Xoloitzcuintli, aynı zamanda Meksikalı tüysüz veya kısaca xolo olarak da bilinir, uyanık bekçi köpekleri ve sadık, sportif arkadaşlardır. 3.000 yıldan daha eski olan xolos üç boyutta gelir ve sonuçta bazıları o kadar tüysüz olmayabilir.

 • Yükseklik: 25 ila 35 cm (oyuncak), 35 ila 45 cm (minyatür), 45 ila 57,5 cm (standart)
 • Ağırlık: 4,5 ila 6,8 kg (oyuncak), 6,8 ila 13,6 kg (minyatür), 13,6 ila 25 kg (standart)
 • Ömür: 13-18 yaş
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıkları: Yaşlılar aileler köpekler
 • Mizaç: Nazik arkadaş canlısı uzak
 • Zeka: Yüksek
 • Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Sakin
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Sportif olmayan
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Tüysüz kısa
 • Renkler: Altın / sarı, kahverengi / çikolata / karaciğer, kırmızı, Geyik yavrusu, siyah, gri, beyaz
 • Desenler: İki renkli, tüysüz, brindle, benekli / işaretli / benekli, benekli
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, eğitilmesi kolay, tımar etmesi kolay, yüksek av sürüşü, apartman dostu, sıcak havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri

Kısaca “show-low-itz-QUEENT-ly” veya “xolo” (“show-low”) olarak telaffuz edilen Xoloitzcuintli, daha çok Meksikalı tüysüz köpek olarak bilinir. Bu egzotik cins sakin, uyanık ve sadık bir arkadaştır. Standart xolo, 13,5 ila 23 kg ağırlığında orta büyüklükte bir köpek olsa da cins aynı zamanda iki küçük boyutta da bulunabilir: oyuncak ve minyatür.

Xoloitzcuintli’nin tarihi 3,500 yıldan fazla bir süre önce Meksika ve Orta Amerika’da başlıyor. Tanrıların eski Aztek köpeği olan xolos, kötü ruhları kovduğu düşünülen sadık arkadaşlardı. Bu iyi bir işti… sahipleri ölünceye kadar, köpekler genellikle kurban edilip insanlarıyla birlikte gömülünceye kadar (inanç, sahiplerine öbür dünyaya rehberlik edeceklerdi).

Bugün, xolos daha sıradan bir varoluş yaşıyor. Benzersiz görünümleri onları diğerlerinden ayırır ve xolo meraklıları güçlü, zarif vücutlarını ve sakin, sevgi dolu tavırlarını hızlıca gösterir. Saçlarından yoksun oldukları şeyi, bu yavrular sahiplerine sadakatle telafi etmekten daha fazlasını yaparlar.

Evinize bir xoloitzcuintli eklemek istiyorsanız, maliyetler, çeşitli faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişir, ancak Amerika Xoloitzcuintli Kulübü’nün eski başkanı Kay Lawson, gösteriye layık bir köpek arayan sahiplerin kayıtlı bir xolo için 5.000 $ civarında bir yerde harcamayı beklemeleri gerektiğini söylüyor. 

Görünüm

Xoloitzcuintlis, XCA’ya göre üç boyutta bulunur : 25 ila 35 cm uzunluğunda ve 4,5 ila 6,8 kg ağırlığında olan oyuncak, 35 ila 45 cm boyunda ve 6,5 ila 13,5 kg arasında minyatür ve 45 ila 57,5 cm standart boyunda ve 13,5 ila 25 kg ağırlığındadır.

Bazı özellikleri geliştirmek için yetiştirilen birçok köpeğin aksine, xoloitzcuintlis doğal olarak binlerce yıl önce gelişti ve onlara hiçbir zaman fark edilmeyecekleri anlamına gelen kendine özgü bir görünüm kazandırdı. 

Bu ilkel görünümlü köpeklerin uzun, kaslı gövdeleri ve uzun, alçak kuyrukları vardır. Derin düşüncelere daldığında çatlayan büyük, dik kulakları ve kırışık kaşları, bunun zeki, duygusal bir köpek olduğunu açıkça ortaya koyan sorgulayıcı ifadeler gösterir.

