Shih Tzu (Şitsu) cinsi köpekler küçük boy ırk grubuna dahildir. Yetişkinlerinin boyları 23 santimetre ile 26 santimetre arasında olabilir. 4 kilogram ile 7 kilogram arasında ağırlığa sahip olabilen bu ırk, 11 yıl ile 14 yıl arası yaşayabilir.

Shih Tzu cinsi köpekler soylu bir ırka sahiptir. Bu nedenle oldukça kibirlidir. Bazı zamanlarda oldukça hareketli olsa da genellikle tembelliği seven bir karakterleri vardır. Tüy dökme problemleri bulunmaz. Oldukça uzun tüylere sahip olmalarına rağmen tüy dökmek gözlemlenmez. Eğitim sürecinde başarıyı yakalamak için sabır en önemli faktördür. Kararlı bir yapıya sahip olamayan kişiler Shih Tzu cinsi köpekleri sahiplenmekten uzak durmalıdır. Çocuklarla oldukça iyi anlaşabilen Shih Tzular, köpeklerle de uyumlu olabilir. Havlama eğilimleri yok denilecek kadar azdır. Bu nedenle koruyucu ya da bekçi görevi için uygun değillerdir. Çıkıntıları olan kafa tası yapıları olur. Bu özellikleri onları diğer ırklardan ayıran en büyük özellikleridir. Kısa ağızlarındaki dişler altlarının üstlerine göre daha uzun olduğu bir yapıya sahiptir. Kuyruğu daima diktir. Baş ve kuyruğunun açısı genel olarak aynıdır.

Shih Tzu (Şitsu) Cinsinin Özellikleri

• Eğitim: Kibirli bir karaktere sahip olan Shih Tzu (Şitsu) cinsi köpeklerin eğitimi kolay değildir. Evcilleştirmek ve itaatkar bir hale getirebilmek, kibirli yapılarına oldukça terstir. Eğitim süreci uzun süren bir sabır gerektirir. Tüm hayatı boyunca tımarlanabileceği için yavruluğundan itibaren sıkı bir eğitim vermek oldukça önemlidir.

• Bakım: Tüyleri kesinlikle gün aşırı taranmalıdır. Aksi halde birbirine karışarak açılamayacak hale gelebilir. Fakat her gün taranmasının yanı sıra ayda bir kere mutlaka profesyonel bir tımara ihtiyacı vardır. Yüzün etrafındaki uzun tüyler kesilmeli ya da bir toka yardımıyla yukarı tutturulmalıdır. Tokanın yumuşak seçilmesi önemlidir. Çok sıkı olması sonucu tüylerin yorulmasına neden olur. Gözleri sık sık hastalanabileceği için veteriner kontrolünde göz damlası uygulanmalıdır. Her ay düzenli tırnak bakımı kulak temizliği yapılmalıdır. Yemeklerini bitirdikten sonra yüzleri güzelce temizlenmelidir.

• Yaşamı: Shih Tzu (Şitsu) cinsi köpekler 11 yıl ile 14 yıl arasında yaşayabilir. Vücut yapıları dışarı koşullarına uygun olmadığı için mutlaka evde bakılmaları gereklidir. Egzersiz ihtiyaçlarını yürüyüş ve oyun ile karşılarlar.