Küçük ama güçlü Shiba Inus, kendi davullarının ritmine göre yürüyen eski bir Japon köpek ırkıdır. Çok fazla insan ilgisi olmadan evde dolaşmaktan tamamen memnunlar, ancak yine de eğlendirmeyi ve sahiplerini güldürmeyi seviyorlar.

 • Yükseklik: 34 ila 42 cm Arası
 • Ağırlık: 8 ila 11 kg Arası
 • Ömür: 13 ila 16 Yıl Arası
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, aileler
 • Mizaç: Oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Sık
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Sportif olmayan
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Orta
 • Renkler: Kırmızı, krem, siyah, beyaz
 • Desenler: İki renkli, üç renkli, smokin, siyah ve bronz
 • Diğer Özellikler: Tımar etmesi kolay, son derece bölgesel, yüksek av sürüşü, yüksek kilo alma potansiyeli, soğuk havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Shiba Inus’un 13 ila 16 yıllık bir ömrü ve kediye benzer bir kişiliği vardır. Sevilebiliyorlar, ama ille de bir kucaklaşmaya gelemiyorlar: İstediklerini, istedikleri zaman yapmayı tercih ederler. İnanılmaz derecede zeki olan Shibas hileleri öğrenebilir ve harika bir bekçi köpeğidir. Herhangi bir sorun çıkarsa sahiplerini keskin bir havlamayla uyarır. 

Ailelerine sadıktırlar ve doğru bir şekilde sosyalleştirilirlerse çocukları çok sevebilirler. Ortalama ağırlıkları sadece 9 kg olmasına rağmen, Shiba’nın boğuşmak için hala bolca odaya ihtiyacı var ve çitlerle çevrili bir bahçeyle en iyisini yapıyor.

Görünüm

Tilki benzeri görünümde Shiba Inu’nun klasik rengi turuncumsu kırmızısıdır. Shibas ayrıca siyah ve ten rengi, krem ​​ve susam (kırmızı zemin üzerine siyah uçlu tüyler) olarak gelir. Rengi ne olursa olsun, Shiba paltoları bir Sibirya kurdu gibi yoğun ve çift kaplıdır.

“Urajiro”, tüm Shibaların göğüslerinde, yanaklarında, karnında, iç kulaklarında ve bacaklarında bulunan beyaz renk işaretlerini tanımlayan benzersiz bir Japonca terimdir. Gözleri, kendine güvenen kişiliklerine uyan yoğun bir koyu kahverengidir.

Farklı fiziksel ve duygusal niteliklere sahip oldukları için erkek ve dişi Shiba Inu’yu ayırt etmek zor değil. Yeni başlayanlar için, erkekler 41 cm boyunda ve yaklaşık 11 kg ağırlığındadır. 

Dişiler daha küçüktür, yaklaşık 34 cm uzunluğunda ve 7,7 kilo ağırlığındadır. Bir erkek Shiba daha geniş bir yüze sahipken, dişi daha yumuşak yüz özelliklerine sahip olacaktır. 

Cinsiyet ne olursa olsun, Shiba Inu bir avcı gibi inşa edilmiştir. Kendinden emin bir duruşla hızlı ve çeviktir. Şımarık, üçgen kulakları ve kabarık kıvrımlı kuyrukları, onlara bir hikaye kitabından bir orman hayvanı görünümü verir.

Mizaç

Herhangi bir köpeğin mizacı, soy ve yetiştirilme gibi bir dizi faktöre bağlıdır, ancak genel olarak konuşursak, dişi bir Shiba, bir erkekten daha çekingen olabilir. Bu, en çok temkinli olma eğiliminde olacağı yabancılarda belirgindir. Bununla birlikte, süper zekası var ve muhtemelen eğitime erkeklerden daha açıktır. 

Erkekler daha aktif olma ve insanlarla hemen arkadaş olma eğilimindedir, ancak diğer erkek köpeklere karşı da temkinli olabilirler. Bölgesini neredeyse her yerde işaretlemeyi sever, bu yüzden lazımlık eğitimi ve temizlik söz konusu olduğunda biraz daha fazla çaba sarf edecektir. 

Eve erkek veya dişi bir Shiba Inu yavrusu getirseniz de onları erkenden sosyalleştirdiğinizden ve olumlu pekiştirme eğitimi kullandığınızdan emin olun. Böylece yeni durumlarda görgü kurallarına sahip olmayı öğrenebilirler. 