Xoloitzcuintli üç boyutta olabilir: oyuncak, minyatür ve standart. Ayrıca tamamen tüysüz olabilirler, kısa paltolar giyebilirler veya başlarında sadece küçük tüy tutamları olabilirler.

Xoloitzcuintli köpekleri ya tamamen tüysüz olabilir ya da kısa, düz tüylü olabilir – ve hem kısa tüylü hem de sarı saçlı tek bir çöpte doğabilir! 

Hatta birçoğu, küçük bir peruk gibi başlarında küçük bir tutam saç tutuyor. Bu küçük-orta büyüklükteki köpekler çarpıcı bir görünüme sahiptir ve koyu renk olma eğilimindedir: Tipik olarak siyah, gri, bronz veya kırmızı. Ayrıca, ilginç görünümlerine biraz daha fazla yetenek veren beyaz noktalara da sahip olabilirler.

Tüysüz görünüm kesinlikle herkes için olmasa da xolo meraklıları bu yerli ırkı güçlü tutmak konusunda tutkulu. Lawson, xoloitzcuintli’nin geçmişinin kişisel düzeyde onunla rezonansa girdiğini ve bölgeye özgü bir cins olarak statüsüne atıfta bulunduğunu söylüyor.

Lawson, “İkimiz de Kızılderiliyiz,” diyor. “Bu türün mizacı ve kişiliği benim kişiliğime uyuyor. Cinsin geçmişi ilgi çekiciydi ve [bu şekilde] bir koruma yetiştiricisi oldum.”

Xolos, tüy eksikliğinden dolayı bazı insanlara hitap edebilir, bu da alerjisi olanların burnunu çekmesine veya çizmesine neden olmayan bir köpek arayanlara yardımcı olabilir. 

Tamamen hipoalerjenik bir köpek gerçek olmasa da, bazı köpeklerin – xoloitzcuintli dahil – diğerlerinden daha az alerji semptomuna neden olması mümkündür.

Xolo’nuzla yürüyüşe çıkmanın, bazılarının dikkatini çekmesi gereken türünün tek örneği bir çift olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Bu köpekler gerçekten eşsiz!

Tamamen hipoalerjenik bir köpek gerçek olmasa da, bazı köpeklerin – xoloitzcuintli dahil – diğerlerinden daha az alerji semptomuna neden olması mümkündür.

Mizaç

Lawson, “[Xolos] son derece zeki ve uyarlanabilir,” diyor. “Düzgün bir şekilde yetiştirilip doğru şekilde eğitim verildiklerinde, ilkel bir hayatta kalma uzmanıdırlar “kırılgan ve bağımlı değiller” ilgilendiğiniz herhangi bir faaliyete katılmak için son derece motive olmuşlardır.”

Lawson, xoloitzcuintli sahiplerine, köpek yavrusu döneminde xolo’larını eğitmek için önemli miktarda zaman ayırmaları gerektiğini tavsiye ediyor, bu enerjik yavruların çok fazla dikkat ve egzersize ihtiyacı vardır, bu nedenle köpeklerini düzgün bir şekilde eğitme ve sosyalleştirme yeteneği olmadan yoğun bir ev için en iyi köpek olmayabilirler. 

Xolos, büyük aile hayvanları olarak ün yapmış olsa da kulaklarını veya kuyruğunu çeken küçük çocukların sakarlığına karşı sabırları olmayabilir. Her köpekte olduğu gibi, çocuklar ve yavruların bir arada olduğu her an denetlemek ve çocuklarınıza evcil hayvanlarla nasıl doğru bir şekilde etkileşime gireceklerini öğretmek önemlidir,

Xolos ayrıca yabancılara ısınmak için yavaş olabilir, bu yüzden dikkat çekmek için bir Labrador gibi onu zorlamazlar, Aynı zamanda mükemmel bekçi köpekleri yaparlar. Havlayarak bir sorun olup olmadığını size bildirirler, ancak özellikle yapışık değildirler.

Çoğu köpek gibi, uygun şekilde eğitilmiş, egzersiz yapılmış ve xolo için bakılmış bir kişi, gelecek yıllar için güvenilir bir arkadaş olacaktır. Lawson, “Çoğunlukla sağlıklı, sağlam, atletik bir partnerdirler” diyor. “Ve sahibine sıkı sıkıya bağlanacak bir köpek.”

