Shih Poo cinsi köpekler küçük boy ırk grubuna dahildir. Boyları 20 ile 35 santimetre arasında olabilir. Erkek Shih Poolar 3 ile 7 kg arasında olabilecekken dişi Shih Poolar 3 ile 6 kg arasında olabilir.

Shih Poo cinsi köpekler küçük ırklar arasında en sevilen hayvanlardır. Boylarına göre oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Genel olarak bakımı en kolay olan köpek ırkları arasındadır. Ev ortamında hayvan beslemek isteyen kişiler için iyi bir tercih olabilir. Çevik hareketleri ve sahibini koruyan cesur tavırları vardır. Zeki olması sayesinde tüm komutları kolaylıkla algılayabilir. Fakat inatçı karakteri uygulamasına izin vermeyebilir. Genel itibariyle çocuklar ile iyi anlaşmasına rağmen baskı gördüğü durumlarda ısırma eğilimi gösterir. Bu nedenle daha ılımlı ve sevecen yaklaşımlar sergilenmelidir. Çünkü oyun oynamayı çok seven bu ırk, her daim oynamak ve sevgi görmek ister. Ailesine karşı arkadaş canlısı olmasının yanı sıra yabancılara ve diğer köpeklere karşıda yakın tavırlar sergiler. Köpeklere saldırmak yerine oyun oynamayı tercih eder.

Shih Poo Cinsinin Özellikleri

• Eğitim: Shih Poo cinsi köpekler zeki olmaları nedeniyle kolayca eğitilebilir. Fakat Shih Poo sahiplerinin en çok zorluk çektiği konu tuvalet eğitimi vermektir. Bu konuda başarılı sonuç alabilmek için eğitimi küçük yaştan itibaren vermeye başlanmalıdır. İletişim en yüksek seviyede tutularak sevgi bazlı bir eğitim sistemi düzenlenmelidir. Sabırlı olmak bu sürecin en önemli faktörüdür. Geniş bir özgürlük alanına sahip olmak onlar için çok önemlidir. Bahçeli evlerde genellikle bahçede bulunmayı tercih eder.

• Bakımı: Shih Poo cinsi köpeklerin oldukça uzun tüyleri vardır. Özellikle gözlerinin üzerindeki tüyler gözlerini kapatarak onları rahatsız edebilir. Bu nedenle kısaltılması ya da toka yardımı ile tüylerin toplanması gerekir. Tüyleri özel bakım gerektirdiği için her gün düzenli olarak taranmalıdır. Uzun tüylere sahiptir fakat tüy dökme gibi bir problemi olmaz.

• Yaşamı: Shih Poo cinsi köpekler 9 ile 11 yıl arası yaşayabilir. Yoğun olarak egzersiz ihtiyaçları vardır. Bu gerekliliği oyun oynayarak karşılamak isterler. Shih Poo sahiplerinin ya da sahiplenmek isteyenlerin bilmesi gereken günün büyük vaktini oyunla geçirecek olmalarıdır.