Schnauzer cinsi köpekler orta boy ırk grubuna dahildir. Hem dişi hem de erkek Schnauzerler 43 santimetre ile 51 santimetre boya ulaşabilir. Yetişkinlik dönemlerine ulaştıklarında 16 ile 20 kg arasında ağırlıkları olabilir. Bu ırk oldukça garip yüze sahiptir. Kaşları, bıyıkları ve sakalları vardır. Tüylerine özenle bakılmalıdır. Sahibine oldukça bağlı olan, uyumlu karaktere sahip bir ırktır.

Schnauzer cinsi köpekler uyumlu bir karaktere sahip olmaları nedeniyle hem çocuklarla hem de köpeklerle oldukça iyi anlaşabilir. Fakat insanlardan çekindikleri için ilk defa gördükleri kişilere karşı temkinli yaklaşabilir. İlgiyi oldukça seven bu ırk, sahibinin sevecen tavırları karşısında olumlu dönüş sağlar. Küçük ırk olan Schnauzer cinsine göre, özelliklere köpeklere karşı daha hırçınlardır. Tüylerine kırpılarak farklı şekiller verilebilir. Patronun kim olduğunun net olarak belli edilmesi halinde oldukça iyi bir koruyucudur. Bekçilik iç güdüleri sahiplenici olmasını sağlar.

Schnauzer Cinsinin Özellikleri

• Eğitim: Schnauzer cinsi köpekler çok zeki oldukları için kolay öğrenmeye açıktır. Fakat inatçı yapıları komutları uygulamalarını engelleyebilir. Verilen görevlerde ısrarcı tavır takınılması onları eğitimden uzaklaştırır. Çoban köpeği ve avcılık gibi özellikleri bulunan Schanuzerler, sese oldukça duyarlıdır. Özel olarak sahiplerinin ses tonları onlar için çok özeldir.

• Bakım: Tüyleri özel olarak bakım gerektirir. Her hafta düzenli taramak gerekir. Pet kuaförler tarafından tüylerine şekil verilebilir. Fakat normal şekilde tıraş edilmesi de mümkündür. Kulakları kirlenmek için uygun olduğundan sık sık temizlenmesi gerekir. Ayrıca patlerindeki tüylenme kontrol altında tutulmalıdır. Kulağı kırpılan Schnauzer kulak enfeksiyonu yaşayabilir. Bu sebepten dolayı düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmelidir. Yüzündeki tüyler düzenli aralıklarla taranmalıdır. Tüy döken bir ırk değildir.

• Yaşamı: Yoğun egzersiz programlarına ihtiyaçları yoktur. Top oynamak ve yüzmek çok sevdikleri aktivitelerdir. Ormanda yaptıkları koşular onları çok mutlu edecektir. İhtiyaç duydukları derecede egzersiz yaptırıldığı durumlarda apartman dairelerinde bakılabilir. Özellikle ılık hava koşullarında yaşamaya alışkın olduğu için ev ortamına ihtiyaç duyabilir. Schnauzer ismi sakal anlamına gelir. Yüz tüyleri sakallara benzediği için Almanya’da bu ismi almıştır. Bu ismi, Almanya’da 1870’li yıllarda almasına rağmen Orta Çay dönemine dayanan bir kökene sahiptir.