Siberian husky, Türkçe’ye çevirdiğimizde “Sibirya Kurdu” demek oluyor. Sibirya kurtları, yüzyıllar boyunca kızak çekme işlerinde, bekçilik işlerinde, ren geyiği çobanlığı yapması istenerek kullanılmıştır. Seveni ise oldukça fazla olan bir köpek türüdür. Bu Sibirya kurtlarının sevilmesinin ve sahiplenilmesinin en büyük nedenlerinden biri ise görünümü itibariyle çok güzel oluşu ve gözlerinde bulunan parlaklığıdır. Renklerinde ise beyaz rengi hakimdir ancak bu beyaz rengin üzerinde yer yer desenler de görülebilir.

Genelde buz mavisi olan göz renkleri ile korkutucu bir görünüme de sahip olabilen Sibirya kurtları, oldukça sevgi dolu olan bir hayvan olarak bilinir. Sahiplerine sevgi dolu oldukları için aynı zamanda bağlılık da gösterirler. Ayrıca her köpekte olduğu gibi Sibirya kurtlarının da dillerinden terlediği bilinmektedir. Özgürlüklerine oldukça düşkün olmaları ve inatçı tavırları ile tanınır. Bazı huskylerin gözlerinin rengi diğerlerinden değişik olabilir. Ancak bu Siberian husky, çocuklara karşı oldukça hoşgörülü bir tavra sahiptir. Aslında hemen herkesle gayet iyi geçinirler. Ancak fare, kuş ve diğer küçük boy hayvanları da avlamak isterler. Bununla beraber evde yalnız kaldıkları ve sıkıldıkları zaman eşyaları kemirebilirler. Aynı zamanda gereksizce havlamamak huyları ile de bilinmiş bir köpek türüdür. Ancak buna karşın uluyabilirler. Sibirya kurdu, sıcağı pek sevmez ve sıcak havalarda bunalırlar. Bu hayvan türü, -60 derece olan soğuklarda yaşayabilir. Yaklaşık ömrü ise 11 ila 13 yıl kadardır. Dişisinin ağırlığı 16 ila 23 kiloyken erkeğinin ağırlığı ise 20 ila 27 kilo kadardır.  

Siberian Husky Karakteri Nasıldır?

Siberian husky karakteri ; Sibirya kurtları, fazlasıyla zeki ve oyuncu olan, aynı zamanda sosyal, ailelerine karşı bağlılık gösteren ancak haylaz ve inatçı olan köpeklerdir. Hem zekidirler hem de sosyaldirler. Aynı zamanda zeki oldukları için çok basit şekilde öğrenirler ancak kendi akıllarınca mantıksız gördükleri komutlara uymama konusunda oldukça ısrar ederler. Bu nedenle de eğitim verilmesi oldukça zor bir köpek ırkıdır. Çevrelerindeki ya da evdeki başka hayvanlar ile çok iyi şekilde geçinirler. Ama fare, küçük kuş gibi küçük boydaki hayvanları avlama eğilimi içindedirler.

Siberian husky çok basit şekilde öğrenirler ama komutlara cevap alabilmek adına tutarlılık ve sabır gerekir. Ayrıca hava çok sıcak olmadığı takdirde koşup oynamayı fazlasıyla severler. Ancak bunun aksine sıcak havalarda aslında serin yerlerde tutulmalıdırlar. Bu Sibirya kurtlarının karakteristik bir yanı da havlamayı çok sevmemeleridir. Bu nedenle de bekçi köpeği olarak çok uygun değildirler. Havlamayı pek sevmezler fakat buna karşın da ulumayı oldukça çok severler. Ayrıca bu köpeklerin çocuklar ile arası oldukça iyidir ve çocuklara karşı da çok sabırlı ve tutarlıdırlar. Sık kürkleri sebebiyle sıcağa çok tahammülleri de yoktur. Özgür şekilde koşmayı ve oynamayı oldukça fazla severler. Ancak bu Sibirya kurtları, boş bırakılmaya pek gelmez çünkü kaçıp da başıboş şekilde koşmaya ve gezmeye bayılırlar.

Siberian Husky Bakımı Nasıl Olur?

Siberian Husky bakımı nasıl olur? Özgür şekilde koşmayı ve oynamayı oldukça seven bir köpek ırkı olduğu için apartman hayatı açısından çok da uygun köpek türlerinden değildirler. Havalar sıcak olmadıkça da aslında çok iyi birer koşu arkadaşlarıdır.

Sibirya kurtlarının tüylerinin uzun şekilde olmamasından dolayı bu köpeklerin tüylerinin düzenli aralıklarda fırçalanması gerekir. Ancak fırçalama aşamasında köpeğin canını acıtmamaya çok dikkat etmek gerekir. Çünkü bu durumda sinirlenebilirler. Ayrıca bu köpek cinsinin çok fazla şekilde egzersiz ihtiyaçları bulunur. Tek başlarına durmayı hiç sevmezler ve tek başlarına kaldıkları zaman çevredeki nesneleri de kemirmeye başlayabilirler.

Siberian Husky Tarihçesi

Siberian Husky tarihçesi ile ilgili de lu bilgileri paylaşabiliriz. Bu Sibirya kurdu ırkı, yüzyıllar boyunca Sibirya’da olan Çukçi halkı tarafından daha çok kızak çekme görevinde, Ren geyikleri sürüsünü gütme görevinde ve bekçi köpeği görevinde kullanılmıştır.

1905 senesinde ise bu Sibirya kurtları, Alaska bölgesine götürülmüştür. Bu bölge içerisinde 1925 senesi itibari ile ortaya çıkan Difteri hastalığı salgını için gerekli olan ilaçları, bu Sibirya kurtlarından oluşmakta olan bir sürü, bu bölgeye getirebilmeyi başarmıştır ve bu olayın ardından ise bu Sibirya kurtları insanların dikkatini ve sevgisini çekmeyi başarmıştır.