Schipperkes, çok fazla ilgiyi seven ve çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi oynayan zeki, eğlenceli köpeklerdir. Bu sevimli küçük köpek ırkı hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 25 ila 32,5 cm
 • Ağırlık: 4,5 kg ila 8,1 kg
 • Ömür: 13 ila 15 yaş
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, köpekler, kediler, aileler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı, kasıtlı dışa dönük, oyuncu uzak
 • Zeka: Yüksek
 • Dökülme Miktarı: Normal
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aşırı
 • Havlama Seviyesi: Uluyan
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Sportif olmayan
 • Post Uzunluğu / Doku: Orta
 • Renkler: Siyah
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, tımar etmesi kolay, çiğneme eğilimi, son derece bölgesel, yüksek kilo alma potansiyeli, apartman dostu, soğuk havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri

Schipperke köpekler uyanık, zeki ve sadık evcil hayvanlardır. İnanılmaz derecede çocuk dostu olan bu küçük siyah yavrular, kediler ve diğer köpeklerle de iyi geçinerek onları mükemmel aile hayvanları haline getiriyor. Arkadaşlık için yetiştirilmişlerdir, ancak yaramaz maskaralıkları için “Küçük Kara Şeytan” lakabını kazanarak alıngan arkadaşlar edinirler. 

Schipperkes tonlarca enerjiye sahiptir ve süper zekidir, bu yüzden sıkılmaktan nefret ederler. Bu da sizi aktif tutacakları anlamına gelir. İster arka bahçede daireler çiziyor olun, ister yüksek enerjili bir gezintiye çıkın, schipperke sizi ayak parmaklarınızda tutacaktır.

Ortalama bir schipperke yavrusu yaklaşık 700 dolara mal olur, ancak en üst düzey yetiştiricilerden gelen schipperke’ler binlerce kişiye mal olabilir.

Görünüm

Schipperke’lerin kabarık, parlak, düz siyah paltoları, sivri, dik kulakları ve koyu gözleri vardır. Büyük köpekler değiller: Bir yetişkinin boyu tipik olarak erkekler için 28 ila 33 cm ve dişiler için 25 ila 30 cm arasındadır ve 4,5 ila 8 kg ağırlığında olabilirler. Küçük ama sağlam, schipperkes, çalışan köpekler olarak yetiştirildi ve bunu kanıtlayacak güçlü çenelere ve bedenlere sahipler.

Muhteşem paltolarının bakımı nispeten kolaydır, haftada bir veya iki kez fırçalanmayı gerektirir; bu, sıkıcı ve pahalı tımar rutinlerine sahip olabilecek diğer küçük köpek ırklarına kıyasla bir esinti. Schipperke’nin ceketi boyun, omuzlar ve bacakların etrafında en kalındır ve bu küçük köpeklere tam ve kabarık, eğimli bir siluet verir.

ABD’deki bazı yetiştiriciler, doğumdan kısa bir süre sonra kuyruğu “kenetlemeyi” veya kesmeyi tercih etseler de, Schipperke kuyruklarının uzunluğu doğal olarak kısa ve pratik olarak görünmezden uzun ve kabarık olana kadar değişir. 

Geçmişte alışılmış olsa da pek çok veteriner, yalnızca görünüşe yönelik (ve hayvan için oldukça acı verici!) Olduğu için prosedürü artık önermiyor. Schipperke’nin yüzü benzersizdir ve anında tanınır: Tilki benzeri özellikler ve tatlı bir gülümsemeyle son derece zeki ve canlı.

Mizaç

Schipperkes, çocuklar, kediler ve diğer köpeklerle oynamayı seven harika aile köpekleridir. Sahipleri ile sevgi dolu dostlukları vardır ve birlikte yaşayan evcil hayvanlara rağmen, schipperkes başlangıçta Belçika kanallarında tekneleri izlemek için yetiştirildi, bu yüzden tanıdık olmayan insanlardan veya onları şaşırtan diğer köpeklerden hoşlanmayabilirler. 

Tüm köpeklerde olduğu gibi, schipperke’nizi doğru bir şekilde ve erken bir şekilde sosyalleştirmek önemlidir, çünkü iyice incelemedikleri herhangi bir kişi veya evcil hayvanla geçinmekte zorlanabilirler.

