Tazılar, tatlı mizaçları ve koşma yetenekleri ile tanınan nazik, zarif köpeklerdir. Bu muhteşem tazılar, hayatın konforunun tadını çıkarır ve mükemmel aile hayvanlarıdır.

 • Yükseklik: 68 ila 76 cm arası
 • Ağırlık: 27 ila 31 kg arası
 • Ömür: 10-14 yıl
 • Cins Boyutu: Büyük
 • İle Birlikte İyi: Aileler yaşlılar köpekler
 • Mizaç: Nazik dışa dönük
 • Zeka: Orta
 • Dökülme Miktarı: Ara sıra
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Sakin
 • Havlama Seviyesi: Seyrek
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Av köpeği
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Kısa
 • Renkler: Kırmızı, Geyik yavrusu, siyah, beyaz, mavi
 • Desenler: iki renkli, brindle, siyah ve bronz
 • Diğer Özellikler: İyi yürüyüş arkadaşı, tımar etmesi kolay, güçlü sadakat eğilimleri, yüksek av sürüşü

Tazılar, yumuşak tavırları ve uykulu kişilikleri için sevilen zarif, sırık gibi ve tatlı huylu köpeklerdir. Kanepede kucaklaşmadıklarında, bu av köpekleri uzun yürüyüşlere ve tavşan, kedi gibi yaratıkların peşinden koşmaya bayılırlar. 

Tazıların yarış köpekleri olarak geçmişi, hayatın yavaş şerit konforundan zevk aldıkları ve mükemmel aile hayvanları olmaları gerçeğine dayanıyor.

Dünyanın en hızlı köpeği olarak ünlerine rağmen, genellikle “64,7 km / saat kapasiteli olarak adlandırılırlar çünkü evin etrafında dinlenmekten veya sakin bir yürüyüşte sahiplerine eşlik etmekten son derece memnundurlar. Tazılar, muhteşem, zarif davranışları nedeniyle genellikle kedi benzeri olarak tanımlanır.

Görünüm

Bu büyük tazılar 27 ila 31 kg ağırlığındadır, ancak aerodinamiktir ve neredeyse hiç vücut yağı taşımazlar. Bir tazı doğal kürkü kısadır “kışın çok az sıcaklık veya yazın yalıtım sağlar” ve gölgeleri siyah, beyaz, mavi ve kırmızıdan brindle ve açık kahverengi arasında değişebilir. 

Başlangıçta görme avı için yetiştirilen tazılar, olağanüstü bir görüş aralığına sahiptir. Yürüyüşlerde, yarım mil uzaklığa kadar potansiyel bir av ararken geniş gözleri belirgin ve uyanıktır. 

İnsanlar yalnızca 180 derecelik bir görüş aralığına sahipken, tazılar 270 derecelik bir görüş aralığına sahipler ve mahalledeki sincapları tespit etme konusundaki keskin yetenekleri, onların görüş alanı kökenlerine kadar yaşamalarına yardımcı oluyor. 

Tazılar, kuzenleri İtalyan tazıdan çok daha büyüktür. Her iki zayıf ırk da doğada yumuşak huylu ve sevgi dolu olsa da, farklılıkları boylarıyla başlar. Tazı, 68 ila 76 cm uzunlukları arasında olabilir ve yalnızca 32,5 ila 37,5 cm arasında olan İtalyan tazı türü de vardır.

Mizaç

Bir tazı köpeğinin kişiliği soylarına göre değişebilse de genellikle insanlar kadar rahatlamayı seven, eşit huylu, yumuşak köpeklerdir. Görme avı geçmişi göz önüne alındığında, tazıların yüksek bir av sürüşü vardır ve yürüyüşte gözlerini yakalayabilecek küçük hayvanları takip edebilirler ancak biraz sabırla eğitilebilirler ve olgun aileler veya boş yuvacılar için mükemmel köpekler olabilirler. 

American Kennel Club (AKC) tarafından tazı için platin liyakat yetiştiricisi olarak tanınan Windrock LLC’nin yöneticisi Kimberly Fritzler, evcil hayvan olarak onlarla ilgilenmek gerçekten zor” diyor. “Büyük bir köpek olsalar bile, öyle davranmıyorlar.”