Her iki cinsiyet de inanılmaz derecede zeki ve kendi davullarının ritmine koşuyor. Oturmalarını, kalmalarını veya devrilmelerini istediğinizi anlayacaklar, ancak istedikleri zaman yapacaklar.

Profesyonel eğitmen ve Kawako Shiba Inu’nun sahibi Cheri Fellinger, “Değerli bir sahip tarafından doğru bir şekilde yetiştirildiklerinde, doğal olarak itaatkar ve son derece sadıktırlar ” diyor. “Daha fazla eğlence değeri için, aynı zamanda biraz çarpık bir mizah anlayışına sahip gibi görünüyorlar.”

Yaramaz doğaları ve şapşal kişilikleriyle Shiba Inus, yavrularının gelişebilmesi için tutarlı ve sabırlı insanlara ihtiyaç duyar.

Yaşamsal İhtiyaçları

Shiba Inus küçük bir köpek ırkı olabilir, ancak etrafta dolaşmak için çitle çevrili bir avluya ihtiyaçları vardır. Kısıtlanmaktan hoşlanmıyorlar ve keşfedebilecekleri yerin bir sınırı yoksa, oradan uzaklaşacaklar. 

Ayrıca kaçış sanatçıları olarak da tanımlanmışlardır, bu nedenle bir Shiba’nın her zaman etiketleri olan bir tasması olmalı ve uzun süre açık havada kendi başlarına bırakılmamalıdır. Shibas, bölgesini korumak için daha küçük hayvanların peşinden koşma eğiliminde olabilir. Bu nedenle, bir Shiba her zaman evin dışına tasmalı ve kayışlı olmalıdır. 

“Bunların yüzde doksan dokuzu, güvenli bir şekilde çitle çevrili bir alanda olmadıkça, ömür boyu [dışarıdayken] tasmalı olarak kalmalıdır… Onları yakalayabilirseniz. En sevdikleri oyun, ‘sahibimin ulaşamayacağı bir yerde saklamak.” Oyunu olabilir ki bu sizin için üzücü sonuçlar doğurabilir.

Tüm köpeklerde olduğu gibi, Shibas’ın da genç yaşta sosyalleşmesi gerekiyor, bu yüzden diğer hayvanların etrafında olmaya alışkınlar. Yavruluk zamanlarında tanışırlarsa kediler ve diğer köpeklerle iyi anlaşabilirler, ancak tüylü kardeşleriyle yetişkin olana kadar tanışmazlarsa yiyeceklerini ve oyuncaklarını paylaşmak istemeyebilirler.

Çeviklikleri ve kraliyet tavırları nedeniyle, köpek dünyasının kedigilleri ününe sahiptirler. Uluslararası Hayvan Davranışı Danışmanları Derneği’nin yazarı, eğitmeni ve uygulamalı davranış uzmanı Sarah Hodges, “Doğaları gereği kedi gibi, kibar iç mekan arkadaşlarıdır,” diyor. “Çocuklara tahammül ederken ve onlara bağlansalar da [bağımsız] doğaları dikkat arayan insanlara karşı soğuk görünebilir.”

Gülen yüzlerine ve insanları için derin duygulara rağmen, Shibas’ın şefkatle karşı karşıya olduğu bilinmemektedir. Ancak küçük çocuklara bir Shiba Inu ile etkileşime girmenin doğru yolunu öğretmek için zaman ayırırsanız, sevgi dolu (ve eğlenceli!) Bir arkadaşla ödüllendirilecekler.

Bakım

En yoğun dökülme dönemleri ilkbahar ve sonbahardır, ancak yıl boyunca tüylerini kaybederler ve ev sahibi mobilyalarını kurtarmak istiyorsa düzenli olarak fırçalanmaları gerekir. 

Pire olup olmadığını kontrol etmek ve gevşek saçları, kiri ve kepekleri temizlemek için bir fön makinesi de kullanabilirsiniz. Shibas, ünlü bir şekilde tırnak kesiminden daha az mutludur, bu nedenle deneyimli bir sahibi olmadığı sürece, tırnaklarını kısa ve temiz tutmak için bir profesyonele başvurmaları gerekebilir.

Bir Shiba sakinleşmeden önce makul miktarda egzersize ihtiyaç duyar. Elbette, sürekli olarak yürüyüşe çıkmadan önce tasma eğitimi almaları gerekecek. Fellinger, “Pek çok sahibi çılgına çeviren bir ‘çalıştırma ihtiyacı’ var,” diyor. “Bu yüzden, güvenli bir şekilde çitle çevrili bir alanda olmadığı sürece, yüzde 99’u ömür boyu tasmalı olacaklar… En sevdikleri oyun, ‘sahibimin ulaşamayacağı bir yerde saklanma.’ Oyunudur.”