Bu enerjik köpekler kendinden emin, uyanık ve meraklıdır. Başlangıçta teknelerde çalışmak için yetiştirildikleri için, schipperkes, yapacak bir işi olmayı seven ve zihinsel olarak uyarılması gereken son derece zeki köpeklerdir. Kendi haline bırakılan canı sıkılmış bir schipperke, sırf eğlenmek için kazarak, çiğneyerek ve havlayarak meseleleri kendi pençelerine veya çenelerine alacaktır.

Bu köpekler iradeli olabilir, dolayısıyla “Küçük Kara Şeytan” lakabı da olabilir. Bu nedenle, eğitim sırasında bolca sabırlı olmaya hazır olun. Aynı zamanda uzaklaşmaya ve kendi işlerini yapmaya meyillidirler, bu yüzden onları sekmeler (ve tasmalar) tutmak önemlidir.

Camp Bow Wow’da bir hayvan sağlığı ve davranış danışmanı olan CBCC-KA, CPDT-KA’dan Erin Askeland, “Schipperkes küçük ama güçlü küçük köpeklerdir” diyor. “Çok kurnaz oldukları ve sağlam, tutarlı eğitim ve faaliyete ihtiyaç duydukları için, ilk kez köpek sahibi olmak için en iyi köpek olmayabilirler.” Yine de enerjiniz varsa, schipperke’ler neşeli ve maceracı seyahat arkadaşları yapar.

Yaşam İhtiyaçları

Her zaman oyun arkadaşı aradıkları için, birden fazla kişinin veya evcil hayvanın olduğu evler, denizciler için çok uygundur. İnanılmaz aile köpekleridir, ancak uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Kendi başlarına bırakıldığında, canı sıkılmış bir denizci arka bahçede bir kaçış tüneli kazmaya başlayabilir. 

Aslında, çevresini sıkıcı bulan bir schipperke, kendisini eğlendirmek için durmadan kazar, çiğner ve havlar. Çok sayıda kaliteli oyun süresiyle yıkıcı köpek içgüdülerini önleyin.

Schipperkes için büyük avlular gerekli değildir. Onlar ile iyi yapmak küçük çit bahçesinde ve hatta daire yaşayan sürece onlara tasma ile dış dünyayı keşfetmek için yeterli zaman vermek olarak. 

Tasmalardan bahsetmişken, açık kapılardan veya çit kapılarından kaymaya meyilli olan uzman kaçış sanatçılarıdır. Bu nedenle, kendi güvenlikleri için çitleri kapalı tuttuğunuzdan ve kayışları taktığınızdan emin olun.

Schipperkes, tüm aileyi tehlikeli yabancılardan kurtarmak için elinden gelenin en iyisini yapacak olan sesli bekçilerdir ve bu, kargoculara ve komşulara hiç durmadan havlamak anlamına gelse bile. Gürültü kısıtlamaları olan bir yerde yaşıyorsanız, bu gürültülü cins sizin için olmayabilir.

Ancak havlamayı kaldırabilirseniz, tonlarca sevgi ve eğlence ile ödüllendirileceksiniz. Sevimli schipperke aynı zamanda düşük sarkık ve az dökülmedir, bu da onları özensiz öpücüklerden ve tonlarca tüy bırakmadan kaçınmayı tercih eden düzenli sahipler için mükemmel bir seçim yapar.

Bu tüylü arkadaş, sıcak havalara karşı hassas olabilir, bu nedenle onlara bol gölge ve sıcak havalarda serin bir iç ortam sağlayın.

Bakım

Schipperke’nin ceketinin bakımı genellikle kolaydır, haftada bir veya iki kez fırçalanması gerekir. Tüy dökülmesinden kurtulmak için tüy dökülme mevsiminde (yılda bir veya iki kez) biraz daha sık fırçalamanız gerekebilir. Uzun tırnaklar rahatsızlığa neden olabileceğinden tırnaklarını sık sık kesin.

Bu cins çok enerjiktir ve yoğun egzersiz gerektirir. Bir evin veya dairenin içinde oynarken antrenman yapabilirler, ancak aktif oyun veya yürüyüş için dışarı çıkmak önemlidir. Çitlerle çevrili bir bahçede günlük yürüyüşler veya oyun zamanı, bol enerjilerinin bir kısmını yakmaya yardımcı olabilir. Köpeğinizin özel egzersiz ihtiyaçlarını öğrenmek için veterinerinize danışın.

