Tatlı huylu ve memnun etmeye hevesli Shetland çoban köpekleri veya Shelties, sevgiyle adlandırılan popüler bir çalışkan, özenli ve şefkatli bir türdür.

 • Yükseklik: 32,5 ila 40 cm
 • Ağırlık: 6 ila 11 kg
 • Ömür: 12 ila 14 yaş
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İle Birlikte İyi: Çocuklar yaşlılar köpekler kediler aileler
 • Mizaç: Nazik arkadaş canlısı oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Sık
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Çoban
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Uzun
 • Renkler: Siyah, beyaz, mavi, gri
 • Desenler: üç renkli, iki renkli, merle, samur
 • Diğer Özellikler: Çok tımar gerektirir, eğitilmesi kolay, güçlü sadakat eğilimleri, apartman dostu, soğuk havaya dayanıklı, iyi yürüyüş arkadaşı

Tatlı huylu ve memnun etmeye hevesli Shetland çoban köpeği, ona collie veya minyatür bir Lassie dediğiniz için sizi çabucak affedecek olsa da Shelties (sevgiyle adlandırıldıkları gibi) kendi farklı türleridir ve bu konuda popülerdir. 

Shelties, American Kennel Club’ın (AKC) 2019 en popüler köpek ırkları listesinde 25. sırada yer aldı ve nedenini anlamak için fazla titizlik gerektirmiyor. 

Zeki oldukları kadar şefkatli oldukları için de bir ün kazandı. Adından da anlaşılacağı gibi, ilk olarak İskoçya’nın Shetland Adaları’nda koyun sürüsü (ve diğer çiftlik hayvanları) için yetiştirilmişlerdir ve bu nedenle özenli, çalışkan ve eğitilmesi kolaydır. Aslında AKC, Sheltie’yi en eğitilebilir 13 köpek ırkından biri olarak adlandırdı ve düzenli egzersiz ve aktivite ile gelişiyorlar. 

Ancak bu, gevşemeye karşı oldukları anlamına gelmez. İkinci nesil Sheltie meraklısı ve American Shetland Sheepdog Association’ın (ASSA) 25 yıllık üyesi Meredith Hector, “Shetland mantıklı ve uyarlanabilir” diyor. “Oynama zamanı geldiğinde hepsi içerideler ve dinlenme zamanı geldiğinde sizinle rahatlamanın tadını çıkarıyorlar.”

Shetland, aile üyeleriyle (miyavlayanlar bile) arkadaş canlısı ve dışa dönüktür, ancak yabancılardan hemen hoşlanmalarını beklemeyin. Çekingen olma eğilimindedirler ve bu tür durumlarda havlayabilirler, bu da sadakatleriyle birleştiğinde mükemmel bir bekçi köpeği olma özelliklerine sahip oldukları anlamına gelir.  

Elbette, o muhteşem Shetland çoban köpeği kilitlerinden bahsetmezsek, ihmalkar oluruz. Çift katları, cins iş gününü Shetland Adaları’nın soğuk, ıslak ve rüzgarlı havasında geçirdiğinde çok özel bir amaca hizmet etti. Ve bugünlerde çoğu Barınak muhtemelen sağlam padoklara göre yastıklı halılara daha fazla zaman harcıyor olsa da düzenli yele bakımı bir zorunluluktur. 

Görünüm

Sheltie, collie cinsine çarpıcı bir benzerlik gösteriyor. Uzun boylu kuzenlerine benzer şekilde Shelties, onlara zarif bir görünüm veren uzun, ince, kama şeklindeki kafalara sahiptir. Ancak bol tüyleri, nazik, badem şeklindeki gözleri, küçük, yüksek, dik kulakları uçlarından hafifçe aşağı doğru eğilmiş ve birçok sahibin “Sığınak gülüşü” dediği şeyle, kesinlikle öyle görünmüyorlar.

İnsanın en iyi arkadaşı olmak için fazla ilkel ve uygun. Her açıdan, gerçekte oldukları kadar parlak, arkadaş canlısı ve şefkatli görünüyorlar. 

Shetland çoban köpeği küçüktür – omuzda 32,5 ila 40 cm arasında durur ve 9 ila 11 kg ağırlığındadır. (Karşılaştırma için, collies 55 ila 66 cm uzunluğunda olma eğilimindedir ve 33 kg ağırlığa sahip olabilir.) Bu çift tüylü köpeklerin kısa, yoğun, yünlü bir alt kürkü ve uzun, düz, kaba tüylü bir dış tabakası vardır. ASSA, siyah ten rengi ve beyaz samur (kızarana gelen maun arasında değişen), mavi merle olabilir.

