Welsh Terrier, 1700’lü yıllarda üretilmesine rağmen ilk defa 1885 senesi itibari ile resmi olarak tanıtılmıştır. Bir süre de Kırmızı Wire Fox Terrier şeklinde anılmışlardır. Airedale Terrier’in başka Terrierlerle çiftleşmelerinden doğmuşlardır. Cesur, duygulu, itaatkâr, neşeli ve de bağımsızlıklarına, yani özgürlüklerine düşkün olan bir cinstirler.

Tüylerinin senede iki defa kesilmesi gerekir. Ayrıca tüyleri sık sık şekilde fırçalanmalıdır, bu cinsler açısından faydalıdır. Geçmiş dönemde ağıllara ve de inlere girebilmelerinden dolayı av köpekleri olarak seçilmiş ve kullanılmışlardır. Welsh Terrier cinsleri, ayrıca tazılar ile beraber sürü korumacılığı da yaparlar. Bugün günümüzde daha çok insanlara arkadaşlık yapan köpekler olarak bilinir ve kullanılır. Ayrıca apartman yaşamına da kolaylıkla uyum gösterirler. Çok iyi birer bekçi köpeği olabilirler. Sahiplerine düşkün olan bu köpekler, yabancı kişilere karşı ise ürkektirler.

Welsh Terrier Cinsi

Welsh Terrier cinsleri, kibar, oyuncu, hareketli ve her dediğinizi yapmakta olan bir köpektir. Korkusuzdurlar ve itaatlerinize uyarlar. Ailelerine oldukça bağlı olan bu köpekler, yabancı kişilere karşı ise çekingen ve ürkektirler. Bu cins, hızlı şekilde öğrenebilecek biçimde algıları çok açık olan bir köpektir. Ancak siz sahibini kandırabilmek adına bazı kurnazlık girişimleri de olabilir. Eğitimleri, sabit ve tutarlı olan bir eğitmen tarafından yapılmalıdır. O zaman başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Yaşadıkları ortam şartlarına bağlı şekilde senede en az iki kez ölü tüylerinin kaldırılması için kürkü el ile temizlenmelidir. Bu köpekler, hafta içerisinde birkaç kez de fırça ya da tarak ile taranmalıdır. Her ne kadar bilmediği ve tanımadığı kişilere karşı daha da uzak dursalar bile bu cinsler, çocuklara karşı ise çok hoşgörülüdür. Bu köpekleri erken yaşlardan beri sosyalleştirildiği takdirde kediler ile ve başka evcil olan hayvanlar ile iyi bir iletişim kurabilirler. Bazen diğer köpekler üstünde de baskınlık kurabilme özelliği gösterirler.

Welsh Terrier Yaşam Şartları

Welsh Terrier yaşam şartları bakımından yeterli egzersiz imkanları sağlandı8kları zaman apartman yaşamına da oldukça uyum sağlayabilmekteler. En içerisinde ise oldukça aktif olan bu köpekler, aslında küçük de olsa bir bahçeye de ihtiyaç duyarlar.

Sert, çok kalın ve tel tel olan tüyleri, bakıma ihtiyaç duyar. Renkleri genelde de kırmızımsı kahverengi ya da siyah olur. Welsh Terrier’in aynı zamanda yaşamını çok fazla enerji ile geçirdiği bilinmektedir. Topla oynamaktan veya sokaklarda serbest ve özgürce koşmaktan oldukça fazla hoşlanırlar. Ancak günler boyunca egzersiz için dışarı çıkarmaya imkân Sert, çok kalın ve tel tel olan tüyleri, bakıma ihtiyaç duyar. Renkleri genelde de kırmızımsı kahverengi ya da siyah olur. Welsh Terrier’in aynı zamanda yaşamını çok fazla enerji ile geçirdiği bilinmektedir. Topla oynamaktan veya sokaklarda serbest ve özgürce koşmaktan oldukça fazla hoşlanırlar. Ancak günler boyunca egzersiz için dışarı çıkarmaya imkân bulamazsanız o zaman size olumsuz tepkiler verebilir. bulamazsanız o zaman size olumsuz tepkiler verebilir.