Weimaraner, 19.yüzyılın başlarında avcılık alanında yetiştirilen büyük bir köpek cinsidir. Erken Weimarantlar, ayı, yaban domuzu ve geyik gibi büyük olan hayvanları avlamak amacıyla kraliyet ailesi tarafından da kullanılmışlardır. Büyük avların avcılığı, popülerite anlamında azaldıkça, Weimaranerler, tavşan, tilki ve tavuk gibi küçük boy hayvanları avlamak amacıyla kullanılmıştır.

Weimaraner köpekleri, çok amaçlı olan bir silah köpeği cinsidir. Adı ise Grandük’ten gelir; Weimar adındaki bir mahkemeden gelmektedir. Zevk amaçlı avcılık görevlerinde oldukça aktif olarak kullanılmış olan bir köpek cinsi olarak karşımıza çıkar.

Weimaraner Görünüm Özellikleri

Weimaraner görünüm özellikleri bakımından oldukça atletiktir. Geneneksel şekilde bir kuyrukları vardır. Bunun hala uygulanmakta olduğu ülkelerde bu kuyruklar yerleştirilmekte ve bunlar genelde ortalama olarak 6 inç ölçümlerindedir. Bu tür, Amerikan Kennel Club cins standardının birer parçası durumundadır. Kuyruk yerleştirilmesi, bazı birkaç ülkede ise yasa dışıdır.

İngiliz Köpek Kulübesi Kulübü’ndeki cins standardı, gevşediği zaman sırtlara ulaşan ve sırt seviyelerinin altına doğru inen bir kuyrukları tanımlarlar. Alman cins kulübü standardı ise çizginin üstünde taşınabilen hem güçlü hem de iyi kaplanmış tam birer kuyruk gerektirmektedir. Ayrıca bu köpek cinsleri perdeli pençeleri olan ve büyük su köpekleri olarak yetişen köpek türleridir. Son olarak gözlerinin rengi  gri, mavi ile birlikte gri veya açık kehribar renginde olabilir.

Weimaraner Renkleri

Weimaraner renkleri, bu cinse muhteşem bir görünüm verir. Kısa paltosu ve sıradışı gözleri, kendine özgü bir görünüm kazandırmaktadır. Tüyleri, oldukça az bakım gerektirmektedir. Çünkü kısa, pürüzsüz ve serttir. Bu cins köpekler, kömür mavisinden gümüş griye, fare grisinden mavi griye kadar farklı renklerde olabilirler. Kürkünün olmadığı ya da ince olduğu durumlarda ise kulaklarının içerisinde veya ağzında, cildi beyaz ya da siyah renk yerine pembemsi olmalıdır. Bu cinsler bir astar içermezler bu yüzden de aşırı soğuklardan kaçınılmalıdır. Bu hayvanların tüylerinin boyu kısa bile olsa  bu cinsin tüyleri dökülebilir. Bu cinsin palto rengi ise “Gri Hayalet” isminin takılmasına yol açmıştır.

Bu cinslerin göğüs bölgesi üzerinde küçük bir beyaz işaret vardır. Bu köpek cinsi çoğunlukla gri renkte olur. Ancak soluk ten renginde olan Dobermana benzer “tazı işareti” olarak tanımlanan başla bir çeşidi daha vardır. Weimaranerlerin kulaklarının iç kısmında “Harrasburg Boynuzları” olarak bilinmekte olan küçük lobları ve “Grafmar’s Caps” gibi diğerlerine hiç benzemeyen birkaç fiziksel özellikleri bulunur.

Weimaraner Mizacı

Weimaraner mizacı ile ilgili bu köpeklerin, içgüdüsel ve güçlü birer av sürüşü ile fiziksel şekildeki dayanıklılıkları ile ödüllendirilmiş birer enerjik av köpeği olduğunu söyleyebiliriz. Kedileri görmezden gelebilirler. Ancak genel olarak belli bir kediye yönelip yönelemeyeceği bilinemez. Buna karşın bu cinsler, avlanma dürtüsüne sahip olma eğilimi içinde değillerdir.

Büyük ihtimalle bahçeye giren bazı küçük hayvanları da kovalar ve beraberinde öldürürler. Bir Weimaraner cinsinin sık sık egzersiz yapması gerekir. Ayrıca oyun oynamayı da sever. Aktif bir sahibinin gerekli ölçüde ona egzersiz yaptırması ve oyunlar oynatması gerekir. Bir Weimaraner sakin olabilmeyi ve davranışlarını kontrol etmeyi öğrenebilmek için uygun bir eğitime gereksinim duyarlar.

Av Köpeği Weimaraner

Av köpeği Weimaraner cinsleri, iyi huylu olan ancak aşırı miktarda da enerjiye sahip olan bir köpek türüdür. Hem suda hem de karada avlanma, işaret etme, izleme ve geri kazanma görevlerinde harika olan çok yönlü birer av köpekleridir. Weimaraner köpekleri, fazlasıyla insan canlısı bir türdür.

Sahipleri ile çalışmayı ve yaşamayı çok severler ve bu anlamda çok güçlü istekleri bulunur. Bu köpek cinsleri, acemi bir avcı açısından iyi bir seçim olabilmektedir. Avlanmak amacıyla eğitimi yapılırken hafif bir dokunuş da gerektirebilir ve genellikle bu köpekler, deneyimli olan bir av köpeğinden avlanmayı en iyi şekilde öğrenebilirler.