Etkileyici yelelerinden tahmin edebileceğiniz gibi, Sheltie kürkü düzenli bakım gerektirir. Her köpek farklı olsa da çoğunun yalnızca haftada bir fırçalanması gerekecektir. Bununla birlikte, sonbaharda ve ilkbaharda dökülme yoğunlaştığında fırçalama ekstra bir desteğe ihtiyaç duyabilir. 

Mizaç

Tüm bu akan kürkün altında altın kalpli ve keskin bir zekaya sahip, aile odaklı bir köpek var. ASSA Araştırma Danışma Komitesi başkanı DVM Mary Mahaffey, “Shetland çocuklarla harikadır ve diğer köpeklerle ve kedilerle iyi geçinir,” diyor. Hector “Özellikle diğer hayvanlarla büyütülüyorlarsa” diye ekliyor. 

Bununla birlikte, yabancılara hemen meraklı oldukları bilinmemektedir. “Sahiplerine sadıktırlar ve yabancılara karşı biraz çekingen olabilirler,” diye açıklıyor Hector. “Eğer ailelerinin bir üyesi değilseniz, onları selamlamak pek mantıklı bir hareket olmayacaktır”

Bu bizi bir başka kayda değer Sheltie özelliğine getiriyor: iletişim eğilimleri. Mahaffey, “Bunlar, başlangıçta çiftlik hayvanlarını evden uzak tutmak için kullanılan konuşkan bir türdür, bu yüzden havlamayı severler” diyor. 

Ancak Hector’a göre aralıksız olmamalı. “Bunu bir uyarıda bulunmak veya heyecan ifade etmek için yapabilirler” diye açıklıyor. Gevezelikle başa çıkmak zor olsa da (özellikle bir apartman dairesinde yaşıyorsanız), Shelties harika bekçiler olabileceğinden, bu havlamayı kendi yararınıza kullanabilirsiniz. 

Sahipleriyle birlikte çalışmak üzere yetiştirildikleri için Shetland çoban köpekleri zeki, sezgisel ve çalışkandır. Eğitilebilirlik söz konusu olduğunda kazanan bir kombinasyona sahiptir. 

Hector onları “çeviklik, itaat ve ralli gibi etkinliklerde mükemmel, atletik ve yüksek teklif verilebilir” olarak tanımlıyor. Shetland memnun etmek için heveslidir ve oynamaya hazırdır, ancak bol miktarda egzersiz ve zihinsel uyarım aldıkları sürece, gevşemekten tamamen memnundurlar. ASSA, köpeğin erkek veya dişi olup olmadığına bakılmaksızın Shelties’de mizacın nispeten tutarlı olduğunu belirtiyor. 

Yaşam İhtiyaçları

Shetland kolay ve uyumlu köpeklerdir. Mahaffey, “İçeride veya dışarıda olabilirler, ancak sahipleriyle birlikte olmayı tercih ederler,” diye açıklıyor. Yine, bu onların DNA’sına geri dönüyor. Shetland, çalışma arkadaşları olarak yetiştirildi ve uzun süreler boyunca yapacak hiçbir şey olmadan yalnız bırakılmaları gereken durumlarda gelişmiyorlar. 

Mahaffey, küçük bir bahçenin işe yarayacağını, ancak daha büyük bir bahçenin daha iyi olduğunu söylüyor çünkü Shelties, özellikle gençken ılımlı bir günlük egzersize ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte, şehir sakinlerinin, potansiyel bir evcil hayvan olarak cinsi ekarte etmesi gerekmez. 

Aslında bir Shetland çoban köpeğine sahip olmak, sağlıkları için bir nimet olabilir. Mahaffey, “Apartman sakinleri, ev sahipleri düzenli olarak yürüdükleri müddetçe Shetlandla iyi iş çıkarabilirler” diye açıklıyor Mahaffey. “Bu hem sahipler hem de köpekler için iyidir!” 

Shetland çoban köpekleri doğuştan çoban olduklarından (ve bu nedenle arabalar dahil hareket eden şeyleri kovalamaya yatkın olduklarından), onları çitle çevrili bir avluda ve yürürken tasmalarla tutmanız önerilir. 

