Eski bir İngiliz çoban köpeği ile bir kaniş arasında sevimli, kabarık bir melezdir. Sheepadoodle ile yaşamak hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 45 ila 67,5 cm arası
 • Ağırlık: 30 ila 39 kg arası
 • Ömür: 12 ila 15 yaş
 • Cins Boyutu: Büyük
 • İle Birlikte İyi: Çocuklar aileler köpekler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı dışa dönük oyuncu koruyucu
 • Zeka: Yüksek
 • Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Seyrek
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Melez
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Orta Kıvırcık
 • Renkler: Siyah beyaz
 • Desenler: iki renkli
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, suyu sever, soğuk havaya dayanıklı, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, iyi yürüyüş arkadaşı

Hayır, bu doldurulmuş bir hayvan değil, çok kabarık, şapşal bir çoban köpeği, Eski bir İngiliz çoban köpeği ile bir kanişi geçmenin sonucu olan karışık bir tür. Son yıllarda son derece dost canlısı kişilikleri, az tüylü paltoları ve oyuncak ayıya benzeyen görünümleri nedeniyle daha popüler hale geldiler.

Çoban köpeği saf bir cins olmadığından, köpeğin boyutu, rengi ve görünümü hakkında kesin ve hızlı kurallar yoktur. Bununla birlikte, bulacağınız en yaygın kürk, siyah-beyaz bir patchwork modelidir. Bir çoban köpeğinin boyutu, Eski İngiliz çoban köpeğinin standart, mini veya minyatür bir kanişle geçmesine bağlı olarak değişir.

Görünüm

Çoban köpeği görünüşte bir ebeveyne ya da diğerine yönelebilir. Bazıları eski bir İngiliz çoban köpeğinin daha çok kare yüzüne sahip olacak ve diğerleri daha kaniş benzeri kubbeli bir kafaya sahip olacaktır. 

Ancak hemen hemen tüm Sheepadoodle’ları, bazen onlara panda görünümü veren siyah ve beyaz lekelerin yamalarını paylaşır. Bu siyah ve beyaz işaretler, çoban köpeği yaşlandıkça bazen griye (eski bir İngiliz çoban köpeğinin rengine benzer) dönüşebilir. Nadir durumlarda, bir çoban köpeği kırmızı ve beyaz olacaktır.

Genel olarak, standart bir kanişten yetiştirilen bir Sheepadoodle 30 ila 39 kg ağırlığında ve 45 ila 67,5 cm boyunda olacaktır. Mini kanişlerden ve oyuncak kanişlerden yetiştirilen Sheepadoodle daha küçük olacaktır.

Çoğu kaniş karışımında olduğu gibi (sevgiyle “karalamalar” olarak adlandırılır), bir çoban köpeğinin kürkü daha düz veya daha kıvırcık olabilir ve genellikle köpek yavrusu biraz büyüyene kadar bunu söylemek zordur.

Sheepadoodles, genellikle bir kaniş ve Bernese dağ köpeği arasında bir karışım olan Bernedoodles ile karşılaştırılır. Bernedoodles’ın da benzer bir dev oyuncak ayı havası vardır: büyük kabarık pençeler, tüylü yüzler ve tüylü, sarkık kulaklar. Bununla birlikte, Bernedoodles daha çeşitli renklerde gelir ve Bernese dağ köpeğinin kişilik özelliklerini daha fazla paylaşır: Daha enerjik ve koruyucu olma eğilimindedirler.

Mizaç

Çoban köpeği, rahat mizacının çoğunu, sığır ve koyunların pazara sunulmasına yardımcı olmak için geliştirilmiş iyi huylu, tüylü bir cins olan Eski İngiliz çoban köpeğine borçludur. Son yıllarda Sheepadoodle yetiştirmeye başlayan bir kaniş yetiştiricisi olan Curtis Golden, “Eğlenceli, şapşal ve oyunbazlar” diyor. 

Bu köpekler hareket halindeyken, aynı zamanda rahatlamayı da sevdiklerini söylüyor. Her gün çok fazla aktiviteye ihtiyaç duyan çok sinirli bir köpek değiller.

Sheepadoodles, dikkati ve çocukları seven harika aile köpekleridir. Son derece eğlenceli ve tatlıdırlar ve diğer köpeklerin arkadaşlığından zevk alırlar. Doğru eğitimle iyi bir bekçi köpeği olsalar da tipik olarak özellikle evi korumak için geliştirilen ırklardan biraz daha yumuşaktırlar.

