Schnoodles, sakin tavırları, yüksek zekası ve düşük alerjenli kürkleri ile sevilen “oyuncak ayı” köpekleridir.

 • Yükseklik: 25 ila 65 cm arası
 • Ağırlık: 2,2 kg ila 31 kg arası
 • Ömür: 12–15 yıl
 • Cins Boyutu Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Aileler, köpekler, kediler
 • Mizaç: Nazik, arkadaş canlısı, endişeli
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Melez
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Kıvırcık orta
 • Renkler: Kahverengi / çikolata / karaciğer, kırmızı, altın / sarı, krem, Geyik yavrusu, siyah, gri, beyaz
 • Desenler: İki renkli, samur, siyah ve bronz, karaciğer ve bronzluk
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, eğitilmesi kolay, çok tımar gerektirir, yüksek kilo alma potansiyeli, apartman dostu

Schnoodles, sakin tavırları, yüksek zekası ve düşük alerjenli kürkleri ile sevilen “oyuncak ayı” köpekleridir. Bu kıvırcık saçlı köpek, kaniş ve schnauzer arasında bir melezdir. Yetiştiriciler, minyatür standart ve hatta soylarına bağlı olarak 2,2 kg ila 31 kg arasında değişebilen dev boyutlara kadar schnoodle’lar yarattılar. Schnoodle, hem kanişten hem de schnauzer’den miras aldığı (hiçbir köpek gerçekten yüzde 100 hipoalerjenik olmasa da), az tüylü tüyleri nedeniyle daha “alerji dostu” bir köpek olarak tanınır.

Görünüm

Ebeveynlerinin belirli ırklarına bağlı olarak schnoodle boyutlarında büyük farklılıklar olabilir. Schnauzer’lar ve kanişler, aile boylarındaki büyük farklılıklar nedeniyle schnoodle için ilginç ebeveynler yaparlar. 

Kaniş ırkları üç farklı boyutta gelir: oyuncak, minyatür ve standart. Benzer şekilde, schnauzer ırkı, dev, standart veya minyatür boyutları içerir. Üç boyuttaki kanişten herhangi biri üç boyuttaki schnauzer’den herhangi biriyle karıştığında, bir schnoodle elde edersiniz. 

Bu yavruların boyut aralığı, ebeveynlerin boyutuna bağlı olarak oldukça aşırı olabilir. Bir dev Schnauzer bir ile geçti standart kaniş 36 kiloya kadar bir “dev schnoodle” oluşturur. Ölçeğin karşı tarafında, oyuncak bir kaniş ve minyatür schnauzer, 2,2 ila 4,5 kg ağırlığında bir “minyatür schnoodle” yaratacaktır.

Ortalama olarak, standart bir schnoodle (standart schnauzer ve standart kaniş karışımı) 26 inç uzunluğunda ve yaklaşık 37 ila 31 kg ağırlığındadır. Minyatür schnoodle’lar en popüler olanıdır ve 4,5 ila 9 kg aralığında kalacaktır. 

Geniş boyut varyasyonu, schnoodle’ınızın ebeveynlerini benimsemeden ve belirli soyları hakkında bilgi sahibi olmadan önce tanışmanın neden önemli olduğudur. Muhtemel sahipler, 9 kiloluk bir schnoodle’ı beklemek ve bunun üç katı büyüklüğünde bir köpeğe sahip olmak istemiyor. 

Minneola, Fla’da çalışan DVM’den Erica Irish, “Schnoodle boyutunda çok fazla değişkenlik var çünkü sadece ebeveynlerden değil, aynı zamanda büyükanne ve büyükbabalardan ve büyük büyükanne ve büyükbabalardan da genetik etkiler var” diyor. Orta büyüklüktedir, ancak yavrularından biri büyük bir cins olacaktır. Schnoodle, yüzlerce yıldır etrafta olan daha yaşlı ırklara pek benzemiyor.” 

Boyut varyasyonları bir yana, schnoodles, düşük alerjenli kaplamalarıyla sevilir, bu da nadiren döküldükleri ve alerji hastaları için sorunlara neden olabilecek daha az tüylenme eğilimi gösterdikleri anlamına gelir. Her tonda gelen bu kıvırcık tüyler, sahipler için daha az vakumlama anlamına gelse de saçları hızla uzar ve düzenli tarama ve düzeltme gerektirir.

Mizaç

Schnoodles, ebeveynlerinin en iyi özelliklerini taşır: Schnauzer’ların eğitilebilirliği ve sadakatinin yanı sıra kanişlerin enerjisi ve zekası. (Bu ırkların her ikisi de en zeki köpek ırkları listemizde yer almaktadır). Schnoodles, miras aldıkları zekalarıyla tanınır ve sahipleri onları motive etmenin en iyi yolunu anladığında eğitilmesi kolaydır.

