İskoç yaylalarında geyik avlayan dev bir cins olan Scottish Deerhound bu günlerde nadir olarak bu işi yaparlar. Ancak bunun yerine aileleriyle zaman geçirmeyi veya büyük bir bahçede devriye gezmeyi tercih ederler.

 • Yükseklik: 70 ila 80 cm
 • Ağırlık: 35 ila 50 kg arası
 • Ömür: 8 ila 11 yaş
 • Cins Boyutu: Büyük
 • İyi Anlştıkları: Yaşlılar, diğer köpekler, aileler
 • Mizaç: Nazik uzak dışa dönük oyuncu
 • Zeka: yüksek
 • Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: orta
 • Enerji Seviyesi: Sakin
 • Havlama Seviyesi: Seyrek
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Av köpeği
 • Post Uzunluğu / Doku: Tel gibi
 • Renkler: siyah, mavi, gri,
 • Desenler: Brindle
 • Diğer Özellikler: Tımar etmesi kolay, yalnız olmaya tahammül eder, yüksek av sürüşü, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı, yüksek kilo alma potansiyeli, sağlık sorunlarına eğilimli.

Scottish Deerhound

Bir zamanlar ülkesinin seçkinlerine ait olan Scottish Deerhound, ister mahallede uzun yürüyüşler, ister bir dönümlük alanda tam sprintler veya kanepede dinlenme olsun, nihai insan arkadaşı olabilecek dev, tüylü bir köpektir.

Scottish Deerhound, başlangıçta İskoç dağlık bölgelerinde geyikleri avlamak ve boyutlarının dört katından daha büyük avları indirmek için yetiştirildi, ancak bu günlerde daha nazik, aile köpekleri olarak yaşıyorlar. Uzun süredir geyik yetiştiriciliği yapan ve Scottish Deerhound Amerika Kurtarma ve Yerleştirme Komitesi üyesi olan Rachel Matthews’a göre, avlanma günlerinden kalan önemli bir özelliği var.

“Bu insan-köpek bağı” diyor. Bir Scottish Deerhound’dan daha sadık bir köpek olduğunu sanmıyorum. Bazen neredeyse insan oluyorlar.”

Ancak Scottish Deerhound iyi bir nedenden ötürü nadirdir: apartman sakinleri, küçük çocukları olan aileler ve veteriner faturalarını karşılayamayabilecek herkes dahil herkes için değildir.

Elbette, onlar hala bir sonraki en iyi arkadaşınız olabilecek iyi köpeklerdir. Scottish Deerhound hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Görünüm

Pekala, bariz olanı yoldan çıkarabiliriz: Büyükler. American Kennel Club (AKC) erkek köpekler 24 ila 33 kg uç ölçekler ise dişi deerhounds 25 ila 30 kg’a kadar çıkabiliyorlar. Evinizdeki alçak masalara veya tezgahlara da değerli veya yenilebilir herhangi bir şey koymamaya dikkat edin. Bu köpekler 70 cm ila 80 cm boyunda olabilir.

Scottish Deerhound uzun, tel gibi görünümlü bir kürke sahiptir. Renkleri mavi-gri, brindle, gri, gri brindle, siyah, siyah brindle ve mavi arasında değişir. Bazı köpeklerin kürklerinde, bazen göğüslerinde de beyaz lekeler olacaktır.

Matthews, göreceğiniz en yaygın renklerin gri ve gri brindle olduğunu ve siyah geyiklerin cinsin standartlarını karşılamadığını belirtiyor.

Mizaç

Bu büyük oğlanlar ve kızlar evin etrafında oldukça yatkındır ve diğer birçok cins gibi bu fevkalade sadık yavrular, kendi insanlarının etrafında oturmayı tercih ederler.  

Matthews, “Seçme şansları varsa, bir kişiyi bir köpeğe tercih ederler,” diyor. Genel olarak iyi davranırlar ve manipülatif olma noktasında en zeki köpeklerden bazılarıdır.

İnsanlarını çok sevseler de diğer köpeklerle iyi geçinirler. Emin olmak için, Scottish Deerhound’u gençken başlayarak sosyalleştirin. Gürültülü, vahşi köpek yavrusu aşamalarını geçtikten sonra çoğunlukla sessizdirler. Kesinlikle bulabileceğiniz en büyük köpeklerden bazılarıdır, ancak Matthews onları iyi bekçi köpekleri olarak nitelendirmez.

