Shar Pei cinsi köpekler orta boy ırk grubuna dahildir. Erkek Shar Peiler 48 ile 58 santimetre arasında boya sahip olabilir. Dişi Shar Peiler ise 46 ile 56 santimetreye kadar boya sahip olabilir. Ömürleri 9 yıl ile 11 yıl arası değişen Shar Pei cinsi köpekler, yetişkinleri boyunca 18 kg ile 25 kg arasında olabilir.

Shar Pei cinsi köpekler sıcak bölgeleri çok fazla sevmezler. Yüzüne bakıldığında üzgün suratı andıran bir ifadesi vardır. Bunun nedeni buruşuk derili olmasıdır. Yaşı ilerleyen Shar Pei cinsi köpeklerin derilerinde buruşukluk zamanla azalır.

Zeki bir türdür. Bu nedenle istenilen her komuta itaat etmezler. İtaatlerle arası iyi olmasa da ailelerine karşı körü körüne bağlıdırlar. Ailelerine karşı sevgi dolu ve bağlı olmalarına rağmen yabancılara karşı sert bir tavır takınırlar. Bu tavır saldırgan değildir fakat ilk defa gördükleri kişilere havlayabilirler. Sosyal bir yapıya sahip olmaları için yavruyken bu yönde eğitim almaları gerekir.

Yavruyken sosyal yetiştirilen Shar Pei cinsi köpekler çocuk ve köpeklerle oldukça iyi anlaşırlar. Fakat bu yönde teşvik önemlidir çünkü yeni tanıştıkları insanlara ve köpeklere karşı agresif tavırlar sergilemeye uygun karakterleri vardır. Kocaman bir kafa yapısına ve yüksek kulaklara sahiptir. Gözleri küçüktür. Büyük ve geniş ağızlar vardır. Özellikle yavruların vücutları çok kırışık olabilir.

Shar Pei Cinsinin Özellikleri

• Eğitim: Shar Pei cinsi köpekleri eğitmek sabır isteyen bir süreçtir. Isrardan hoşlanmadıkları için tekrar eden görevler onlara göre değildir. Bu tutum onları eğitim ve itaat kavramlarında uzaklaştırır. Bu nedenle eğitim eğlenceli hale getirilmeli ve yavaş yavaş uygulanmalıdır. Parçalara bölünerek alışkanlık haline getirilebilir.

• Bakım: Derilerinde yaşadıkları en büyük problem kaşıntı ve tahriştir. Bu nedenle sık sık kontrol edilmelidir. Her hafta düzenli olarak tüyler tımarlanmalıdır. Dışarıda bakmak isteyen kişiler ilgi konusunda dikkatli olmalıdır. Shar Pei cinsi köpekler özel ilgi ve çok zahmet isteyen hayvanlardır. Deri hastalıklarına yakalanma riskleri çok yüksektir. Bu nedenle veteriner kontrolü altında dikkatli bir süreç izlenmelidir.

• Yaşamı: Shar Pei cinsi köpeklerin yaşamları 9 ile 11 yıl arasında sürebilir. Serin ortamlara ve yoğun egzersizlere ihtiyaç duyması nedeniyle bakımı kolay olmayabilir. Fakat egzersiz ihtiyacı karşılandığında apartman dairelerinde bakılabilir.