Whippets, küçük avları kovalamak için yetiştirilmiş şık, orta boy köpeklerdir. Sarılmak için minimum tımar ve sevgi gerektirirler.

 • Yükseklik: 46 ila 56 cm arası
 • Ağırlık: 11,3 ila 18 kg arası
 • Ömür: 12 ila 15 yaş
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar yaşlılar köpekler aileler
 • Mizaç: Nazik arkadaş canlısı oyuncu
 • Zeka: Orta
 • Tüy Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Sessiz
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Av köpeği
 • Post Uzunluğu / Doku: Kısa
 • Renkler: Siyah, gri, kırmızı, krem, beyaz, Geyik yavrusu, kahverengi / çikolata / karaciğer
 • Desenler: iki renkli, samur, eyer / battaniye, brindle, benekli / işaretli / benekli, smokin, karaciğer ve bronzluk
 • Diğer Özellikler: Tımar etmesi kolay, yüksek av sürüşü, apartman dostu, sıcak havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri

Whippet’lar, yüzlerce yıl önce melezlemeden gelen tazı ve İtalyan tazı ile ilgili olsa da (ve genellikle bu benzer şekilli köpeklerle karıştırılır), bu şık ve arkadaş canlısı cins kendi sınıfındadır. Genellikle köpek ırklarının “Goldilocks” adı verilen bu köpekler, birkaç bakım gereksinimi, ortalama egzersiz ihtiyaçları ve kolay giden bir mizacı olan orta büyüklükte bir köpektir.

Görünüm

Whippets uzun ama ince köpeklerdir: American Kennel Club’a (AKC) göre, erkekler 45 ila 53 cm boyunda iken erkekler 48 ila 56 cm uzunluğundadır. 11 ila 18 kg ağırlığındadırlar. Sıska görünümlü bir Whippet görürseniz paniğe kapılmayın. Sağlıklı kilodaki yetişkin Whippet’ların aslında iki ila dört görünür omurları olmalıdır.

AKC whippet cinsi standardına göre, bir whippet rengi “önemsizdir”. Başka bir deyişle, Whippet’ları açık kahverengi renkten krem ​​rengine, siyahtan maviye kadar her türlü renk kombinasyonu ve işaretleme deseninde bulacaksınız. 

Göz rengi de değişebilir ancak safkan Whippet’larda iri, koyu renkli gözler tercih edilir. Whippet’in büyük kulakları, tetikte olduğunda bile kıvrımlı, gül şeklindedir. Bu “büyük, koyu renkli gözleriyle birleştiğinde” onlara karşı konulamaz bir elfin cazibesi verir.

American Whippet Club’da halk eğitimi başkanı ve AKC temsilcisi Karen Lee, “Whippet cinsi standartlarının düşük kuyruklu taşıma olması gerekiyor” diyor. Korktukları ya da gergin oldukları için kuyruklarını sıkıştırmadıklarını söylüyor, bu yüzden bacakları arasında kuyruğu olan bir Whippet gördüğünüzde endişelenmeyin.

Mizaç

Whippet’ların makul miktarda egzersize ihtiyacı vardır. Lee, “Hızlı sporcular, bu da ihtiyaç duydukları tüm egzersizi kısa sürede elde edebilecekleri anlamına geliyor,” diye açıklıyor Lee. Göz gezdirirken, Whippet’lar tavşanları ve diğer küçük hayvanları açık tarlalarda kovalamak için yetiştirildi. Ancak egzersizlerini yaptıktan sonra, günün geri kalanında evin etrafında dinlenmekten memnun kalırlar. 

“Onlara, günde beş ila 10 dakika bir top veya frizbiden sonra olacak hızlı dörtnala patlamaları için çıkışlar sunmanız gerekiyor. Ve bilirsiniz, arada güzel bir yürüyüş iyi gelir” diyor.