Eve bir tazı getirildiğinde, yeni çevrelerine alışmak ve aileleriyle bağ kurmak için biraz zamana ihtiyaçları olabilir. Tempe, Arizona’da veterinerlik tıbbı uygulayan ve VIP Puppies’e danışan DVM’den Heather Venkat’a göre, kurtarılan tazılara onları yeni ortamlara ve diğer hayvanlara tanıtırken sabırlı olmak özellikle önemlidir. 

Venkat, “Tazılar çok tatlı köpeklerdir, ancak birini evlat edinmek isteyenler, birçok tazı sadece yarış pistindeki hayatı bildiğini bilmelidir,” diyor Venkat. “Bu nedenle, tazılar yeni durumlarda daha korkmuş veya gergin olabilir ve onları arabalar, merdivenler ve oyuncaklar gibi günlük nesnelerle tanıştırmak için çok fazla zaman ve sabır gerektirir.”

Yaşam İhtiyaçları

Çoğu büyük köpek gibi, tazıların da dolaşmak için bolca alana sahip çitle çevrili bir avluya ihtiyacı vardır. Tazı genellikle tüm çok istekli kanepe sever oldukları için bir üne sahiptir.

Bir arka bahçede bile, tazıların uzun süre dışarıda kalması beklenmemelidir çünkü aşırı hava koşulları için tasarlanmamıştır. Bu köpekler doğal olarak incedir ve sadece yüzde 2 vücut yağı ve kısa tüyleri vardır, bu nedenle köpek sahipleri onları kısa yürüyüşlerde bile soğuk havaya karşı korumak için bir kışlık köpek ceketine yatırım yapmak isteyeceklerdir. Yaz aylarında tazılar, onları sıcaktan yalıtan bir paltoları olmadığı için uzun süre dışarıda bırakılamazlar.

Tazılar sosyal hayvanlardır. Kısa süreler için yalnız bırakılabilirler ve bağımsızlıklarına değer verirken, arkadaşlıktan daha mutlu olurlar. Paket köpekler olarak tazılar, mizaçlarına uyan diğer hayvanların etrafında gelişir. 

Sadece birkaç aylık olan genç tazılar, sert oynayan yüksek enerjili köpekler tarafından yaralanabilir, bu yüzden onları nazik tavırlarını paylaşan köpeklerle çevrelemek önemlidir.

“Daha yaşlı bir köpek bile onlara oldukça kötü bir şekilde zarar verebilir. İnsanlar onları görüyor ve boyutları nedeniyle yeterince olgun olduklarını düşünüyorlar, ancak değiller” diyor Fritzler. “Vücut yağları yok. Labrador’unuzun yan tarafına vurarak ve onu sevebilirsiniz, ancak bir tazıda bunu yapamazsınız.”

Bakım

Tazılar iç mekan köpekleri olsa da, egzersiz için günlük yürüyüşlere ihtiyaç duyarlar. Dünyaca ünlü sprinter olarak tanınmalarına rağmen, tazılar doğal olarak uzun mesafeli koşular için uygun değildir. 

Hassas eklemleri ve aşırı ısınma riskinin artması göz önüne alındığında, çoğu tazı, günlük yürüyüşlerde onlara mutlu bir şekilde eşlik edecek ve ardından koltuğa sarılacak sahipler için daha iyidir.  

Fritzler, “Köpeklerimizin en hızlısı, ancak koşu köpeği değiller” diyor. “Güzel, uzun yürüyüşler yapmak istiyorsanız, o zaman bunlar oyundur. Özellikle de bakabilecekleri bölgede sincaplar varsa. Ama sonsuza dek koşmak, betona vurmak? Hayır.”

Sık egzersiz yapmayı sevseler bile, tazılar, midenin kendi üzerine büküldüğü bir durum olan şişkinlik ve burulmaya yatkınlıkları nedeniyle yemekten hemen sonra oynamaya teşvik edilmemelidir. 

Sahiplerin, ölümcül olabilecek mide problemleri yaşamadıklarından emin olmak için yemekten sonra tazılarını izlemeleri gerekecek. 

Amerika Tazı Kulübü Başkanı ve Ohio, Columbiana’da sertifikalı bir köpek eğitmeni olan Dani Edgerton, bir tazı sırtının kemerli bir şekilde ayakta durması, rahat edememesi ve sert bir midesi olması durumunda şişkin olabileceğini söylüyor. Bir tazı şiştiğinde, midelerinin bükülme riski yüksektir ve derhal bir veterinere gitmeleri gerekir. 