Çok sesli oldukları için, bu köpeklerin havlama konusunda eğitime ihtiyaçları olacak, bu da bekçi köpeği kişilikleri sayesinde aşırı olabilir. Ayrıca arandıklarında gelmeleri için eğitilmeleri gerekebilir. Bu bağımsız doğa zor olabilir, ancak schipperkes, komutları hızlı bir şekilde alabilen inanılmaz derecede zeki köpeklerdir. Antrenman yaparken zaman, sabır ve tekrar en iyi eylemlerdir.

Schipperkes, yabancılara veya yabancı köpeklere karşı temkinli olabilir. Erken sosyalleşmeleri gerekir, ancak sosyalleşmeyle bile, iyi tanımadıkları insanlarla ve evcil hayvanlarla soğukkanlı olabilirler. Onlara yeni yüzlere ısınmaları için zaman verin.

Askeland, “Gelecekte korkuya dayalı tepkileri en aza indirmek için Schipperkes çeşitli insanlara, yerlere ve şeylere sosyalleştirilmelidir” diyor. “İyi bir köpek yavrusu sosyalleştirme ve eğitim sınıfına kaydolmak harika bir başlangıç ​​ve onları yaşamları boyunca çeşitli uyaranlarla tanıştırmaya devam etmek teşvik ediliyor.”

Schipperke köpeğinizi kaliteli malzemelerle besleyin. Köpeğinizi ne sıklıkta ve ne kadar besleyeceğiniz konusunda bilgi almak için veterinerinize danışın. Schipperkes, sağlıksız kilo almaya yatkın oldukları için yiyeceklerinin ölçülmesine ve yemelerinin yakından izlenmesine ihtiyaç duyma eğilimindedir.

Sağlık

Schipperke’nin 13-15 yıllık bir ömrü vardır ve tipik olarak sağlıklı bir köpektir.  Askeland, “Schipperkes genellikle sağlıklı köpeklerdir, ancak bir evcil hayvan sahibinin, mümkünse daha önce ve bir tane aldıktan sonra ve optimum sağlığı sürdürmek için yaşamları boyunca tam olarak incelemesi her zaman önemlidir,” diyor. 

“Schipperke’yi potansiyel olarak etkileyebilecek rahatsızlıklar arasında kalça artriti, lüks patella, tiroid hastalığı ve göz sorunları yer alır.”

Saygın yetiştiriciler, yavru köpeğinizi sağlık sorunları için tarayacak ve proaktif evcil hayvan sahipliği, ciddi komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir. 

Düzenli olarak planlanmış veteriner randevuları alarak ve yavru sağlık uzmanınızın tavsiyelerini alarak köpeğinize mümkün olan en iyi bakımı alabilirsiniz.

Tarih

Göre Amerika’nın Schipperke Kulübü, cins Belçika’da başlayan ve 1600’lı yıllara kadar izlenebilir. Leauvenaar olarak bilinen, soyu tükenmiş bir cinsin soyundan geldiklerine inanılıyor. Leauvenaar, Belçikalı halkın sahip olabileceği köpekler üzerinde uygulanan kısıtlamaları karşılamak için boyut olarak küçültülmüş daha büyük bir köpekti.

Schipperkes, genellikle kanallarda tekneleri koruyan çalışan köpekler olarak kullanıldı ve kendilerine eğlenceli bir takma ad kazandı: “Küçük Kaptan.” Esnaf, sinir bozucu fareleri ve diğer küçük hayvanları uzak tutacak “çıngırak” olarak da erken dönem Schipperke’leri tuttu. 

19. yüzyılın sonlarında, Belçika Kraliçesi Marie Henriette, çalışan cinsi kişisel bir evcil hayvan olarak aldığında schipperke’yi popüler hale getirdi.

Eğlenceli gerçekler

 • Popüler schipperke karışımları arasında Avustralya çoban- şipperke karışımı (Aussieschip), Malta- schipperke karışımı (schippese) ve kaniş- schipperke karışımı (schipperpoo) bulunur.
 • Schipperke’nin ünlü hayranları arasında komedyen Lucille Ball ve kocası Desi Arnaz yer alıyor.
 • II. Dünya Savaşı sırasında, Belçika Direnişi işgalci Nazileri uyarmadan gizli mesajlar vermek için schipperkes kullandı.