Shetlandın çeşitli arkadaşlardan hoşlandığı bilinmektedir. ASSA, cinsi “çocuklar için doğal bir afiniteye” sahip gibi tanımlıyor ve hem Hector hem de Mahaffey, Shetland çoban köpeklerinin diğer köpeklerle ve özellikle onlarla birlikte büyüdüklerinde kedilerle iyi geçinebileceğini söylüyor.

Bakım

Bakım açıkça çok önemli. “Shetlandın çift ceketi var,” diyor Hector, “bu yüzden matlaşmayı önlemek için haftada bir fırçalanmaları gerekiyor.” Özellikle kulakların arkasındaki, dirseklerin altındaki ve eteklerdeki tüylere (yani ön ve arka bacak arasına düşen uzun saçlara) odaklanmanın önemli olduğunu belirtiyor. 

Kemik kuruması bir paltoyla çalışmak iyi bir fikir değildir, bu yüzden fırçaladığınız bölgeye bir su buharı sıktığınızdan emin olun. Ve iki haftada kırpın. 

Bir bakım rejimine ne kadar erken başlarsanız o kadar iyidir. Düzenli olarak ele alınmaya ve muayene edilmeye alışkın olan köpek yavruları sadece tımar etmekle kalmaz, aynı zamanda mükemmel veteriner hastaları olurlar.

Günlük, orta düzeyde egzersize ek olarak, Sheltie yavrularını sosyalleştirmek son derece önemlidir ve onları normal ortamlarından çıkarmayı ve onları yeni deneyimlere, insanlara ve yerlere maruz bırakmayı içerir. Bu, parka yürüyüş veya bir arkadaşınızın evini ziyarete benzeyebilir. 

Görünüşte zararsız olan bu geziler aslında Sheltie yavrularının yeni insanlara, hayvanlara ve deneyimlere nasıl adapte olacaklarını ve onlarla nasıl etkileşim kuracaklarını öğrenebilecekleri eğlenceli, düşük basınçlı eğitim seanslarıdır. Sosyalleşme çocuklukta bitmez ve sahipler bunun ömür boyu sürecek bir süreç olduğunu hatırlamalıdır.

Sağlık

Sheltie, sağlıklı bir cins olma eğilimindedir ve 14 yıla kadar yaşayabilir. Bununla birlikte, tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına yatkındır. Mahaffey, safra kesesi mukosellerini, hipotiroidizmi ve dermatomiyoziti Shetland çoban köpeklerinde ırka özgü ilk üç sağlık koşulu olarak listeler (ancak bu koşulların genel olarak cinste yaygın olmadığına dikkat etmek önemlidir). 

Safra kesesi mukoselleri, safra kesesinde organın tıkanmasına ve hatta yırtılmasına neden olabilecek bir çamur ve mukus birikimi ile karakterizedir. 

Varsa, genellikle daha eski Shetlandda görülür, ancak daha genç olanlar etkilenebilir. Klinik belirtiler arasında kusma, iştahsızlık ve karın ağrısı yer alır ve tipik olarak ultrason veya keşif cerrahisi ile bir tanıya ulaşılır. Safra kesesi mukosellerinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, tedavisi basittir: safra kesesi çıkarma ameliyatı. 

Hipotiroidizm, tiroid bezinin yeterli tiroid hormonu üretmediği bir durumdur. Pek çok vücut sistemini etkilediği için, az çalışan bir tiroid bezinin klinik belirtileri çok değişebilir, ancak genellikle uyuşukluk, kilo alımı, obezite ve cilt ve saç kaplamasındaki değişiklikleri içerir. Çoğu hipotiroidizm vakası ömür boyu ilaç tedavisi gerektirir. 

Dermatomiyozit, hem deri hem de kas dokularını etkileyen bir otoimmün hastalıktır. Shetland çoban köpekleri ve collies, bu durumla teşhis edilen en yaygın ırklardır. 

Klinik belirtiler arasında yüz, kulak uçları, bacaklar, ayaklar ve kuyruk ucu gibi çok az kaslı bölgelerde ciltte kabuklu yaralar bulunur. Sığınakların kasları tipik olarak etkilenmez. Dermatomiyozit tedavi edilemez, ancak ilaç yardımı ile tedavi edilebilir. 

Her Sığınak farklıdır, bu nedenle, bir köpeğin sağlığını geliştirmenin en iyi yolu, düzenli koruyucu bakım ve beslenme, egzersiz ve köpeklikten yetişkinliğe kadar diğer ihtiyaçlara yönelik hedefe yönelik rehberlik sağlayabilecek bir veterinerle ortak olmaktır.

