Toy Fox Terrier, küçük terrier cinslerinden bir köpektir. Aslında doğrudan bu soydan gelmelerine karşın Fox terrier ayrı bir cins köpek olarak kabul edilirler. Bu köpekler, hem kaslı hem atletik bir görünüme sahip olan küçük boy köpeklerdir. Diğer dikkate değer olan karakteristik özelliklerinden bir tanesi de sert bir kafa ile birleştirilmiş olan parlak, kısa ve ağırlıklı şekilde beyaz kaplama ile kısa ve yüksek olan kuyruklarıdır. C şeklindeki kulakları ve de büyük gözleri ile bu cins oldukça zarif bir görünüme sahiptir.

Bu köpeklerin düz, kısa ve uzun kuyrukları aynı zamanda parlaktır. Toy Fox Terrier yetiştiricisi olan kişiler genel olarak doğumlarından birkaç gün kadar sonrasında bu köpeklerin kuyruklarının beşte biri kadarını kısaltırlar. Üzerleri kısa, parlak ve ince siyah renkte, ayrıca yüzlerinde bronz alanları vardır. Ayrıca bir de siyah olan yerine çikolata renkli olan,  bronz olan yerine bir de siyah işaretli olan varyantları daha bulunur. Bu köpekler, birer korkunç tilki minyatürü gibidir.

Toy Fox Terrier Mizaçları

Oyun köpeği olarak da geçen Toy Fox terrierleri mizaçları, pek çok akıllı ve aktif köpek ırkı gibi aslında bir dizi kelimeye karşı cevap verebilmeyi de öğrenebilirler. Ayrıca bu köpekler, palyaçoların da sirk gösterileri için yaygın şekilde kullanılmışlardır. Oldukça iyi şekilde bir mizah anlayışı bulunan bu köpekler, sahipleri açısından harika birer arkadaştırlar.

Bir terrier cinsi olan bu köpekler, çoğu zaman aktif bulunsa da Jack Russell Terrier kadar aktif değildir. Oldukça fazla eğitilebilirler ve genel olarak engelli olan kişiler açısından harika birer yoldaş olarak tanınırlar. Ayrıca sahiplerine de çok sadık ve sevimli davranırlar. İlaveten bu cins köpekler, iyi bir şekilde eğitildikleri zaman çok aşırı havlama eğilimi içindedirler.

Toy Fox Terrier Bakım ve Sağlıkları

Toy Fox Terrier bakım ve sağlıkları açısından bu köpeklerin tımarlanmasının oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz. Ancak tımarlanması, genel olarak kıllarının kısa olması sebebiyle çok da gerekli olmamaktadır. Bazen ise üst kısmındaki tüylerinin taranması ve fırçalanması gerekebilir. Ayrıca Kafasındaki tüyleri çok sık şekilde dökülür.

Toy Fox Terrier genel olarak sağlıklı olan bir cinstir ve çok az bakım gerektirmektedir. Evde bulunduğu zaman oldukça aktif bir köpektir. Genel olarak egzersize olan ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri için dışarıya çıkmaya gerek duymadan evde de yapabilirler. Dikkatli şekilde alıştırılma yapmazsa soğuk havaya karşı tepki gösterebilir ve zorlanabilirler. Hayat beklentileri ortalama on beş senedir. Bu köpek cinsleri, aynı zamanda oldukça esnektir. Ancak pek çok oyun ırkında olduğu gibi bunların bazıları pateller luksasyona eğilimlidirler. Ancak bunlarda von Willebrand hastalığı gibi bazı hastalıklar nadir görülür.

Toy Fox Terrier Tarihçesi

Toy Fox Terrier tarihçesi ile ilgili olarak bu köpeklerinin yetiştiricilerinin, ilk olarak İngiltere’deki Kennel Club tarafından 1875 ile 1876 yıllarında keşfedildiğini söyleyebiliriz. İlk tilki terrier olan köpeğin adı “Foiler” idi. Küçük Smooth Fox Terrier cinslerinin Manchester Terrier ve Chihuahua gibi başka oyuncak ırklarına karşı dikkatli bir biçimde yetiştirilmiş olmasının günümüzdeki Toy Fox Terrierleri ortaya çıkarmış olduğu düşünülmektedir.

Toy Fox Terrierler, 1936 senesi itibari ile United Kennel Club (yani UKC) tarafından da tanınmıştır. Ayrıca “Terrier Grubu”na 2003 senesi itibari ile American Kennel Club (yani AKC) tarafından oyuncak grubu olarak yerleştirilmiştir.