Bir çoban köpeğini eğitmek, köpeğin ebeveynlerinden hangi özelliklere sahip olduğuna bağlı olacaktır. Eski İngiliz çoban köpekleri bazen inatçı olabilirken, kanişler genellikle memnun etmek için çok heveslidir. Sheepadoodles, kaniş atalarından büyük miktarda zeka miras alır ve Eski İngiliz çoban köpeği tarafından çalışan bir köpeğin gütme içgüdülerine sahiptir.

Yavru köpeğinizi eğitmeye başlarken, Sheepadoodles.org, yavru köpeğin kısa hafıza süresi nedeniyle hızlı bir şekilde övgü veya disiplin vermenizi önerir. 

Yaşam İhtiyaçları

Bir mini veya minyatür karışımını tercih etmediğiniz sürece, Sheepadoodle’ları genellikle çitle çevrili bir evde en iyi sonucu verecek büyük köpeklerdir. Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, çoban köpeğinize düzenli egzersiz yapmaya hazır olmalısınız. Golden, “Oldukça düzenli bir şekilde aktivite yaptıkları, yürüdükleri ve bir oyun bahçesinde ya da buna benzer bir şey yaptıkları sürece, iyi olacağını düşünüyorum” diyor. 

Köpeğinizi düzenli aktivitenize entegre etmenin yollarını bulmanızı öneririz: onları koşularınıza ve yürüyüşlerinize dahil edin.

Kalın kürkleri ile Sheepadoodleları, soğuk hava iklimi için mükemmel köpeklerdir. Golden, daha sıcak iklimlerde sahiplerinin kürklerini biraz daha kısaltabileceklerini ve serin iç mekanlarda rahatlayabileceklerini söylüyor.

Sheepadoodles, diğer köpeklerle arkadaşlık etmekten ve köpek parklarında oyun oynamaya katılmaktan zevk alır. Bununla birlikte, Sheepadoodle’larının gütme geçmişi göz önüne alındığında, bazen küçük hayvanları ve çocukları kıstırma ve gütme eğilimi gösterirler, bu nedenle küçük köpeklerin ve büyük köpeklerin kaynaşmasına izin veren köpek parklarında onlara göz kulak olun.

Bakım

Hiçbir köpek tamamen hipoalerjenik olmasa da Eski İngiliz çoban köpeği ve kaniş kombinasyonu, ilk nesilde bile çok düşük tüy dökülmesine neden olur. Golden, “Çoğu zaman [ne zaman] bir Labradoodle veya bir goldendoodle yaptığımızda, o ilk nesil veya hatta ikinci nesil, bazen yüzde 100 dökülme elde edemiyorsunuz,” diyor.

Çoban köpeği bakımı için, kürkü mükemmel durumda tutmak, hafta boyunca sık sık fırçalamak ve her 8-12 haftada bir yıkamak ve düzeltmek gerekeccek. Her köpek için yaptığınız gibi kulaklarını düzenli olarak kulak kiri ve kalıntılardan temizlemek ve tırnaklarını kesmek isteyeceksiniz.

Sheepadoodles’ın düzenli egzersize ihtiyacı vardır ve uzun yürüyüşlerin yanı sıra aktif oyun süresinin tadını çıkarır. Bu nazik devler gerçekten eğlenceli ve köpek parklarının ve getir ve kovalamanın tadını çıkaracaklar.

Ailelerine çok bağlı hale geldiklerinden, bazı Sheepadoodles’lar ayrılık kaygısı geliştirebilir. Sertifikalı bir köpek eğitmeni ve Profesyonel Köpek Eğitmenleri Sertifikasyon Konseyi’nde yönetim kurulu üyesi olan Irith Bloom, “Karalamaların tümü insanlarıyla çok bağlantılı ve yalnız bırakıldığında biraz endişeli tarafta olma eğilimi gösteriyor” diyor. Bloom, yavru köpeğiniz eve geldiği andan itibaren pozitif pekiştirme eğitimi kullanmanızı önerir.

“Onları sizden uzakta geçirdiğiniz kısa zaman dilimlerinde hemen eğitmeye başlayın,” diyor. Yavru köpek bunun önemli bir şey olmadığını anlamaya başlayana kadar 30 saniyelik artışlardan kademeli olarak artırabilirsiniz. Köpeğinizi evde uzun saatler boyunca yalnız bırakmanız gerekiyorsa, köpek gündüz bakımı veya özel bir yürüteç gibi seçeneklere bakın.

