. Yetiştirme ve genetiğin temel kavramının, anne ve babadan gelen en güçlü özelliklerin (fenotip) yavrulara aktarılması olduğunu söylüyor. 

“Köpeklerde 39 kromozom var” diyor. “Bir erkek ve bir dişi yetiştirildiğinde, yavrularının her biri için 39 kromozomun tamamında taşınacak 20.000 geni aktarmaları gerekir.

Bu genler genotipi oluşturur. Ayrıca kötü genler de geçecek ve bu da yol açacaktır belirli ırklarda belirli sağlık sorunları. Bu ‘kötü genler’ nesilden nesile aktarılır.”

Singletary, bir müşteriyle Yorkie-poo köpeğinde farkında olması gereken sağlık sorunları hakkında konuşurken, her iki ebeveyn ırkını da tartıştığını, çünkü yavruya hangi genlerin aktarıldığını tahmin etmenin bir yolu olmadığını söylüyor. 

Bu nedenle, bir Yorkie-poo genellikle oldukça sağlıklı olsa da tıbbi geçmişine neyin katkıda bulunduğunu bilmek çok önemlidir: 

 • Göre Amerika’nın Kaniş Kulübü, bu cins eğilimli Addison hastalığı böbreküstü bezleri etkileyen; Cushing sendromu ve diyabet gibi endokrin hastalıkları ve şişkinlik.
 • Amerika Yorkshire Terrier Kulübü adında bir karaciğer koşulunu içerebilir bu cins için anahtar sağlık sorunlarını belirtir hepatik mikrovasküler displazi, omurga hastalığı dejeneratif miyelopati ve çeşitli göz sorunları.

Singletary ayrıca, her iki türün de ortak sorunları olabileceğini söylüyor. Kalça displazisi ve diz kapağının yerinden kaydığı patella luksasyonu. VCA Hastanelerine göre, birçok küçük ve oyuncak köpek ırkının patellayı lüks hale getirmek için genetik bir yatkınlığı vardır. 

Tracey, Yorkie-poo’ların, birçok küçük cins gibi, tahrişe ve öksürüğe neden olan trakeada çökme sorunu yaşayabileceğini ekliyor; dejeneratif mitral kapak hastalığı olarak bilinen bir kalp rahatsızlığı. 

Tarih

Yorkie-poo’ların, son 20 yılda fırlayan tasarımcı melezleme eğiliminin bir sonucu olduğuna inanılıyor. Singletary, “Genetikte F1 melezi veya melez oluşturmak için iki bireyin üremesine atıfta bulunuyor” diyor. “Örneğin, bir minyatür bir kanişle yetiştirilmiş Yorkshire teriyeri bir F1 çocuğu, Yorkie-poo üretecek.

F2 melezi, iki F1 melezinin bir araya getirilmesiyle yaratıldı. Bir F1 hibrit Yorkie-poo ile başka bir F1 hibrit Yorkie-poo üreterek yaratıldı. Bir F2 Yorkie-poo. Bu karmaşıklıkları bilmek akrabalılık nedeniyle önemlidir. “

Hipoalerjenik fayda potansiyeli nedeniyle, Yorkie-poo’lar yüksek talep görmektedir. Singletary, yeni bir yavru seçerken, özellikle yetiştiricileri ve Yorkie-poo maliyetlerini değerlendirirken araştırmanızı yapmanın önemli olduğunu söylüyor. 

Singletary, “Herhangi bir köpeğin seçilmesi, birisinin bir yetiştiriciyi araştırmak ve incelemek için ayırması gereken zamana bağlı olarak aylar ila yıllar arasında yapılmalıdır” diyor. Bu özellikle melez ırklar için geçerlidir. “Yetiştiricilerin yavru köpek sahiplerini de güçlü bir şekilde incelemesi gerektiğini düşünüyorum. Yetiştirici size zor sorular soruyorsa, muhtemelen yaptıkları konusunda tutkuludurlar ve köpeklerinin sağlığı ve zindeliği akıllarının ön saflarında yer alır.” 

Başarılı bir yetiştirme operasyonu oluşturmak ve sürdürmek için çok fazla bilgi, tutku ve zaman harcandığına inansa da “melez köpekler için çok yüksek fiyatlar da var.” Yetiştiricilere ne sorulacağı ve belirli hibrit hatlarda nelere bakılacağı hakkında bilgi edinmek için bir teriyogenologa (üreme uzmanı) veya köpeğe özgü bir veterinere danışmayı tavsiye eder.

“Gerçek olamayacak kadar iyi” Yorkie-poo’lara dikkat edin, çünkü birçok tasarımcı köpeği tabir-i caiz ise merdiven altı ürünüdür. Bu, refahlarına odaklanan sağlıklı bir ortamda doğmayabilecekleri anlamına gelir. İşte potansiyel bir köpek yavrusu dolandırıcılığının bazı uyarı işaretleri: 

 • Bir web sitesi, yavru köpekler için belirli bekleme sürelerini belirtir.
 • Bir yetiştirici, satış için birden fazla melez ırk sunar. 
 • Yetiştiriciyi ziyaret etmenize veya köpekleri hakkındaki sorularınıza tatmin edici cevaplar almanıza izin verilmez. 
 • Bir yetiştirici, yavru köpekleri göndermeyi teklif ediyor.
 • Yetiştiricinin web sitesinde telefon numarası yok, e-posta yok gibi belirsiz iletişim bilgileri var, yavrularınız ve çevresinin video veya yüz yüze önizlemelerini sunmuyor.

Eğlenceli gerçekler

 • Aktris ve şarkıcı Demi Lovato’nun benimsediği siyah Yorkie-poo Batman, sık sık Instagram sayfasında karlı yavru kardeş Külkedisi ile birlikte yer alıyor. Batman, 2018’de iHeart Radio “En Şirin Müzisyenin Evcil Hayvan” ödülüne aday gösterildi, ancak bir beagle – Chihuahua karışımı olan Ariana Grande’nin Toulouse’una yenildi.  
 • Yorkipoo, yorkiepoo, yorki-poo, yorki poo, yorkiedoodle ve hatta yo-yopoo olarak adlandırılan bu tüylü tasarımcı melezidir.