Profesyonel Köpek Eğitmenleri Sertifikasyon Konseyi’nin yönetici direktörü Bradley Phifer, tazı gibi diğer tazılarla karşılaştırıldığında Whippet’ların çok daha az gergin olduğunu söylüyor. “Biraz daha dayanıklılar” diyor. “Onlar stresten kurtulabilirler.” Bununla birlikte, uzun süre yalnız bırakılan veya egzersiz yapmadan bırakılan bir tazı, sakinliğini kaybedebilir ve perdeleri ve kanepeleri yiyebilir.

Yaşam İhtiyaçları

Çoğu köpekte olduğu gibi, bir tazı için ideal yaşam durumu, güvenli bir şekilde çitle çevrilmiş bir avluyu içerecektir. Whippet’lar için bu, en az 1,8 metre yüksekliğinde bir çit anlamına gelir çünkü bu köpekler son derece çeviktir. 

Bununla birlikte, Whippet’lar, sahipleri kendilerini günlük yürüyüşler ve egzersizler için dışarı çıkarmaya adadıkları sürece dairelerde yaşayabilirler. Egzersiz yaptıktan sonra, koltuklarda uzanmayı ve kucaklaşmayı severler. Bir whippet için egzersiz çıkışı sağlayamıyorsanız, Lee, kıdemli bir whippet edinmeyi öneriyor.

Whippets, çocuklara ve yaşlılara karşı harika bir şekilde naziktir ve çok yüksek bir ısırık inhibisyonuna sahiptir. Genel olarak diğer köpeklerle iyi geçinirler, ancak onları çok agresif köpeklerden uzak tutmak en iyisidir.

Kısa tüyleri vardır ve derileri kolayca yırtılır, bu nedenle kalın tüylü bir ırka göre yaralanma olasılıkları daha yüksektir. Küçük hayvanlar av sürüşlerini harekete geçirme eğilimindedir: örneğin avluda koşan bir kedi ya da oturma odası zemininde zıplayan bir evcil tavşan.

Tazı çok düşük vücut yağına sahip olduğundan, sıcak havaya soğuk havaya göre daha toleranslıdır ve dışarıda taşınmamalıdır. Phifer, “Whippet’lar yazın harikadır” diyor. “Ama soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, soğuk havalarda onlara kalacak yer ayırmanız gerekecek.”

Bakım

Whippets teknik olarak hipoalerjenik değildir ve bazılarını dökerler, ancak tüyleri çok kısadır ve bakımı kolaydır. “Whippet’ın avantajı, minimum tımarlama gereksinimidir. Lee ayrıca, Whippet’ların çok düşük bir köpek kokusuna sahip olduğunu ve kulaklarının diğer bazı cinsler gibi nemi tutmadığını belirtiyor. 

“İnanılmaz derecede az bakım gerektiriyorlar” diyor. Tımar etmenin kolay olmasının yanı sıra, kürkleri de yumuşak ve dokunuşu saten hissi veriyor.

Whippet’lar çok havlamazlar ve nöbetçi köpeklerden daha iyi arkadaş köpekler olma eğilimindedirler ve çeviklik ve yarış yarışmaları için eğitilebilirler. Yetiştirildikleri yoğun av sürüşü nedeniyle, Whippet’larınızı herhangi bir dış mekan, çitle çevrili durumda tutmak son derece önemlidir: Whippet’ların doğrudan gelen trafiğe doğru bir sincabı kovaladığı bilinmektedir.

Lee başka bir uyarıda bulunuyor: “Whippet’lar, günün uzun süreleri boyunca yalnız bırakılan köpekler kadar iyi sonuç vermez” diyor. Paket köpekler olarak, çok sosyaldirler ve insan ve / veya köpek arkadaşlarına ihtiyaç duyarlar; bu, köpeği gün boyunca yalnız bırakmayı planlıyorsanız, bir tazı evlat edinmeyi yeniden düşünmenin en iyisi olduğu anlamına gelir. 

Lee, “Bunun şiddetli ayrılık kaygısı olan bir köpek olduğunu” söylüyor. Uzun saatler boyunca gitmeniz gerekiyorsa köpeğiniz için köpek bakımını öneriyor.