Küçük bir yavrudan büyük köpeğe giden tüm ırklarda olduğu gibi, yetişkin köpek göz önünde bulundurularak Sheepadoodle eğitimine başlamak önemlidir: Yavru köpeğinizin yılda 90 kiloluk bir çoban köpeğinin yapmasını istemeyeceğiniz herhangi bir şeyi yapmasına izin vermeyin veya bunu teşvik etmeyin. 

Ayrıca Sheepadoodle’larının bir çoban içgüdüsü olduğunu ve zaman zaman çocukları veya küçük hayvanları sürmeye çalışırken kıstırdığını hatırlamak da önemlidir. Davranışı durdurduklarında onlara hediyeler ve oyuncaklar sunarak onları yönlendirmeyi, dikkatlerini dağıtmayı ve onları kıstırmaktan caydırmayı deneyin.

Sağlık

Karışık cins bir köpeğin potansiyel bir avantajı, iki büyük ölçüde farklı genetik soydan yavrularda ortaya çıkan genetik hastalıkların nispeten daha düşük görülmesi fikri olan melez canlılıktır. Bloom, “Bu nedenle, çoğu zaman, bir cinste bir hastalığa genetik bir yatkınlık varsa ve başka bir cinste çiftleşirseniz, bazen problemin olmaması için bunu örtbas edebilirsiniz” diyor.

Bununla birlikte, bazı bilim adamları, melez köpeklerin doğası gereği safkan kardeşlerinden daha sağlıklı olduklarını tartışıyorlar. İster bir Sheepadoodle ister safkan bir yavru arıyor olun, her iki ebeveyn için de sağlık taraması yapan mükemmel bir sicile sahip bir yetiştirici düşünün.

Bununla birlikte, tüm hesaplara göre Sheepadoodle’lar, 12-15 yaş arası yaşayan nispeten sağlıklı köpeklerdir. Tüm büyük köpeklerde olduğu gibi, bir köpeğin midesinin gazla dolduğu ve organlara kan akışını kesmek için genişlediği veya büküldüğü bir durum olan şişkinliğin semptomlarını bilmek önemlidir. 

Hem Eski İngiliz çoban köpekleri hem de kanişler kalça displazisi ve hipotiroidizm gibi durumlara yatkın olabileceğinden, yavru köpeğinizin sağlığını yetiştiricinizle ve veterinerinizle görüşmeniz önemlidir.

Tarih

Kökenleri en iyi ihtimalle karanlıktır: İnsanlar ırkları olduğu sürece köpekleri melezleştirirken, Sheepadoodle’larının kendilerine özgü bir melez olarak popülaritesi gerçekten sadece son on yılda veya daha kısa sürede arttı. 

Bazı makaleler, “doodle” adlandırma konvansiyonunun 1992’de başladığını, muhtemelen kanişlerin tüy dökmeyen köpeklerden oluşan bir sıra oluşturmak için karıştırılmasının başladığı zaman olduğunu gösteriyor.

Çoban köpeğinin atalarının uzun tarihi kökleri vardır. İngiltere’nin batısında, çiftlik hayvanlarının tozlu yollarda pazara gitmesine yardımcı olan köpekler olarak eski İngiliz çoban köpekleri geliştirildi. Kuyrukları, çalışan köpekler olduklarını belirtmek için kenetlendi (bu aynı zamanda kuyruklarını çirkin toynaklardan uzak tuttu) ve bu ırka “kısa kuyruk” takma adını verdi.

Çoban köpeği ailesinin diğer tarafında daha da eski bir cins var: Kaniş, ördek avlayan köpek oldukları Almanya üzerinden Fransa’dan gelen en eski safkan köpeklerden biridir. Onları soğuk sudan koruyan kıvırcık kürk ve üstün zekaları onları mükemmel avcılar yaptı.

Eğlenceli gerçekler

 • Yadsınamaz bir şey var: İnsanlar Sheepadoodle’ları gerçekten ama gerçekten seviyorlar. Sosyal medyadaki popüler Sheepadoodle elçileri arasında, Sully adında küçük bir yardımcısı olan büyük, tüylü bir çocuk olan Otis, Zammy, aynı zamanda bir çocuk hastanesi tedavi köpeği olarak gönüllü dev Floof ve New York’ta yaşayan ve kameraya gülümsemeyi seven mini bir Sheepadoodle olan Millie.
 • Olimpik figür patencileri Meryl Davis ve Fedor Andreev, Bilbo adında mini bir çoban köpeği benimsediklerini açıkladığında, melez ırk popülaritesinde bir adım daha attı.