Biz insanlar Scottish Deerhound’a temel ipuçlarını oldukça kolay öğretebilir, ancak olumlu pekiştirme yöntemlerini kullandığınızdan emin olun diyor. Scottish Deerhound hassastır, bu yüzden iyimser ve cesaret verici kalmak iyi bir fikirdir.

Yaşam İhtiyaçları

Bir avluya ihtiyacınız olacak, muhtemelen büyük bir avluya. Köpeklerin “büyük olduklarından bahsetmiş miydik?” serbestçe dolaşmak ve koşmak için yeterli alana ihtiyaçları var. Matthews, bu cinsler güdüleri gereği yüksek bir av sürüşü yeteneği ile donatılmışlardır: Tavşan, kedi veya araba gibi koşulan bir şey görürlerse, muhtemelen onu kovalayacaklardır, diyor. 

Amerika İskoç Deerhound Kulübü (SDCA) bu köpeklerin yaklaşık 48 km/s hıza ulaşabildiğini söylüyor. 1,8 metre kadar uzun bir çit, onların dış dünya tarafından cezbedilmelerini ve kaçışları önlemeye yardımcı olabilir. Çit durumu ne olursa olsun, köpeğinizin mikroçipli olduğundan emin olun.

Scottish Deerhoundnizin egzersize ihtiyacı olmasına rağmen, muhtemelen bir köpek parkına gitmeyi iki kez düşünmek istersiniz. SDCA, Scottish Deerhound çoğunlukla naziktir, ancak oyun tarzları diğer köpekleri rahatsız edebilir veya daha kötü hale getirebilir. (Matthews, yerel köpek parkına pek iyi dönüşmeyen bir içgüdü olan dev geyikleri bir araya getirmek ve alt etmek için yetiştirildiklerini belirtiyor.)   

Scottish Deerhound, sahipleriyle iyi bir yürüyüşün tadını çıkarır. Düzenli yürüyüşler ve dışarıda günlük bir boğuşma, köpeğinizin sağlıklı bir yaşam sürdüğünden emin olmak için uzun bir yol kat edecektir. Aksi takdirde, zamanlarını içeride insanlarıyla geçirmek isterler. (İnsanlar muhtemelen en iyi zenginleştirme kaynaklarıdır, diyor Matthews.) Bu bir evin içinde, bir apartman değil, çünkü yine: boyutları devreye giriyor.

Ayrıca içeride kalmak istiyorlar çünkü ne sıcak ne de soğuk için donanımlılar. Arizona’da yaşayan Matthews, tüm yeni köpek yavrusu ebeveynlerine aynı konuşmayı yapıyor: Scottish Deerhound cinsi köpeğinizi aşırı sıcaktan uzak tutun. 

Sıcak çarpmasına karşı savunmasız olabilirler. Tersine, soğukta ve karda uzun süre iyi performans göstermezler. İnce tüyleri ne de olsa havalı, sisli İskoç dağlık bölgeleri için mükemmeldir.  

Tazılar iyi aile köpekleridir, ancak boyutları da bu yüzden Matthews’un genellikle küçük çocukları olan aileleri bir Scottish Deerhound sahiplenmeye karşı uyarmasıdır. Köpekler kendi boyutlarını bilmiyorlar ve küçükleri devirebilirler. Hâlâ aynı anda bir Scottish Deerhound ve bir bebek yetiştirebilirsiniz, ancak Matthews, insan çocuklarınızın ergenlik çağına gelene kadar beklemenizi öneriyor.

Bakım

Scottish Deerhoundnin saçları dağınık ve keskin görünebilir ama aslında bakımı oldukça kolaydır. Matthews sert, tel gibi saçlarını haftada bir fırçalamanızı tavsiye ediyor. Köpeğinizin dökülen tüylerinden kurtulmasına ve karışmasını önlemeye yardımcı olacaktır. (Fırçalarken, köpeğinizin cildinde veya kulaklarında herhangi bir anormallik olup olmadığına bakın.)

AKC, herhangi bir kalıcı köpek kokusundan kurtulmak için ara sıra banyo yapılmasını önerir ve herhangi bir kötü nefesi gidermek için tazı dişlerini fırçalayabilirsiniz.

Tazınızın içmesi için her zaman temiz su bulundurun ve her zaman olduğu gibi, Scottish Deerhound’u hangi yiyeceği beslemeniz gerektiği konusunda veterinerinizle konuşun. Köpeğinizin yeme ihtiyacı, yaşına ve sağlığına bağlı olabilir. AKC, köpeğinize günde büyük bir öğün yerine birkaç küçük öğün sunmanızı önerir.