Schnoodle’ınızın ikramlarla motive edilmediğini fark ederseniz, akşam yemeği zamanını bir eğitim fırsatı olarak kullanmayı deneyin. Sahiplerin yeni numaralar öğrenmek için oyuncaklarını kullanmaları ve schnoodle’larını övmeleri gerekebilir. İrlandalı, schnoodles’ın yüksek zekasının bazı durumlarda soğuk veya inatçı olabileceği anlamına geldiğini söylüyor.

İrlandalı, “Kanişler ve schnauzer’lar sadık, eğlenceli ve bazen inatçı türlerdir. Bu kişilik özelliklerinin tümü, boyutu ne olursa olsun genellikle schnoodle için geçerlidir” diyor. 

Bu cins, daha büyük çocukları ve yetişkinleri olan evlerde büyür, ancak ürkek kişilikleri nedeniyle, küçük çocuklarla etkileşime girmeden önce eğitime ve sabra ihtiyaç duyabilirler. 

Bununla birlikte, bir schnoodle bir köpek yavrusu olarak iyi bir şekilde sosyalleşirse, büyüdükçe sevecen, hevesli ve öğrenmeye hazır olacaktır. 

Teksas’ta çalışan ve veteriner danışmanı olarak çalışan (ve aynı zamanda bir schnoodle sahibi olan) DVM’den Sara Redding Ochoa, “Schnoodles’ın insanlara ısınması bir dakika sürer” diyor. “İlk başta soğukkanlı olabilirler… ama onlara zarar vermeyeceğinizi anladıklarında, ‘Tamam şimdi benim en iyi arkadaşımsınız’ diyecekler.”

Yaşam İhtiyaçları

Daha küçük schnoodle’lar mükemmel kucak köpekleri yapar ve sakin tavırları nedeniyle bir apartman dairesinde gelişebilirken, daha büyük schnoodle’ların oynamak için bir arka bahçeye ihtiyacı olacaktır. “Oyuncak ayı” takma adıyla yaşayan çoğu schnoodle, uzun bir yürüyüşten sonra aileleriyle uzanmanın tadını çıkarır ve ısındıkları diğer hayvanlarla iyi yaşıyorlar.

Rahat kişilikleri, schnoodle’ların kısa süreliğine evde bırakılabileceği anlamına gelir (ancak hiçbir köpek uzun süre yalnız bırakılmamalıdır), yıkıcı hale gelmeden. Sakin enerjileriyle bile, schnoodles’ın düzenli egzersize ihtiyacı olacaktır çünkü kilo alımıyla daha da kötüleşen hastalıklara yatkındırlar.

Muhtemel sahiplerin bir arka bahçesi yoksa, schnoodle düzenli bir yürüyüş rotasından veya etrafta koşabilecekleri bir köpek parkına erişimden faydalanacaktır. Retriever köpekleri kadar hevesli olmasalar da orta boy veya büyük birçok schnoodle, havadaysa aileleri ile yüzmekten veya oyun oynamaktan hoşlanır. 

İrlandalı, “Schnoodles’ın egzersiz yapması daha iyi. Kendi başlarına tamamen aktif ve aptal olmaları değil; bazı kişilikleri çok sakin,” diyor. “Ancak, eğer bir yaşam tarzı çok hareketsizse veya çok tembel yaşıyorlarsa, o zaman çok fazla kilo alacaklar ve yolun ilerisinde pek çok sağlık sorunları yaşayacaklar.”

Bakım

Her mal sahibi, bir schnoodle’ın kıvırcık paltosunun zevklerini ve zorluklarını bilir – özellikle de tüyler ürperdiğinde. Bu evcil hayvanlar alçak tüylü kürkleri için sevilirken, bir schnoodle’ın saçı sürekli uzar ve sık sık tımar gerektirir. 

Schnoodles, dışarıda yürüyüş yapmak veya yüzmek için çok zaman harcarsa, kürkleri keçeleşebilir. Ochoa, sahiplerinin köpekleri için iyi bir banyo rutini sürdürmelerini ve her altı ila sekiz haftada bir schnoodle’larını temizlemeyi planlamalarını önerir. Bazı sahipler, köpeklerinin tüylerini evde fırçalamayı ve düzeltmeyi tercih ederken, diğerleri bunu profesyonellere bırakmayı tercih eder. 

Ochoa, “Sık sık tımar edilmeleri gerekiyor,” diyor. “Eğer onları bir oyuncak ayı gibi uzun ve tüylü tutarsanız, onları çok fırçalamak zorunda kalacaksınız. Köpeğimle, sırf karışıklıkları ve paspasları dışarıda tutmak için haftada birkaç kez onu fırçalıyoruz.”

Sağlık

Schnoodles tipik olarak 12-15 yıl arasında yaşar, ancak daha küçük çeşitlerin daha büyük kuzenlerine göre daha uzun ömürleri olabilir. 

Melez bir köpek olarak schnoodles, schnauzer ve kaniş gibi benzer sağlık sorunlarına yatkın olabilir. İrlandalı, bunun, schnoodles’ın pankreatite ve karaciğer hastalığına yatkın olduğu anlamına geldiğini ve ayrıca lüks patella gibi ortopedik sorunlar geliştirebileceğini söylüyor (köpeğin diz kapağı yerinden çıktığında). 

