Whippet, oldukça zarif olan, tazı benzeri ve İngiltere kökenli olan bir köpek ırkı olarak karşımıza çıkıyor. Bu whippet köpeklerinin yaklaşık hayat süreleri ise 12 ila 15 yıl arasında değişiklik gösterir. Hız ortlamaları genelde saatte 56 kilometre olarak bilinir. Ama bu sadece uzuvlarını tamamen kullanabilen ve yavru olmayan köpeklerde böyledir. Kütleleri 6,8 ila 14 kilo arasında yetişkinleri için değişiklik gösterir.

Bu köpekler, oldukça zeki, sevecen, dost canlısı, hayat dolu olan, nazik ve sessiz hayvanlardır. Bu cinslerin dişisi 45 ila 53 sandım arasında erkekleri ise 48 ila 56 santimetre arasında değişiklik gösterebilir. Whippet köpekleri, çok sevecen oldukları kadar aynı zamanda bir o kadar uysal ve de zeki hayvanlardır. Ayrıca bu köpek cinsleri, çocuklar ile de çok iyi anlaşırlar. 

Whippet Eğitim ve Bakımları

Whippet eğitim ve bakımları hakkında bu köpeklerinin eğitiminde çeşitliliğe önem verilmesi ve yer verilmesinin önemli olduğunu söyleyebiliriz. Eğitim sırasında oyun ya da koşu aktiviteleri de yer alırsa bu köpekler, sahiplerine oldukça olumlu tepkiler verebilecektir. Ancak bu köpeklerin harika düzeyde itaatkâr olması da çok mümkün görünmemektedir.

Whippet köpeklerin ölü olan tüylerinin kaldırılabilmesi açısından ara ara fırça yardımı ile taranmasının yeterli olacağını da söyleyelim. Tartar oluşumlarının engellenebilmesi açısından ise bu köpeklere çiğneyebileceği bir şeyin verilmesi gerekmektedir. Ayrıca bakımlarında tırnaklarının kısa tutulması kuralına da dikkat etmek gerekir.

Whippet Karakter Özellikleri

Whippet karakter özellikleri açısından bu köpek cinslerinin çocuklar ile çok iyi anlaşsalar bile yabancılara çok da kibar olmadıklarını söylemiş olalım. Hızlı bir biçimde hareket etmekte olan nesneleri ise kovalama dürtülerini pek bastıramazlar ve peşinden giderler. Başka köpeklere karşı ise oldukça toleranslıdırlar. Ayrıca çocuklar ile çok eğlenirler ve aile içerisinde kedi bulunması durumunda da o kediyi hiç rahatsız etmezler. 

Whippet karakter özellikleri arasında bu köpeklerin enerjilerinin iyi düzeyde olduğunu ve buna karşın çok fazla egzersiz ihtiyaçları bulunduğunu söyleyebiliriz. Oyunculuk seviyeleri orta düzeydedir. Başka köpeklerle çok iyi ve başka hayvanlarla da oldukça iyi anlaşabilirler. Her yaştan çocuklarla olan arkadaşlıkları ise oldukça iyi olarak tanımlanabilir. Yabancılara karşı olan davranışları orta düzeyde kabul edilirken, bu köpeklerin eğitilebilirlikleri ise yine orta seviyede kabul edilir. Ayrıca ailelerine karşı koruma iç güdüleri biraz zayıftır ve çok gelişmemiştir.

Whippet Yaşam Biçimi

Soyu İngiltere’ye dayanan ve oradan kök alan bu köpek cinsleri Whippetler, tüyleri bakımından da yoğun ve bakımlı tüylere sahiptirler. Bu anlamda görebileceğiniz bir çok renkleri bulunur. Ancak en çok görülen renkleri, mavi, bej, siyah, mercan kırı, beyaz, siyah ya da çizgili veya sarı lekelerle dolu olan beyaz renkleridir.

Küçük bir tür tazı gibi olan Whippet köpekleri, avlanmaya ya da yarış yapmaya oldukça ihtiyaç duyarlar. Çok aşırı egzersiz yapması gerekebilir. Bu ırk aynı zamanda soğuklara karşı da duyarlı bir ırktır. Kış mevsiminde üzerine kıyafet giydirilmesi önerilir. Yeteri kadar egzersiz olanağı sağlandığı zaman apartman içerisinde de yaşamlarını sürdürebilirler. İngiltere kökenli olan bu köpekler, evin içerisinde oldukça sakindir ve ayrıca küçük bir bahçede bile çok mutlu olabilirler.