Tarih

Shelties’ın kökenleri hakkında bildiğimiz ve bilmediğimiz bazı şeyler var. Örneğin, Kuzey Denizi’nde yaklaşık 100 adadan oluşan (sadece 16 adada yerleşim olan) bir İskoç takımadası olan Shetland Adaları’nda başladıklarını biliyoruz, ancak Sheltie’yi geliştirmeye giden ırkların tam kombinasyonu bilinmemektedir. ASSA İskandinavya, gelen listeleri Kuzey Spitz tipi köpekler Cavalier King Charles Spaniel, Pomeranians, Scotch Collie’ye ve olasılıkla katkıda gibi diğer yerli ada köpekler.

Shetland çalışmak için yetiştirildi ve küçük yapıları, çevikliğin yüksek olduğu ve yiyecek ihtiyaçlarının düşük olduğu anlamına geliyordu, engebeli araziye ve seyrek bitki örtüsüne sahip bölgelerde avantajlıdırlar. 

ASSA, cinsi “her yönden bir çiftlik köpeği” olarak tanımlıyor. İlk Shetland çoban köpekleri, çiftlik sahiplerine hayvanları bahçeden uzak tutmak ve koyunları toparlamak gibi çeşitli görevlerde yardımcı oldu. Bugün olduğu gibi, onlar da yoldaş ve bekçi olarak hizmet ettiler. 

Adalara gelen bir ziyaretçi köpekleri 1844 gibi erken bir tarihte tanımlasa da ASSA, Shetland Adaları’nın ana şehri ve limanı olan Lerwick’te ilk kez kaydedildiği 1908 yılına kadar resmi hale gelmediğini söylüyor. Daha sonra 1909’da İskoç Shetland Sheepdog Club’a kaydedildi ve bu kayıtların her ikisi ve cins, aynı yıl daha sonra İngiliz Kennel Club (UKC) tarafından tanındı. 

UKC başlangıçta Shelties’i Shetland collies olarak adlandırdı, ancak kısa süre sonra collie meraklılarının başlığa itiraz etmesinden sonra mevcut adlarına geçti.

Shetland çoban köpekleri, 1908’de ABD’de ortaya çıktı ve 1911’de AKC tarafından tanındı. 1929’da kurulan ASSA, hem Birinci Dünya Savaşı’nın hem de İkinci Dünya Savaşının, Amerika’ya ithal edilenler ve Birleşik Krallık’ta saklananlar üzerinde etkisi olduğunu belirtiyor. Sonuç olarak, Amerikan Shetlandı ile İngiliz Shetlandı arasındaki küçük farklılıklar bugüne kadar devam etmektedir.

Eğlenceli gerçekler

 • Bir Shetland çoban köpeği, Mickey Çiftliği adlı canlı aksiyon Kanadalı çocuk şovunun itibari karakteridir. Mickey’nin arkadaşları arasında Gus adında bir İngiliz keçi ve Fiona adında hızlı konuşan bir dağ gelinciği vardır. 
 • Shetlandın yıllar boyunca pek çok takma adı olmuştur (minyatür collie’nin yanı sıra). Listede Lilliputian collie, toonie dog (“toon” Shetland’da “çiftlik” anlamına gelir), peerie dog (“peerie” Shetland’da “küçük” anlamına gelir) ve peri köpeğini içerir. 
 • Shetland çoban köpeği Conrad, 2020 Westminster Köpek Şovu’nda Herding Group’u kazanmak için birkaç değerli tüylü rakibi mağlup etti. 
 • Gelecekteki Sheltie’niz için isim ilhamına mı ihtiyacınız var? Belki de AKC tarafından tescil edilen ilk Shetland çoban köpeği olan Lord Scott’tan bir ipucu alabilir ve istediğiniz adın başına “Lord” veya “Lady” ekleyebilirsiniz. Shetland, böylesine asil bir takma ad taşımak için mükemmel bir cinstir! 
 • Shelties hakkında 1909’da yazılmış bir Boston Globe makalesini okuyabilirsiniz. İşte iştahınızı kabartmak için Shetland büyüklüğünde bir alıntı (yazarın ırkı şiirsel olarak tanımladığı): “Shetland’ın sağlam kıyıları kadar sert. Kuzey denizinde kükreyerek sörf yaparken sürüş ve hording çalışmalarında ısrarcı, sürüleri korurken ve izlerken, İskoçların gayda yakarışına duyduğu sevgi kadar sabittir.”