Yaşamsal İhtiyaçları

Xoloitzcuintlis’in günlük egzersize ihtiyacı var, ancak aşırısı gereksizdir. Günde iki kez 20-30 dakikalık yürüyüşler ve çitle çevrili bir bahçede tasmasız oyun süresiyle mutlu olacaklar. 

Evde sakin ve mutlular ve yönetilebilir boyutları ve yumuşak mizaçları, iyi apartman köpekleri, özellikle de oyuncak ve minyatür yavrular yapabilecekleri anlamına geliyor,

Ancak not alın: Xolos’un yüksek bir av sürüşü vardır, bu da tavşanlar ve sincaplar gibi diğer hayvanları kovalamak isteyebilecekleri anlamına gelir.

Ayrıca 1,8 metrelik bir çitten kolayca atlayabildiği bilinen mükemmel atlayıcılardır. Xoloitzcuintli yavruları bile yetenekli kaçış sanatçıları olabilir, bu nedenle sahipler çevrelerinin farkında olmalı ve yavruların kaybolmaması için denetlemelidir. 

Onlara kalmalarını ve arandıklarında gelmelerini öğretmek hayati önem taşır ve çitle çevrili bir alanda değilken xolo’nuzun her zaman tasma takılı olduğundan emin olun,

Kürk mantoları olmadığı için, xolos daha sıcak iklimlerde gelişir. Ancak daha soğuk günlerde ısınmak için bir ceket veya süvetere ihtiyaçları olacaktır.

Xolos’un çok fazla (veya hiç!) Kılları olmadığı için, daha sıcak iklimlere daha uygundurlar ve soğukta dışarı çıkmak için bir paltoya ihtiyaç duyarlar, ama hava soğursa, korkmayın: Xoloitzcuintlis hygge yaşam tarzını benimsemeyi sever ve mükemmel uyumlu cinslerdir. Ve yalıtkan saç katmanlarına sahip olmadıkları için ciltleri, rahatlatıcı bir sıcak su şişesi gibi dokunulduğunda çok sıcak hissedebilir.

Bakım

Bir xolo eğitimi, tutarlılığa ihtiyaç duydukları ve olumlu pekiştirmeye en iyi tepki verdikleri için diğer köpeklere benzer, Xoloitzcuintlis, ipuçlarını kolayca kavrayabilen ve hileleri öğrenebilen usta öğrenciler oldukları için, bu ipleri “gösterişli” göstermek için kendine güvenen bir kişiye ihtiyaç duyarlar. 

Bazen biraz iradeli olabilirler, bu yüzden tutarlılık anahtardır; bu yavrular, deneyimli köpek sahipleri için en uygun olabilir,

Lawson, “En önemlisi, sahipleri işe gitmeden saatlerce evde tek başlarına bırakılabilecek bir köpek değiller,” diyor. “Kendilerini eğlendirmenin bir yolunu bulacaklar ve büyük olasılıkla sizin kabul edilebilir bulduğunuz bir şekilde olmayacak. Uzun süre kulübede bırakıldıklarında iyi hissetmeyeceklerdir.”

Kılsız olmasına rağmen, bir xoloitzcuintli’nin tımar edilmeye ihtiyacı vardır. Xolos kediler gibi kendilerini temizler, ancak cildini sağlıklı ve temiz tutmak için düzenli banyolara ihtiyaç duyar. 

Derileri yanmaya eğilimli olduğundan, dışarıda güneşte bolca vakit geçirirlerse, köpek formülü güneş kremine (köpekler için insan güneş kremi zehirli olabilir) ihtiyaçları vardır. Tırnakları hızlı uzar ve sık sık kesilmelidir ve dişleri köpek formülü diş macunu ile düzenli olarak fırçalanmalıdır,

Bazı özellikleri geliştirmek için yetiştirilen birçok köpeğin aksine, xoloitzcuintlis doğal olarak binlerce yıl önce gelişti ve onlara hiçbir zaman fark edilmeyecekleri anlamına gelen kendine özgü bir görünüm kazandırdı.

