Scottish Terrier cinsi köpekler küçük boy ırk grubuna dahildir. Boyları genellikle 25 santimetre ile 29 santimetre arasındadır. Apartman dairesinde yaşamaya elverişli Scottish Terrierler 8 kg ile 11 kg arasında ağırlığa sahip olabilir. 12 sene ile 15 sene arasında ömürleri vardır.

Scottish Terrier cinsi köpeklerin sahiplerine karşı bağlılıkları oldukça yüksektir. Asil ve sporcu yapıları vardır. Kendilerine düşkündürler. İnsanlık geçmişinde evcilleştirilmiş ilk köpek ırkıdır. Sahibine bağlılık duyan bir ırk olduğu için uzun yıllardır insanlara arkadaşlık yapmışlardır. İskoç Teriyer adında da bilinir. Çene yapıları küçük boy ırklara göre çok daha güçlüdür.

Uzun burunlu bir yüz şekline sahiptir. Ayrıca kaslı vücudu sayesinde yüksek dayanıklılığa sahiptir. Soğuk iklimde gelişen bir ırk olduğu için tüyleri sık ve kısadır. Sahiplerine bağlı olmaları arkadaş canlısı oldukları anlamına gelmez. Tanımadıkları insanlara karşı agresif tavırlar sergiler. Aynı zamanda yabancı bir ortamda olmak onları rahatsız eder. Kazma eğilimleri fazla olduğu için bahçe ve orman en rahat hissettikleri alanlardır. Her yaştan çocuk ve başka ırktan köpekler ile anlaşabilirler. Fakat çocuklarla aralarında kıskançlık yaşanabilir.

Scottish Terrier Cinsinin Özellikleri

• Eğitim: Eğitilmesi en kolay köpek türlerinden birisidir. Fakat bağımsız ve başına buyruk bir karaktere sahiptir. Bu nedenle komutları anlıyor olsa bile uygulaması her zaman mümkün olmayabilir. Eğitim sürecinde bu özelliğine dikkat etmek ve saygı göstermek gerekecektir. Kızmak ve bağırmak bu süreçte yarardan çok zarar sağlayabilir. Bu nedenle sevgi bağına dayalı bir eğitim şekli kullanılmalıdır.

• Bakım: Scottish Terrier cinsi köpekler kürklerinde ölü tüyler bulundurur. Bu tüylerin yılda iki kere temizlenmesi gerekir. Bu temizlenme profesyonel birisi tarafından, özellikle göğüs, bacak ve baş bölgelerini kapsayacak şekilde kırpılmalıdır. Tüyleri özel bakım gerektirir. Düzenli olarak taramak gerekir. Tel tel ve sert tüylere sahiptir. Scottish Terrier cinsi köpekler siyah ya da buğday rengi kürklere sahip olabilir.

• Yaşamı: Kazma eğilimleri yüksek olduğu için bahçe ve orman gibi alanlara sık sık götürmek gerekir. Fakat yoğun egzersizlere gerek duymayan Scottish Terrier cinsi köpekler, apartman dairesinde bakmak için oldukça uygundur. Günlük faaliyetlerini aile bireylerinin rutinlerine göre düzenler.