Sağlık

Günde birkaç küçük öğün, Scottish Deerhound’un şişkinlik çekmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bir köpeğin midesinin diğer organlara baskı yapmak ve kan akışını kısıtlamak için gaz veya sıvı ile şiştiği durum, en büyük köpekleri etkiler ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir. 

Matthews, Scottish Deerhound’lara çiğ yiyecek vermekten kaçındığını, bunun yerine onları pişmiş tavukla beslemeyi tercih ettiğini söylüyor. Kaliteli gıda, sindirim enzimi takviyeleri ve gaz azaltma ilaçları (Gas-X) şişkinlik olasılığını sınırlamaya yardımcı olur, ancak diyetlerine herhangi bir yeni takviye veya içerik eklemeden önce veterinerinize danışmanız en iyisidir.

Köpeğinizin veterineri, boyutu nedeniyle önleyici bir gastropeksi de önerebilir. Köpeğinizin kısırlaştırılması sırasında yapılabilen bu işlem sırasında, bükülmesini önlemek için mide karın duvarına veya diyaframa dikilir.

Matthews ayrıca kardiyomiyopati (zayıflamış kalp kası), kemik kanseri, karaciğer şantı (karaciğerde kapalı bir kan damarı açık kaldığında) ve Addison hastalığı için de göz kulak olunmalıdır. Bir Scottish Deerhound’u sahiplendiğinizde, yavru köpeğinizi mümkün olduğunca çok rahatsızlıktan arındırabileceğinizden emin olun.

Ancak testler ve gösterimler her şeyi yakalayamayacak. Matthews, muhtemelen bir noktada sağlık problemleriyle başa çıkacaksınız, diyor. Evcil hayvan sigortası yaptırmanızı ve ağır veteriner faturalarını ödeyebileceğinizden emin olmanızı tavsiye ediyor.

“Onlar herkese göre köpek değiller” diyor.

Tarih

AKC’nin Köpek Kitabına göre, Scottish Deerhound’lar 1500’lerde tanımlanmıştı, ancak bir zamanlar İrlandalı kurt köpeğiyle aynı köpek olup olmadıklarını söylemek zor. (İkisini karıştırmak kolaydır).

Adından da anlaşılacağı gibi, güç, hız ve mükemmel koku algılama ile donatılmış Scottish Deerhound’un birincil işi, İskoçya’nın 100 kg ağırlığına sahip vahşi kızıl geyiklerini avlamaktı (gnarly boynuzları dahil). 

Ancak, av köpekleri hala nadir bulunan köpeklerdi ve mülkiyeti seçkinlerle sınırlıydı. Complete Dog Book, 1700’lerin ortalarında, cins yalnızca İskoçya’da yaygındı ve yüzyılın başında nesli tükenmeye yaklaştı.

Kitap, Archibald ve Duncan McNeill’in geyiklerin sayılarını 1825 civarında canlandırabildiklerini söylüyor. “İskoçya’nın kraliyet köpeği” insanlara mükemmel bir arkadaşlık yapsalar da diğer ırklara kıyasla bugüne kadar hala nadirdirler. 

2019’da Scottish Deerhound, AKC’nin en popüler köpek ırkları listesinde 193’te 149. sırada yer aldı. (Yakında herhangi bir zamanda listedeki en popüler köpek olarak Labrador retriever’in yerini alması muhtemel değil.)

Eğlenceli gerçekler

 • Scottish Deerhound, Harry Potter filmlerinin yapımında rol oynadı. Birkaç yıl boyunca, Kilbourne Deerhounds’un iki köpeği, sihirli bir şekilde Padfoot adlı büyük, siyah bir köpeğe dönüşebilen Sirius Black karakterine hayat verdi. Gerçek hayattaki Fern, sonunda Azkaban Tutsağı’nda bilgisayar animasyonlu köpek için model olarak kullanıldı. İki yıl sonra, Kilbourne en Cleod içinde Patiayak oynadığı, Zümrüdüanka kürk rolü için siyaha boyandı.
 • Scottish Deerhound yavruları olduğunda, çok sayıda yavruları olur. SDCA’ya göre, Scottish Deerhound genellikle 10-15 yavru doğurur ve Rrekor 21 (!) yavru doğuran cinstedir. 
 • Hickory adlı bir Scottish Deerhound, gösterinin 100 yılı aşkın tarihinde bir Scottish Deerhoundnin unvanı kazandığı tek sefer olan 2011 Westminster Kennel Club Dog Show’da En İyi Gösteriyi kazandı.