Tibet mastifi kökeni, Tibet olarak bilinmekte; kuvvetli, büyük ve yapılı bir köpek cinsi. Tibet mastifinin boyun kısmında aslana benzer bir yele de bulunur. Tibet mastifleri, gezegenimizdeki en yüksek fiyatlı köpek olarak bilinmekteki köpek cinsidir. Tibet mastifi, Çin, Hindistan, Tibet ve Nepal bölgesindeki yerel olan kabileler tarafından sahip oldukları koyunları, vahşi leoparlardan koruyabilmek adına kullanılmaktadır. Aynı zamanda Tibet mastifi adı esasında yanlış olan bir addır.

Sebebi; bu köpekler, asıl olarak hakiki bir mastif değildirler. Tibet Mastifi ismi, bu köpek cinslerine büyük olduklarından dolayı, Tibet bölgesine gelmiş olan ilk Avrupalı ziyaretçilerin koyması ile verilmiştir. Tibet dağ köpekleri veya Himalaya dağ köpekleri, aslında bu tür için daha uygun bir ad olabilirdi.

Tibet Mastifi Özellikleri

Tibet mastifi özellikleri bakımından oldukça korumacı olan yapıdaki bu Tibet Mastifi köpeklerinin, çok eski olan bir ırk kökenine dayandığı bilinmektedir. Tarihleri ise milattan önceki dönemlere kadar uzanır. Bu ırk, aslında birer dağ köpeği şeklinde yetiştirilmiştir. Bu köpekler, aynı zamanda birer çoban köpeği şeklinde biliniyor olsa aynı Kangallar gibi aslında çobanlık değil de sürülere bekçilik görevinde bulunurlar. Tibet mastifi, esasında bir bekçi köpeği cinsidir. Çok iri ve çok güçlü bir yapıya sahip olan bu köpekler, yaklaşık 14 ila 18 yıl kadar yaşayabilen ve çok yavaş şekilde olgunlaşan köpeklerdir.

Genel anlamda dişileri, erkek ırklarından daha da hızlı şekilde olgunlaşır. Cinsiyet

 erkek olan Tibet mastifleri ise 4 ile 7 yaşına gelene dek büyüme süreçleri devam eder. En büyük olan köpek türlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda günümüzde en yüksek fiyatlı olan köpek ırklarındandır. 2.4 milyon dolarlık olan satış fiyatları ile rekor kırabilen bu köpek türü, bir Tibet Mastifi köpek ırkıdır. Normal şartta ilbahar mevsiminde olmak üzere yılda bir defa uzun ve kalın tüylerini dökerler ve yenilerler. Her şekilde iklim şartlarına dayanıklı bünyeleri bulunsa da Tibet mastifleri açısından en ideal olan iklim, aslında soğuk iklimlerdir. Bu sebepten dolayı bu hayvanlar, kış aylarından çok hoşlanırlar.

Tibet Mastifi Tarihçesi

Tibet mastifi tarihçesi ile ilgili bu köpeklerin başta birer savaş köpekleri olarak kullanıldığını söylemek mümkündür. Tarih boyunca da farklı devletlerin bu köpek cinsini savaş köpeği şeklinde kullanıldığı görülmüştür. Bu köpek türleri, yine tarih boyunca hep insanları koruyabilme amaçlı olarak ve aile dostu köpekler şeklinde kullanılmış ve insanlara yardımcı olmuştur. Tam anlamıyla savaş köpekleri unvanına yakışan özellikleri vardır. Ayrıca Cengiz Han, zamanında 30 bin kişiden oluşan bir ordu kurmuş ve bu ordunun en başına da bu Tibet mastiflerini koymuş kullanmıştır. Erkekleri ortalama 80 ila 100 kilo arasında olan bu köpekler ortalama 90 kilo ağırlıkları ile oldukça güçlüdürler. Dişileri ise 70 ila 90 kilo arasında değişiklik gösterir.

Aile dostu olan bu Tibet mastifi köpekleri, henüz yavruyken bile aile dostu olarak davranır ve yetişirler. Ancak güçlü olmalarına karşı kendilerinden zayıf olan bir canlıya karşı da tepki göstermez ve bu noktada saldırıda da bulunmazlar. Zekası oldukça yüksek olan bu köpekler, insanlarla karşılaştığında önce insanların vücut dillerini okur ve analiz ederler, bu sürede ilk olarak insanların yüzlerini görmek isterler. Karşısındaki insan eğer art niyetli ya da tehditkar biri ise bunu kolayca anlarlar ve sahiplerini hemen koruma moduna geçiş yaparlar. Yüzyıllarca da bu noktada kullanılmış ve başarıya ulaştığı gözlemlenmiştir.

Tibet Mastifi Fiyatları

Tibet mastifi fiyatları, pek çok noktada rekor kırmış ve dünyanın en pahalı köpeği unvanına sahip olan çok pahalı köpeklerdir. Agresif tavırları yalnızca ailelerini korumaya yönelik olan bu köpekler, birer aile köpeği olarak satılmaktadır. Aynı zamanda çocuklar ile de çok iyi anlaşması, satış nedenlerinden bir diğeridir. Alıcılar bu amaçlarla bu köpeklere yönelebilmektedir. Fiyatlarının tabiri caizse lüks olan bir otomobil ya da ev fiyatına kadar çıkabildiği görülür.

Tibet mastifi fiyatları, pek çok noktada rekor kırmış ve dünyanın en pahalı köpeği unvanına sahip olan çok pahalı köpeklerdir. Agresif tavırları yalnızca ailelerini korumaya yönelik olan bu köpekler, birer aile köpeği olarak satılmaktadır. Aynı zamanda çocuklar ile de çok iyi anlaşması, satış nedenlerinden bir diğeridir. Alıcılar bu amaçlarla bu köpeklere yönelebilmektedir. Fiyatlarının tabiri caizse lüks olan bir otomobil ya da ev fiyatına kadar çıkabildiği görülür.

Türkiye üzerinde üretilen Tibet mastiflerinin fiyatı ise biraz daha makul rakamlarda tutulmaya çalışılmaktadır. Bu nedenle ülkemizdeki yavru fiyatları 10 bin liradan başlangıç gösterir. Yetişkinlerinin fiyatları ise 10 bin liradan başlamakta olup 150 bine kadar yükselmiş olduğu görülmüştür. Yani bir daire ya da otomobil ile bu köpeği takas yapabiliriz. Dolayısıyla 150 bin civar8ında satılan bu köpekten beklenti de alıcılar tarafından bir o kadar fazladır.