Tibetan Terrier, orta boyutlu olan cins kökenli bir köpektir. Adına karşında bu köpek, terrier grubunun üyesi de değildir. Bu cins, tanınan terrier ırklarına benzediği için Avrupalı olan gezginler tarafından bu İngilizce isim verilmiştir.

Tibet adı cinsi için Tsang Apso ya da kabaca tüylü ya da sakallı apsi d,ye çevrilebilir. Bazı eski olan gezginlere göre de bu köepk cinsine Dokhi Apso ya da Açık Apso şeklinde adlandırılabilir. Bu tanım ise açık havada yaşamakta olan tüylü ya da sakallı olan bir köpeği ifade eder. Çok tüylü olmaları ile dikkat çeken bu köpekler, yavruyken çok tatlı bir görünüme sahiptir. Büyüdükçe uzayan tüyleri ile yüzü ve gözleri kapanmaya başlar.

Tibetan Terrier Tarihçesi

Efsaneye göre bu Tibet terrier köpek cinsleri, 2000 seneyi aşkın olan bir süre safkan tutulmuştur. Tibet Terrier şeklinde bilinen bu köpekler, maskot köpekler, bekçi köpekler ve arkadaş köpekler olarak kullanılmıştır. Ayrıca dağlardan düşen bazı eşyaları alabilmek amacıyla da kullanılmışlardır. “Tibet’in Kutsal Köpekleri” şeklinde de adlandırılan bu Tibet terrier köpekleri, kesinlikle satılmamıştır ve yalnızca rahiplerce iyi bir serveti korumak amacıyla hediye olarak verilmişlerdir. Bu sebeple cinsin erken tarihi yalnızca fondöten köpekleri ile bağlantılıdır.

Tibet terrier tarihçesi ile ilgili bu köpeklerin, ilk olarak 1922 senesi itibariyle İngiltere ülkesinden Dr.ARH Greig tarafından getirtildiğini de söyleyebiliriz. Tibet bölgesindeki bir hasta üstünde başarılı bir ameliyat gerçekleştirdikten sonra kendine “Bunti” isimli beyaz ve altın bir dişi köpek yavrusu verilmiştir. İkinci bir erkek köpek olan “Rajah”ı almasının ardından Dr.Greig bir tane köpek kulübesi kurmuştur ve bunları yetiştirmeye de başlamıştır. Ayrıca Tibet terrierleri, Lhasa Apso, Shih Tzu, Polonylaı Ova Çoban Köpeği, Tibet Spaniel ve başka ırkların gelişmesine de katkıda bulunmuştur.

Tibet Terrier Görünüm Özellikleri

Tibet Terrier görünüm özellikleri bakımından oldukça dikkat çekici bir köpek ırkıdır. Tüylü bir ceketi ile oldukça güçlü olan bu cins, orta boy olan bir köpek cinsidir. Boyları ve ağırlıkları açısından ise oldukça fazla farklılıklar gösterirler. 35 ila 41 cm arasında değişirler ve 8 ila 14 kilo, ayrıca her ikisi için de 20 ila 24 Ib tercih edilir. Boyutuyla kilosu genel olarak orantılıdır. Tamamıyla büyüdüğü zaman ise Tibet terrierleri minyatür boydaki bir sakallı Collie’yi anımsatırlar. Kafası orta boydadır, güçlü ve uzun olan bir kafatası vardır; ne yuvarlaktır ne de düzdür. Gözleri oldukça büyüktür. Ayrıca gözleri karanlıkta ve oldukça uzak olan mesafeleri görmede oldukça başarılıdır.

V şeklindeki kulakları ise oldukça tüylüdür ve kafatasının yan kısımlarına doğru sarkmaktadır. Bu anlamda bu köpeklerde genelde siyah renklileri tercih edilse de gösteri için kullanılacaklarında bazen kahverengileri de tercih edilir. Vücutları hem kaslı hem de kompakttır. Tibet terrierlerinde sırtlarının uzunluğu, omuzlarındaki yüksekliğe eşit şekilde olmalıdır. Kuyrukları hem yüksek hem iyi tüylüdür ve bir kıvrım şeklini alır. Ayrıca bu köpeklerin sıradışı olan özelliklerinden bir tanesi de dağlara tırmanabilmeleridir; bu açıdan avantajı ise ayak parmakları arasında tüylerinin olması ve geniş düz ayakları bulunmasıdır.

Tibet Terrier Huyları ve Mizacı

Tibet Terrier huyları ve mizacı, ilk keşfedildiği zamandan beri bu cinsin en çekici yönleri olarak tanımlanmıştır. Sevecen ve sevimli aile köpekleri olan bu tür, sahiplerine karşı oldukça duyarlıdır ve uygun biçimde tanıtıldıkları zaman büyük çocuklara karşı da oldukça naziktirler. Kökü bir köpek gibi olan bu türler, yabancı kişilerin çevresinde saklanma eğilimi gösterirler. Ancak kesinlikle saldırgan ya da utangaç değildirler. Sesleri oldukça yüksek olan bu köpekler, aslında aşırı bir havlama eğilimi içinde de değildir.

Apartman hayatına uygun olan bu köpekler, hem enerjik hem de güçlü köpeklerdir. Ancak düzenli olarak egzersize de ihtiyaç duyarlar. Tibet terrierlerin enerji düzeyleri ortayla yüksek arasında olur. Genel tabiatları gereği mutlu, canlı, aktif, çevik ve zekidirler. Ancak bu zekaları aynı zamanda biraz inatçı olmalarına sebep olur. Tibet terrierleri huyları ve mizacı gereği genelde büyüleyici ve aynı zamanda sadıktırlar. Bu cins bazı köpekleri genelde kendi cinsleri ile anlaşabilir; bu yüzden de başka evcil bir hayvan ile yaşamayı da zorlaştırırlar. Bu köpek cinsi, düzenli egzersiz yaparak kolayca ve rahatça bir hayat tarzı benimseyebilmeleri açısından mükemmel köpeklerdir.