Samoyed cinsi köpekler orta boy ırk grubuna dahildir. Bu gruba dahil köpeklerin genelinde olduğu gibi 53 santimetre ile 60 santimetre arası boya sahiplerdir. Erkek ve dişi samoyedler genellikle 15 ile 30 kg ağırlığında olur. Uygun yaşam koşulları sağlandığında 13 ile 15 yıl arası yaşayabilir.

Samoyed ırkı köpekler oldukça nazik hayvanlardır. Arkadaş canlısı iletişim yapıları, onların kibar köpek ırkı olarak tanınmasını sağlamıştır. Günün büyük kısmını oyun oynayarak geçirmeyi severler. Sıcak alanlar onlar için bunaltıcı olabileceğinde serin bölgeler yaşamaları için daha uygundur. Oyuncu bir ruha sahiplerdir.

Çocuk ruha sahip olmaları sayesinde çocuklar ile çok iyi anlaşırlar. Fakat arkadaş canlısı yapıları onların diğer köpekler ile aralarındaki bağı anlatan bir sıfat olmayacaktır. Diğer köpekler ile iletişim kurmak ve oynamak yerine üstünlük kurmayı tercih edeceklerdir. Bu durumun nedeni avcılık iç güdülerinin oldukça yoğun olmasıdır. Fakat yavruluktan itibaren ılımlı yetiştirilen Samoyedler, yetişkinlik dönemlerinde avcılık iç güdülerini sınırlayabilir. Havlamayı çok seven bir ırk olduğu için havlamanın sorun yaratacağı alanlarda bakılamayacaktır.

Samoyed Cinsinin Özellikleri

• Eğitim: Samoyed cinsinin en belirgin özellikleri arasında zor eğiliyor olmaları vardır. Eğitime yönelik bir direnç gösterirler. Fakat yavruluktan itibaren disiplin ve sabırla eğitildiklerinde başarılı sonuç alınabilir. Çabuk sıkılan karaktere sahip oldukları için uzun süre aynı şeyi yapamazlar. Eğitim sürecinde verilen komutlar ve görevler sıkılmaları göz önüne alınarak, uzun süre tekrarlanmamalıdır. Verilen görevi yapmadığı takdirde kızmak, vurmak, bağırmak gibi eylemler aranızdaki bağı sarsmaktan başka bir sonuca ulaştırmayacaktır. Samoyed cinsinin eğitim sürecinde öğretilmesi gereken ilk unsur ismi söylendiğinde gelmesidir.

• Bakım: Derisi zarar görebileceği için sık tüy fırçalamamak gerekir. Metal bir tarakla uzun aralıklarla taranması yeterli bir bakım olacaktır. Gerektiğinde yıkanabilir. Yoğun tüylere sahip olmasına rağmen tüyleri kısadır. Beyaz, krem ve açık kahverengi renklerinde olabilirler. Uzun yürüyüşler ve koşular onlar için oldukça eğlenceli aktivitelerdir. Bu nedenle sık sık egzersiz olması amacıyla da yürüyüşe çıkarılmaları gereklidir.

• Yaşamı: Uzun yürüyüşler ve koşular yapmak onlar için önemli olduğundan Samoyed cinsi köpek beslemek isteyen kişilerin büyük bahçeli bir eve sahip olmaları gereklidir.