Sağlık

Kural olarak, Whippet’lar önemli sağlık sorunları göstermez. American Whippet Club’a göre, oradaki daha sağlıklı safkan köpeklerden biri. Bununla birlikte, çerçevesi fazla kilo için yapılmadığından, Whippet’ların sağlıklı bir kiloda kalmasına yardımcı olmak önemlidir.

Sadece Whippet’ları etkileyen son derece nadir bir genetik duruma Bully Whippet Sendromu denir. Mutasyona uğramış bir miyostatin geni mevcut olduğunda kas kütlesini artırabilir ve daha güçlü, daha hızlı bir yarış köpeği oluşturabilir. 

Ancak iki resesif miyostatin geni birleştiğinde ortaya çıkan köpek anormal derecede kaslıdır “Arnold Schwarzenegger’i köpek şeklinde düşünün.” Ne yazık ki, bu durum bazı yetiştiricilerin bu yavruları bırakmasına neden oldu. 

Ve zorba Whippet’ların kalp sorunlarına yol açan ekstra büyük bedenleri desteklemesi gereken normal büyüklükte kalpleri vardır.

Tarih

Whippet, Kuzey İngiltere’de doğar. Lee, “Viktorya döneminin ortalarında soylu veya aristokrasiye sahip değilseniz, işçi sınıfının gerçekten tazı sahibi olmasına izin verilmiyordu,” diyor. Böylece, madenciler ve bölgedeki diğer işçi sınıfı insanları, filo ayaklı tazı ile daha sağlam ve sevimli teriyeri melezledi ve sonuçta daha küçük, daha sert ve hala hızlı bir köpek ortaya çıktı.

Aileyi beslemek için tencereye bir tavşan koyabilirler. Harika bir aile hayvanıdırlar” diyor Lee. “Hafta sonları kumar sporu da yaptılar.” En popüler Whippet sporlarından biri, Whippet’ların parkurun sonunda çırpınan tavşan derilerine (ve daha sonra paçavralara) doğru birbirleriyle yarıştığı “paçavra yarışları” idi.

Zaman geçtikçe, cins, biraz daha zarif bir form oluşturmak için biraz daha İtalyan tazı ile geçen zengin köpek meraklılarının dikkatini çekti. AKC, kırbacın Lancashire’dan New England’a göç eden tekstil işçileriyle Amerika’ya geçtiğini söyledi. Köpek kulübesi kulübü, cinsi 1888’de tanıdı.

Whippets, yarış köpekleri olarak yetiştirildikleri Kaliforniya’nın ilk günlerinde özellikle popüler hale geldi. Sessiz film yıldızı Douglas Fairbanks’in bir yarış kırbacı bile vardı.

Eğlenceli gerçekler

 • Son 20 yılda ortaya çıkan en yeni köpek sporlarından biri, bir köpeğin bir rıhtımdan bir su havuzuna atladığı, en uzağa sıçrayan köpek olan dok dalışıdır. Görünüşe göre, Whippet’lar havuz dalışında oldukça ustadır. Aslında o kadar iyi ki, Guinness Dünya Rekorunu en uzak liman dalış atlayışı için elinde tutan üç köpeğin hepsi Whippet’lardır: Sounders (2019), Slingshot (2018) ve Cochiti (2012).
 • Diğer ünlü Whippet’lar arasında İngiliz komedyen Jennifer Saunder’in köpeği Olive ve ünlü ressam Lucien Freud’un, sanatında sıkça bir konu olan köpeği Pluto sayılabilir. Freud bir keresinde şöyle demişti: “İnsanların hayvanlar kadar doğal ve fiziksel olarak rahat görünmesini seviyorum, Plüton benim kırbacım gibi.”
 • 2018’de Whisky adlı bir whippet, Ulusal Köpek Şovu’nu kazandı.
 • Bourbon adlı bir whippet, Royal Canin tarafından sunulan 2020 AKC Ulusal Şampiyonası’nda evine “Şovun En İyisi” unvanını kazandırdı.