Shiba Inu cinsi köpekler büyük boy ırk grubuna dahildir. Erkek olanları 36 santimetre ile 41 santimetre boyunda olabilecekken dişi olanları 33 santimetre ile 38 santimetre arasında olabilir. Yetişkin Shiba Inular 8 ile 14 kg arasında ağırlığa sahip olabilir.

Evde bakmak için uygun evcil hayvan arayanların rahatlıkla tercih edebileceği bir ırktır. Uyumlu ve her yaştan çocuklarla iyi anlaşabilen bir karakteri vardır. Çocukların yanı sıra diğer köpekler ile de kolayca anlaşabilir. Bekçilik özelliği olmasına rağmen oldukça neşeli ve hareketlidir. Meraklı bir yapıları vardır. Bu nedenle aile bireylerine karşı çok ilgilidir. Sahiplerine bağlılıkları yoğun olan ırklar arasındadır. Ev yaşamına uygun olmalarının en büyük nedeni havlama huylarının olmamasıdır. Ev rutin ve kurallarına çok kolay uyum sağlayabilir. Tüylerinin su geçirmemesi nedeniyle dışarıda kolayca yaşayabilir. Doğada kaldığında kısa sürede adaptasyon sağlar ve yaşamına devam edebilir. Fakat ailesine çok değer veren Shiba Inular, yalnız kaldıklarında çok mutsuz olurlar. Dışarıda yalnız kalmak hoşlanmayacağı bir durumdur.

Shiba Inu Cinsinin Özellikleri

• Eğitim: Shiba Inu oldukça oyun sever bir ırktır. Bu nedenle onlar içi en uygun eğitim yöntemi oyun oynamaktır. Bağımsızlığına düşkün ve kendini önemseyen bir karaktere sahip oldukları için eğitim sırasında ısrarcı olmak sonuç vermeyecektir. Sevgi bağıyla birleşen bir eğitim verilmelidir. Agresif tavırlar bağımsızlıklarını etkilemez. Bu nedenle sadece boşa enerji harcamanıza neden olur. Sabırlı ve sevecen bir şekilde görev verilmesi hoşuna gidecektir. Oyun olarak gördüğü görevler kolay bir şekilde alışkanlık haline gelebilir. Doğru eğitim sistemini uygulayabileceğine inanan kişiler Shiba Inu cinsi köpekleri sahiplenebilir.

• Bakım: Tüylerinin bakımı için metal bir tarak kullanılmalıdır. Ölü tüyleri bulunur. Bu nedenle tüylerin yılda iki kere profesyonel bir şekilde kırpılması gerekir. Kısa boylu tüyleri oldukça yumuşaktır. Düz yapıya sahip bu tüyler astar kürk olarak anılır. Kürkleri kırmızı, kırmızı ve beyaz, beyaz, siyah, siyah ve bronz, siyah ve beyaz gibi renklerde olabilir.

• Yaşamı: Dayanıklı bir vücut yapısına sahiptir. Shiba Inu cinsi köpeklerin en belirgin özelliklerinden birisi ailenin hareketliliğine uyum sağlayabiliyor olmasıdır.