Çoğu Shibas tipik olarak ev eğitiminde hızlıdır ve komutları öğrenmeye karşı duyarlıdır, ancak iyi davranışları tam olarak kavramak için itaat derslerine “yavruluk zamanlarında” ihtiyaç duyabilir.

Sağlık

Shiba Inus’un 13-16 yıllık bir yaşam beklentisi vardır ve genellikle sağlıklı, mutlu bir yaşam sürerler. Fellinger, “Shibas, kendi yollarına gittikleri ve ayak tırnaklarını kesmek, kulakları temizlemek veya veteriner tarafından tutulmak gibi istemedikleri hiçbir şeyi yapmaya zorlanmadıkları sürece mutlu olurlar” diyor.

Bu tür dramatik olarak bilinir ve işler yolunda gitmezse havlayabilir, çığlık atabilir veya biraz öfke nöbeti geçirebilir. Tüm şakalar bir yana, sorumlu bir mal sahibi, Shiba’ları için belirli sağlık sorunlarını önlemek için gayretli olmalıdır. 

Obezite ve diş hastalıkları Shibas için büyük risklerdir, bu nedenle doğru beslenme ve diş hijyeni bir zorunluluktur. National Shiba Club of America’ya göre, genetik problemleri kalça displazisi, patellar luksasyon ve alerjileri içerebilir.

Sahipler, bu koşulların herhangi bir semptomunu yakından izlemeli ve olağandışı bir şey fark ederlerse veterinerlerini uyarmalıdır. Eve bir Shiba Inu yavrusu getirmeden önce, yetiştiricinin, sağlıklı bir köpek aldığınızdan emin olmak için OFA tarafından önerilen testleri yaptığından emin olun.

Kapalı alanlarda mutlu uzanırken, Shiba Inus aynı zamanda harika yürüyüş arkadaşlarıdır ve patikaya çıkmaya heveslidir.

Tarih

Shiba Inu, MÖ 300’den beri var olan eski bir Japon cinsidir. Bunlar, altı değerli Japon ırkından oluşan “Nihon-ken” olarak adlandırılan Japonya’nın ulusal köpeklerinin en küçüğüdür: 

 • Akita Inu
 • Hokkaido Inu
 • Kai Ken
 • Kishu Ken
 • Shikoku Ken
 • Shiba Inu

Amerika Ulusal Shiba Kulübüne göre, bu küçük köpekler bazen yaban domuzu avında kullanılmışlar buna rağmen başlangıçta kuşları avlamak için kullanıldı. İsimleri, avladıkları kırmızımsı çalı kuşlarından geliyor: Shiba “çalı” ve Inu “köpek” anlamına geliyor.

II. Dünya Savaşı sırasında, Shibas sayısı azaldı. Savaştaki bombalama baskınlarından sağ kurtulanlar, tedavi edilmezse ölümcül olabilecek ciddi bir hastalık olan distemper’e yakalandı. Neyse ki, üreme programları oluşturuldu ve Shiba Inu, Japonya’nın 1 numaralı arkadaş köpeği ve ABD’deki en popüler 44. köpek oldu.

Eğlenceli gerçekler

 • Mari the Shiba, Japonya’daki 2004 depreminde ailesini kurtardı. Ev çöktüğünde Mari, daha sonra tahliye edilen ancak Mari’yi ve yavrularını geride bırakmak zorunda kalan yaşlı sahibini kurtarmayı başardı. Mari nihayet kurtarılıncaya kadar iki hafta canlı kaldı, Mari zayıf görünüyordu ama yavruları dolgun ve mutluydu. İnanılmaz hikayesi 2007 Japon filmi A Tale of Mari and Three Puppies’de yapıldı.
 • “Köpek” kelimesinin “doge” olarak yanlış yazılması, Shiba Inu’yu popüler bir İnternet fenomeni olarak ortaya çıkardı. My First Shiba’dan Chiyoku Tsu, “Doge, o andaki köpeğin düşüncelerini yakalayan saçma başlıklara sahip bir Shiba Inu köpeğinin resmi” diyor.
 • Marutaro the Shiba’nın Instagram’da 2,5 milyon takipçisi var. Bu muhteşem görünümlerle kim rekabet edebilir?