West Highland Terrier, kendine güveni oldukça yerinde olan, aynı zamanda fırlama da bir mizaca sahip, eğitimi en yüksek seviyede alabilecek bir köpek ırkıdır. Oyun oynamasını ve bazı aktivitelerde bulunmayı oldukça çok sever. Açık alan içerisinde serbestçe oyunlar oynamak, bu köpekleri çok mutlu eder. Ayrıca Westie olarak da adlandırılan bu cinsler, oyun oynamaya bayılır, çok gürültülü, tetikte olan ve sizden bağımsız olan bir cins köpektir. Dışa oldukça dönük yapıları vardır ama bununla beraber bazen inatçı da olabilirler.

Bu West Highland Terrier, özel köpeklerdir ve bazen de şımarık olabilirler. Bu nedenle de ara ara terbiye edilmeleri gerekir, önemlidir. Eğitimleri sabit ve tutarlı olan bir eğitmen tarafından yapılmalıdır. Kürkleri sert ve korumalı şekildedir. Bu yüzden de çok sık sık yıkanmamaları tavsiye edilir. Eğer köpeğiniz kirlenirse tüyleri öncelikle kurutulmalıdır, ardından ise iç kısımları da fırçalanmalıdır. Bu köpeklerin kürklerinde olan ölü tüyler ise yıl içerisinde iki kez el ile temizlenmelidir.

West Highland Terrier Karakterleri

West Highland Terrier karakterleri, erken yaşlardan beri eğitilmesi gereken karakterlerdir. Diğer köpekler üstünde baskınlık kurabilmeye ve kedileri de koşup kovalamaya pek gerek duymazlar. Eğer çocuklarınız var ise onlar açısından da iyi birer oyun arkadaşı olabilirler. Çünkü bu köpekler, oyunlardaki şiddetin karşısında kişiye göre hareket eder ve ayarlanabilirler. 

West Highland Terrier köpeklerinin enerji seviyeleri düşüktür. Ayrıca egzersiz ihtiyaçları da çok fazla olmaz. Bu köpeklerin oyunculukları orta seviyede kabul edilebilir. Başka köpekler ile ve başka hayvanlar ile iyi düzeyde anlaşabilir ve arkadaşlık edebilirler. Çocuklarla anlaşmaları da hiç fena sayılmaz. Ayrıca yabancılara karşı iyi bir tutum içerisindedirler. En yüksek düzeyde eğitim alabilme özellikleri vardır. Sahiplerini ve ailelerini koruma özellikleri ise orta seviyede değerlendirilebilir.

West Highland Terrier Yaşamları

West Highland Terrier yaşamları ile alakalı hem şehir içerisinde hem şehir dışarısında yaşamakta olan insanlar açısından uygun birer ırk olduklarını söyleyebiliriz. Evlerin içerisinde oldukça çok aktif olan bu köpek cinsleri, ayrıca bir bahçeye çok da gereksinim duymazlar. Bu West Highland Terrier köpek cinslerinin soyu, kökende İskoçya’ya dayandığı bilinen bir köpek ırkıdır.

Tüy yapılarına baktığımızda tüylerinin çift katmanlı olduğunu ve üst tabakalı bir kaba kürkü olduğunu ve aynı zamanda bu kürkün sert olduğunu söyleyebiliriz. Astar kürkü ise oldukça yumuşak ve de kısa tüylü olarak dikkat çeker. Bu köpeklerin rengi, genellikle beyazdır. Ayrıca bu köpekler koşmaktan, topla oynamaktan ya da herhangi bir biçimde güzelce vakit geçirmekten oldukça hoşlanırlar. Boyutlarının küçük olmasına karşın çok fazla da egzersiz yapmaya, hayatları boyunca çok ihtiyaç duyarlar. Ancak bazen bu köpekler, kaçmaya da çalışabilirler. Bu nedenle onları iyi ve korunaklı bir bahçede tutmak, en mantıklı yol olacaktır.