Antik manastırlarda refakatçi köpekler olarak yetiştirilen Tibet teriyeri, bir zamanlar iyi şansın sembolü idi. Bugün, bu sevgi dolu ve şefkatli yavrular, harika aile hayvanları olarak yaşam sürüyorlar.

 • Yükseklik: 35 ila 42,5 cm Arası
 • Ağırlık: 8,5 kg ila 13,6 kg Arası
 • Ömür: 15–16 yaş
 • Cins Boyutu Orta
 • İyi Anlaştıkları: Yaşlılar aileler çocuklar köpekler kediler
 • Mizaç: Nazik arkadaş canlısı endişeli oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Sportif olmayan
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Uzun
 • Renkler: kahverengi / çikolata / karaciğer, kırmızı, altın / sarı, krem, Geyik yavrusu, siyah, gri, beyaz
 • Desenler: İki renkli, samur, brindle, siyah ve bronz, karaciğer ve bronzluk
 • Diğer Özellikler: eğitilmesi kolay, çok tımar gerektirir, hipoalerjenik, apartman dostu, soğuk havaya dayanıklı

Tibet teriyerleri aslında teriyer değildir. Ama dostane köpekler oldukları için, muhtemelen bu konuda bir falso vermeyecek kadar utangaçlardır. Budist manastırlarıyla ilişkili bu eski nöbetçi köpekleri, boyut olarak benzer oldukları için yanlışlıkla terrier cinsi grubuna yerleştirildi. Tibet teriyerleri, gerçek teriyer gibi, “orta büyüklükteki” köpek kategorisinin daha küçük tarafındadır. 

Adlarında atıfta bulunulan Tibet kökenlerine gelince? Bu kısım kesinlikle doğru! Rover’ın Veteriner Hekimliği Danışmanı DVM Rebecca Greenstein, “Tibet teriyerleri, köklerini 2000 yıldan uzun bir süredir, keşişler tarafından manastırlarda yetiştirildikleri ve genellikle iyi şans olarak görüldükleri Tibet’e kadar izliyorlar” diyor. 

Bugün, bu sadık, zeki ve şefkatli köpekler popüler arkadaşlar oluyor ve insanlarıyla vakit geçirmeyi (ve çoğunu!) Seviyorlar. Kısaca TT olarak da adlandırılan Tibet teriyeri, en iyi arkadaşınız olmak istiyor ve kar ayakkabısına benzer pençelerini yürüyüşe çıkararak ya da sizinle kanepede oturarak vakit geçirmekten mutluluk duyuyor.

Görünüm

Tibet teriyerleri hakkında muhtemelen fark edeceğiniz ilk şey hem şık hem de işlevsel olan kürkleridir. BVS, BVM’den Joanna Woodnutt, “Hiç kimsenin güzel, kalın kürkleri hakkında yorum yapmadan bir Tibet teriyeri ile tanışabileceğini sanmıyorum” diyor. “Bir TT’nin kürkü, geldikleri yere yani Tibet’in soğuk dağlarına mükemmel bir şekilde uyarlanmıştır!”

Onları, prestijli köpek şovlarında koşturan Tibet teriyerlerinin giydiği göz alıcı kürklerle görebilirsiniz. Ancak çoğu Tibet teriyeri sahibi, köpeklerinin kürkünü kısa kesmeyi tercih ediyor ve onlara genellikle Tibet teriyeri köpek yavrusu kesimi veriyor, bu da daha az bakım anlamına geliyor. 

Kürk dokuları köpeğe göre değişir, ancak yerleşik, soğuk hava koşulları için mükemmel hava koşullarına dayanıklı izolatörler olarak işlev gören yünlü alt kaplamalara sahip olduklarından, onlara günlük olarak veya en az haftada birkaç kez hızlı bir fırça bakımı iyidir. 

Dış tüyleri ince olsa da köpeğe bağlı olarak dalgalı veya düz olabilir, ancak hiçbir zaman yünlü veya ipeksi değildir. Paltolar uzun iken mutfak zemininde veya köpek parkındaki çimlerde sürüklenmemelidir. 

Tibet teriyerinin kürkü, siyah, beyaz, kahverengi ve genellikle bir renk kombinasyonu dahil olmak üzere çok çeşitli renklerde gelir. Altın Tibet teriyerleri ve siyah Tibet teriyerleri oldukça yaygındır. 

Gözleri büyük, koyu kahverengi ve geniş yapılıdır, ancak fark edilmeleri zor olabilir çünkü bu köpekler genellikle bir patlama düzeltmesi için birkaç hafta gecikmiş gibi görünürler.

