Vizsla, zarif, kaslı olan, orta büyüklüğe sahip bir Macaristan kökenli av köpeği cinsidir. Macar dilinde ismi “pointer” olarak geçer ve bu isim, kısa tüylü iz sürücü bir av köpeği anlamına gelir. Zaten pointer ırkından bu köpek üretilmiştir. Kökeni oldukça eski cinslere dayanmaktadır. Transilvanya tazısı ve de Türk san köpeği Vizsla’nın ataları sayılır. Bu köpekler sevgileri gösterebilmekten oldukça hoşlanırlar.

Çocuklarla arası çok iyi olan bu köpek cinsi, diğer başka köpekler ile de oldukça iyi geçinirler. Çok çevik ve enerjik bir köpek ırkıdır. Yer gösterme, iz sürebilme, avı geri getirme ve de bekçilik gibi işleri çok iyi yaparlar ancak koruma görevlerinde pek de iyi değillerdir.

Vizsla Köpek Cinsi

Vizsla köpek cinsi, üstün bir koku alma duyusu olan ve kaslı yapısı sayesinde de aslında tam bir av köpeği gibi olan, ancak arada sırada inatçı karakteri ile ortaya çıkan bir köpektir. İnatçı karakterine karşın aslında çok sevgi dolu ve aynı zamanda sahiplerine karşı itaatkârdırlar. Erken yaşlarda sosyalleştirilmeleri gerekir. Düzenli olarak yapılacak olan egzersizler, genel olarak koşu ağırlıklı şekilde olmalıdır. 

Vizsla cinsi, çok kibar ve aynı zamanda her tür hayvan ve çocuk ile gayet rahat bir şekilde anlaşabilen bir köpek ırkıdır. Yabancı kişilere karşı havlayıp tepki göstermektedirler. Uzun olan kulakları, tüylerinin renkleri ve bunlarla uyumlu olan gözleri vardır. Ayrıca yuvarlak ve küçük şekilde kedi ayakları bulunur. Bununla beraber orta boyutta hem kaslı hem aynı zamanda zayıftırlar. Bazı zamanlarda inatçı yönleri ortaya çıkmasına karşın aslında kolay bir köpek cinsidir. Çünkü öğrenmeye karşı oldukça heveslidir. Biraz sert davranmak, bu köpeklerin eğitimi için işe yarayacaktır.

Vizsla Bakımı ve Yapısı

Vizsla bakımı ve yapısı ile ilgili tüylerin düz olması nedeniyle bakıma çok az ihtiyaç duyduklarını söyleyebiliriz. Senede birkaç defa yıkanması, aslında yeterlidir ve periyodik şekilde ölü kıllarının da temizlenebilmesi açısından fırçalanması gerekir. Kırçıllı olan tüyleri ise periyodik şekilde elle temizlenmelidir.

Akıllı ve aynı zamanda cıvıl cıvıl olan bir köpek ırkı olarak Vizsla, ailelerine bağlılıkları ile de bilinen bir ırktır. Enerjik olmaları ile beraber ihmal edildikleri zaman veya yeterli şekilde egzersiz ihtiyacı karşılanmayıp egzersiz yaptırılmadığı zaman bazen saldırgan olabilirler.

Vizsla Köken Bilgileri

Vizsla köken bilgileri açısından bu köpek ırkının isminin aslında “Vizla” şeklinde okunduğunu söyleyerek söze başlayabiliriz. Öbür isimleri ise şu şekilde sıralanabilir: Macar Vizsla, Magyar Vizsla ya da Macar Pointer. Adlarından da anlaşıldığı üzere Macar olan bir köpek ırkıdır ve antiktir. Bu köpek ırkı, Magyar kabilesi tarafından fareleri avlaması açısından kullanılırken daha sonrasında kullanılma amaçları, iz sürme görevi, av hayvanlarının yerlerini belirleme görevleri şeklinde değişmiştir. Vizsla köpek ırkına ait olan ilk kayıtlar ise Kral Luiz’in emriyle hazırlanmış olan belgeler üzerinde ortaya çıkar. Bu ilk kayıtlar, 1357 senesinden kalmadır ve adı da “Illustrated Vienna” şeklindedir.

1800’lü olan senelerde yerini İngiliz Pointer’e bırakır ve nesli de tükenme tehlikesi geçirir. Bu köpek, Weimaraner ve de Alman Kısatüy Pointer’in de atasıdır. Tüyleri ise biraz daha kırçıllı olan bu tür, çok enderdir. Kuzey Amerika üzerinde yalnızca birkaç yüz adet vardır. Alman WirehairedPointer ile Griffon’un melez çiftleştirilmesi neticesinde 1930 yılından itibaren Vizsla  ortaya çıkmıştır. Bu cinsin elde edilmesindeki amaç ise daha kırçıllı tüyleri olması sayesinde soğuğa daha dayanıklı olmasıdır. 1950 senesinde ise Amerika üzerine ilk Vizsla türü ithal edilir. Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1960 senesinde ilk defa tescillenmiş ve de günümüzde popüler gösteri köpeği olan, avcılık ve ev hayvanı özellikleri barındıran bu cins boy göstermiştir.