Sahipler, diğer potansiyel sorunlar için ebeveyn ırklarına bakmalıdır: Schnauzerler, mesane taşları, epilepsi ve diyabet için yüksek risk altındadır, kanişler ise endokrin sorunları için daha yüksek risk altındadır. Genetik geçmişine bağlı olarak, schnoodle’ınızdaki her birinin belirtilerini izlemeniz önemlidir.

Irish, “İyi haber şu ki, karma veya melez ırklar, genetikten etkilenen bozukluklar için daha düşük bir riske sahip olma eğilimindedir, bu nedenle schnoodles, safkan schnauzer ve kanişe kıyasla bu sorunlara daha az sahip olabilir” diyor.

Schnoodles gibi düşük alerjenli tasarımcı köpeklerin popülaritesi artmaktadır, ancak bunlar düzenlenmiş bir cins değildir. Bu köpekler için resmi bir “cins standardı” olmadığı için, hevesli sahipler, ruhsatsız bir yetiştiriciden veya en sağlıklı yavruları üretmeyen ticari bir köpek yetiştirme tesisinden bir hayvan aldıklarında sorunlarla karşılaşabilirler. 

İrlandalı, yalnızca en sağlıklı köpeği elde etmek için birden fazla nesil schnoodle’ı eşleştiren ve sağlık taramaları yapan saygın yetiştiricilerle çalışmayı tavsiye ediyor. 

“Herkes bir oyuncak kanişi alıp bir schnauzer ile çiftleştirebilir ve” Bak, bu bir schnoodle! ” Ancak, schnoodle olarak gördüğünüz köpeklerden tamamen farklı görünecek, “diyor Irish. “Kurallara uyan birinden alışveriş yaptığınızdan emin olmak istiyorsunuz.”

Schnoodle veya başka bir melez köpek ararken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli kırmızı bayrak. Aşağıdaki özelliklere sahip yetiştiricilere karşı dikkatli olun:

 • Birden fazla melez cins çeşidi satıyorlar
 • Saldırgan veya aciliyet duygusu yaratmaya çalışan
 • Köpekleri için doğrulanabilir sağlık sertifikalarına sahip değil
 • Ana köpeklerle tanışmanıza veya eve çok genç yavru gönderenlere veya size bir köpek yavrusu göndermeyi teklif etmenize izin vermez

Tarih

Bir melez olarak schnoodles, nispeten genç bir köpek türüdür. Bu cins sadece 1980’lerde, insanlar kanişlerle karıştırılmış daha fazla düşük alerjenli köpek çeşidi talep etmeye başladıkça geliştirildi (düşünün: her zaman popüler olan labradoodle ve cockapoo).

Tasarımcı köpek hareketinin yaratıcısı Wally Conron, orijinal kaniş melezini yapmaktan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, modern yetiştiricilerin kaniş melezlerine her zaman uygun sağlık taramaları vermediğini belirtti.

Yetiştiricilerden ana köpeklerin sağlık kayıtlarını istemek, hem yavru köpeğinizin yatkın olabileceği koşullar hakkında daha fazla bilgi edinmek hem de potansiyel yavru değirmenlerine karşı bir referans kontrolü olarak önemlidir.

Schnoodle’ın ebeveyn köpekleri, sadık avcılar olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Standart kanişler başlangıçta ördek avı, su alma köpekleri olarak yetiştirilirken, schnauzer’lar küçük hayvan avcıları olarak kullanıldıkları 15. yüzyıla kadar izlenebilir. 

Schnoodles şu anda yalnızca safkan köpekleri tanıyan American Kennel Club tarafından tanınmamaktadır. Schnoodle’ın ebeveyn ırklarının, AKC kaydına hak kazanması gereken kendi Ulusal Irk Kulüpleri varken, bu melez yoktur. Bugün, schnoodles popüler bir köpek olmaya devam ediyor, ancak potansiyel sahiplerin araştırmalarını ve sorumlu bir şekilde satın almalarını çok önemli.

Eğlenceli gerçekler

 • Schnoodle sahipleri, schnoodle’ların arka uçlarının havada kalmasını sağlayacak kadar hızlı bir şekilde bir daire içinde koştuğu bu belirgin an için verilen sevgi dolu bir isim olan ” Schnoodle 500 ” e aşinadır.
 • Aktrisler Clare Danes ve Dakota ve Elle Fanning’in ikisi de kürk ailelerinin schnoodles üyelerine bakıyorlar.
 • Schnoodle’ın düşük alerjenli kürkü ve tatlı mizacı, onları popüler terapi köpekleri ve hizmet köpekleri yapar.
 • Kabarık arkadaşlarımız Instagram’da çok sevilen bir tür olan Schnoodle Reggie’nin fotojenik oyuncak ayının maceralarını takip etmeyi seven 14.000’den fazla hayranı var.