Hiçbir köpek yüzde 100 hipoalerjenik olmasa da, Tibet teriyerleri alerji hastaları için ideal bir evcil hayvan olabilir, çünkü tüm bu kürke rağmen çok fazla tüy dökmeyen ve çok fazla tüy bırakmayan bir kürkleri vardır. Mevsimsel dökülmeleri tahmin edilebilir, bu nedenle bu alerji haplarını ne zaman alacağınızı önceden bileceksiniz.

Tibet teriyerleri bir zamanlar iyi şans tılsımı olarak kabul edildi ve komşulara ve arkadaşlara iyi bir şans sembolü olarak hediye edildi.

Diğer bir ayırt edici özellik, onlara bol miktarda çekiş sağlayan geniş pençeleridir. Greenstein, “Ayaklar için ‘kar ayakkabısı’ olarak adlandırılan bir şeye sahipler. Nispeten büyük, düzleştirilmiş pençeleri karlı Tibet’teki kökenlerine geri dönüyor,” diyor Greenstein. Ayaklarındaki pedler kalın ve güçlüdür ve parmak fasulyelerini soğuktan korumak için ayak parmakları ve pedler arasında tüyleri vardır. 

Mizaç

Your Dog Advisor’ı çalıştıran profesyonel bir köpek eğitmeni ve davranış uzmanı olan Jen Jones, Tibet teriyerlerinın mükemmel aile köpekleri olduğunu söylüyor, çünkü çok tatlı huylular. Aile üyeleriyle çok zaman geçirmek isterler ve onları çok uzun süre veya çok sık evde yalnız bıraktığınızda, ayrılık kaygısı çekerler.

Greenstein, akıllı ve kararlı Tibet teriyerlerinın eğitilmesinin oldukça kolay olduğunu söylüyor. Olumlu pekiştirme ve ikramlar yardımcı olabilir. 

Tibet teriyerleri temkinli ve çekingen olma eğilimindedir. Aslında, American Kennel Club’ın bu cinsin mizacındaki bir hata olarak belirttiği tek özellik “aşırı utangaçlık” tır. 

Genç yaşlardan itibaren uygun bir pozitif güçlendirme eğitimi ve sosyalleşme ile bu sevimli köpekler, diğer evcil hayvanlar ve çocuklarla iyi geçinebilir. Ancak Greenstein, Tibet teriyerlerinın daha büyük çocuklarla daha iyi olma eğiliminde olduğunu, çünkü bazen meraklı bebekler için biraz fazla çekingen olabildiklerini söylüyor. 

Yaşamsal İhtiyaçları

Tibet teriyerleri, çalışan köpekler değil, arkadaş olarak yetiştirildi. Yine de bu köpeklerin ilk günlerinde sürüleri gütmek, dağ yamaçlarından aşağı yuvarlanan eşyaları almak ve bekçi köpeği olarak hizmet etmek gibi işleri yaparak manastırın çevresine girdiklerine dair bazı kanıtlar var. 

Greenstein, bu tür teknik olarak bir spor cinsi olarak sınıflandırılmasa da hala oldukça aktif ve atletik köpeklerdir, diyor Greenstein.  

Tibet teriyerinizi ne kadar çalıştırmanız gerektiği köpeğe bağlıdır. Bazıları mutlu bir şekilde yürüyüş arkadaşı olurken, diğerleri ev sahibi statüsüne daha yatkındır. 

Yetiştiriciler sizi aktivite seviyenize en iyi uyan bir köpekle eşleştirebilmelidir. Ne olursa olsun, Tibet terrier köpekler do böyle blok etrafında kesiminden olarak, düzenli egzersize ihtiyaç duyar. Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız veya bir avluya erişiminiz yoksa, onu günlük yürüyüşlere veya parka gezilere götürmek isteyeceksiniz. 

Greenstein, “Bazı Tibet teriyerleri çeviklik derslerinde mükemmeldir, bu nedenle aktif bir yaşam tarzına sahip sahipler ideal bir seçim olacaktır” diyor.

Evde, ev için bazı nöbetçilik görevlerini yerine getirebilmek için dışarı bakmak için bir pencere veya kapıya bayılacaklar. Bir gözden kaçırma ise (düşünün: merdivenler), daha da iyi. 

Bakım

Evinize bir Tibet terrier yavrusu getirirseniz, onu erken fırçalamaya ve tımarlamaya alıştırmanız önemlidir, bu yüzden büyüdüğünde bu bir zorluk olmayacaktır. (Ayrıca tımar, evcil hayvanınızla bağ kurmanın harika bir yoludur!) 