Sağlık

Tipik xoloitzcuintli ömrü 13–18 yıldır. Sağlıklı bir cins olma eğilimindedirler ve herhangi bir ciddi genetik hastalığa yatkın değildirler. 

Bu Meksikalı tüysüz köpekler için cilt bakımı akılda tutulmalıdır. Kesikler veya sıyrıklar olursa, sert ciltleri hızlı iyileşme eğilimindedir. Ama tıpkı insan gençler gibi, ergen xolos, akne eğilimli olabilir XCA göre ve düzenli hamam net ciltlerine tutmaya yardımcı olabilir.

Dilleri ağızlarının kenarlarında sarkan sevimli xoloitzcuintlis resimleri görmüş olabilirsiniz. Xolos genellikle küçük azılarını, köpek dişleri ile azı dişleri arasında bulunan dişlerini kaybeder, bu nedenle sarkan bir dilin bu sevimli görünümü. Bu normaldir ve yemek yeme yeteneklerini etkilemez. 

Yiyeceklerden bahsetmişken, xoloitzcuintlislerin aşırı yeme eğiliminde olduğunu belirtmek önemlidir. Obezite eklemlerinde strese neden olabilir, bu nedenle veterinerinizle sağlıklı bir diyet sürdürme ve xolo’nuzu ne sıklıkla besleyeceğiniz hakkında konuşun.

OFA ayrıca kalça displazisini, patellar luksasyonu ve göz bozukluklarını potansiyel xoloitzcuintli sağlık sorunları olarak adlandırır. Düzenli egzersiz ve veteriner hekim ziyaretleri, xolo’nuzun iyi görünmesine ve uzun bir yaşam sürmesine yardımcı olacaktır. Eve bir köpek getirmeden önce, xoloitzcuintli yetiştiricinizin OFA tarafından önerilen tüm testleri tamamladığından emin olun,

Tarih

Xoloitzcuintli köpekleri, 3000 yıldan daha eski inanılmaz bir geçmişe sahiptir. Meksikalı tüysüz ‘adı xoloitzcuintli, Aztek dilinde iki kelimeden gelir: Yıldırım ve ölüm tanrısı Xolotl ve köpek anlamına gelen itzcuintli, Efsaneye göre, tanrı Xolotl, yaşayanları korumaya yardımcı olmak ve yeraltı dünyasında ruhları yönlendirmek için bir köpek yarattı. 

National Geographic’e göre, Xolo figürinleri ve heykelleri eski Mezoamerikan sanatında, genellikle mezarlık alanlarında ortaya çıkıyor. Bu tüysüz köpeklerin iyileştirici güçleri olduğu ve yeryüzündeki insanlar için de kötü ruhları savuşturduğu düşünülüyordu. 

Maalesef xolo için bu, sahipleri öldüğünde sık sık feda edildikleri anlamına geliyordu, böylece insanlarına yeraltı dünyasına kadar eşlik edebileceklerdi. 

Aztekler ayrıca xoloitzcuintli eti de yediler ve Avrupalı ​​kaşifler geldiklerinde onlar da xolo için bir tat geliştirdiler. Öyle ki, neredeyse yok oluyorlardı.

Daha yakın yüzyıllarda, xoloitzcuintlis birçok popülerlik gelgiti ve akışı yaşadı. Amerikan Kulübesi Kulübü, cinsi ilk olarak 1887’de “Meksikalı tüysüz” olarak tanıdı, ancak cins popülaritesi azaldı ve 20. yüzyılın ortalarında AKC kaydını kaybetti. 

Bugün, xolo biraz canlanma yaşıyor: 1954’te Meksika tarafından tanındı ve AKC, cinsi 2011’de yeniden tanıdı. Xoloitzcuintli şu anda Meksika’nın resmi ulusal köpeğidir.

Eğlenceli gerçekler

 • Xolos, Baja California’daki profesyonel futbol kulübü Club Tijuana’nın maskotudur,
 • Belki de xoloitzcuintlis’in en ünlü sahipleri ve savunucuları Meksikalı sanatçılar Frida Kahlo ve Diego Rivera idi, Çiftin sevgili Xolos’u onlarla birlikte fotoğraflarda ve sanat eserlerinde yer aldı.