“Onları beslerken dikkatli olun ve işaretleri bilin,” diyor Edgerton. “Şişkinlik vakaları zamanında yakalanırlarsa kurtarılabilir.”

Egzersiz ve öğün zamanı ihtiyaçları bir yana, tazı oldukça kolay o geldiğinde bakımı için vardır tımar. Temiz, az kokulu, aşırı salya akmayan köpeklerdir. İnce katları ve hafif çerçeveleri, mevsimsel dökülmeyi en aza indirmek için yumuşak bir fırça veya yumuşak bir fırçalama eldiveni gerektirir. 

Sağlık

Sağlıklı bir tazı, 10 ila 14 yıl arasında yaşar ve bu da onları uzun vadeli harika bir arkadaş yapar. Fritzler, gelecek vaat eden tazı sahiplerine, eve sağlıklı bir köpek getirdiklerinden emin olmak için, AKC’deki tazılar için ulusal ırk kulübü olan Amerika Tazı Kulübü’ne ait tanınmış yetiştiricilerle çalışmalarını tavsiye ediyor.  

Bu cins, genellikle veteriner hekim tarafından önerilen bir köpek eklemi takviyesi ile ele alınabilen artrit ve kalça sorunları da dahil olmak üzere birkaç sağlık sorununa yatkın olabilir. Kalıtsal kalp problemleri ve göz rahatsızlıkları potansiyeli de dahil olmak üzere diğer sorunların tedavisi daha zordur ve erken açıklanması gerekir. 

Fritzler, potansiyel tazı sahiplerinin, yetiştiricilerden, Canine Eye Registry Foundation’ın göz muayenesi olan Ortopedik Hayvanlar Vakfı’ndan bir kardiyak değerlendirmenin sonuçlarını göstermelerini ve köpeklerin nöropati adı verilen nörolojik bir bozukluk açısından taranıp taranmadığını sormalarını önermektedir. Eski yarış tazıları, taranamayan osteosarkom adı verilen agresif kemik kanseri için daha yüksek risk altındadır, ancak sahipler riskin farkında olmalıdır.

Tarih

Tazı, eski Mısır ve eski Yunanistan’da ortaya çıkan türün tasvirleriyle en eski köpek türleri arasında olduğuna inanılıyor. İlk tazılar, görerek avlanma yetenekleri için kullanıldı. Bu, tavşanları ve diğer avları yakalamalarına izin veren olağanüstü hız ile geliştirilmiş bir beceri. Tazılar, 1885’te Amerikan Kulübesi Kulübü tarafından tanındı. 

Rakipsiz hızlarıyla tanınan tazılar, 1900’lerde yarış hayvanları olarak kullanılmaya başlandı.  Ulusal Tazı Kabulü Programı, tazı yarışları 1919 yılında Kaliforniya’da başladı ve sonra 13 diğer ülkelere yayıldı. Ancak, Florida ve Iowa dahil olmak üzere çeşitli eyaletlerdeki köpek yarışlarına karşı son yasaların, modern tazı yarış endüstrisini ve emekli palet köpeklerinin bulunabilirliğini önemli ölçüde azaltması bekleniyor.

Geleneksel olarak, her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde binlerce eski yarış tazı evlere yerleştirildi. Ancak, yeni yasalar, köpek yarışlarına olan ilgide genel bir düşüşle birleştiğinde, eski yarışçı soyağacılarının sayısını azaltabilir. Sayı düşebilse de tazı talebi hala güçlü. 

Edgerton, “Harika köpekler ve hemen hemen her durumda iyi” diyor. “Bir köpek yavrusu alacaksanız, çocuklarla onlar için endişelenmenize gerek yok ve onları eğitebilirsiniz. Çeviklik, itaat ve çoğu şeyde iyidirler…. birincil sorunun mevcut çok fazla olmaması olduğunu söyleyebilirim. “

Eğlenceli gerçekler

 • Tazılar, sprint sırasında saatte 64 ila 68 km inanılmaz bir hızla devam eden rekor sahipleri ile dünyadaki en hızlı köpek türüdür.
 • Başkan Rutherford B. Hayes’in Grim adında bir evcil tazısı vardı.
 • Tazıların Mısır kökenleri göz önüne alındığında, Kraliçe Kleopatra, Büyük İskender ve Kral Tutankhamun’un tazıların eski versiyonlarına sahip olduğuna inanılıyor.
 • Tazılar, Kutsal Kitap’ın Kral James versiyonunda adı geçen tek köpektir.