Woodnutt, Tibet teriyerlerinın uzun kürklerine bakmak için günlük evde bakıma ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Paltolarının gerektirdiği TLC, bu köpeklerin bir köpek güzellik salonu olarak hareket etmek için yeterli zamanı olmayan haneler için uygun olmayabileceği anlamına gelir. 

Bir TT’nin bolca çift katına bakmak sizi korkutuyorsa, şunu bilin: Batı’da evcil hayvan olarak tutulan köpeklerin çoğunun, yönetilmesini kolaylaştırmak için tüyleri önemli ölçüde kesilir. 

Bu da bizi başka bir kimlik krizine getiriyor: Woodnutt, “Bu durumda Tibet teriyeri bir Cockapoo veya benzeri kaniş-melezlere çok benzeyebilir ” diyor. 

Ayrıca, köpeğinizin inci beyazlarını günlük olarak fırçalamak iyi bir uygulamadır çünkü bu ağız kokusunu azaltabilir, plak oluşumunu azaltabilir ve ağrılı diş enfeksiyonlarını önleyebilir.

Eğitim söz konusu olduğunda, Tibet teriyerleri oldukça zekidir, ancak aynı zamanda biraz istekli olabilirler. Bu, yol boyunca olumlu pekiştirme ile iyi bir eğitime ihtiyaç duyacakları anlamına gelir.

Woodnutt, “Gerçekte, bir Tibetliyi eğitmek daha çok küçük bir çocuğu eğitmek gibidir – sadece sorduğunuz için yapmalarını beklemek yerine, genellikle neden bir şeyi yapmaları gerektiğini görmelerine yardımcı olmalısınız,” diyor. 

Tibet teriyerleri, alerjisi olanlar için ideal bir evcil hayvan olabilir, çünkü tüm bu tüylere rağmen çok fazla tüy dökmezler ve çok fazla tüy dökmezler.

Sağlık

Harika haber: Tibet teriyerlerinin uzun ömürleri var. Bu refakatçi köpekler 15 ila 16 yaş arasında yaşayabilir ve diğer cinslere kıyasla, doğaları gereği çok fazla büyük sağlık sorunuyla karşılaşmazlar. 

Bununla birlikte, körlüğe yol açabilen yavaş görme kaybı olan progresif retinal atrofi (PRA) gibi bazı görme sorunlarına eğilimlidirler. Distichiasis veya ekstra kirpikler de genellikle Tibet teriyerlerinı etkiler. 

Bu durum genellikle zararsızdır, ancak göz kapağı cildi yerine fazladan kirpikler filizlenirse, rahatsızlığa neden olma potansiyeli vardır ve ekstra koparma veya oküler kayganlaştırıcılar gerektirir. 

Köpek kalça displazisi ve hipotiroidizm, Tibet teriyerleri arasında yaygın olan diğer sağlık sorunlarıdır. Aşılarına ve düzenli veteriner randevularına ek olarak, bu cinsin düzenli göz, kalça ve tiroid testleri yaptırması gerekir.

Tarih

Peki, Dalai Lama ve Budist manastırlarıyla ilişkilendirilen bu Tibet köpekleri Avrupa ve ABD’ye nasıl ulaştı? Buradaki yollarını, Tibet teriyerlerinı Batı dünyasına tanıtan İngiliz cerrah Dr. Agnes Greig’e kadar takip edebiliriz. 

1920’lerde Kuzey Hindistan’da çalışıyordu ve Kanada Tibet Terrier Kulübü’ne göre Tibetli bir kadına hayat kurtaran bir operasyon gerçekleştirdi. Buna karşılık, kadın Greig’e Tibet teriyeri hediye etti. Greig, ırkı o kadar çok sevdi ki, İngiltere’de kendi yetiştirme programını kurmaya devam etti. 1950’lerde, programından iki köpek ABD’ye ithal edildi. AKC, Tibet teriyerlerinı 1973’te bir cins olarak tanıdı.

Eğlenceli gerçekler

 • Tibet teriyerleri iyi şans tılsımı olarak kabul edildi ve komşulara ve arkadaşlara iyi bir şans sembolü olarak hediye edildi. Aslında, Tibet’in “Kayıp Vadisinden” geçen ziyaretçilere, zorlu yolculuklarında kendilerine eşlik etmeleri için genellikle Tibet teriyerleri hediye edildi.
 • Hugh Bonneville’in karakteri Grantham Kontu’na ekranda sarı labradorlar eşlik edebilir, ancak evde, bir çift Tibetli teriyerin kalbi var. Evcil hayvanlarının isimleri Teddy ve Sasha.