Saint Bernard cinsi köpekler büyük boy ırk grubuna dahildir. Erkek Saint Bernardlar 65-70 santimetre boya ulaşabilirken, dişi Saint Bernardlar 64-68 santimetre boya ulaşabilirler. Yetişkin bir Siant Bernard 57 kilo ile 90 kilo arasında olacaktır. Yavaş bir yaşam süren bu ırk 8 ile 10 yıl arasında yaşayabilir.

İtaatkarlığıyla kendini sevdiren Saint Bernardlar oldukça yavaş hareket etmeleriyle bilinir. Çocuklar öncelikli olmakla birlikte insanlarla çok iyi anlaşırlar. Arkadaş canlısı olmalarına rağmen çok fazla salyaları aktığı için uzak durmayı tercih edenler olabilir. Bir çocuk edasıyla ömür boyu oyun oynamayı seven karaktere sahiptirler. Hem insanlara hem de hayvanlara karşı yüksek sempati duyarlar. Beslenme koşullarına göre 130 kilonun üstüne çıkan Saint Bernardlar görülmüştür. Çokbüyük bir kafatasları vardır. Ayrıca kaslı bir vücut yapısı vardır.

Saint Bernard Cinsinin Özellikleri

• Eğitim: Saint Bernard cinsi köpekler bebeklik dönemlerinden itibaren komut dinlemeye alıştırılmalıdır. Çünkü yetişkin dönemine girmiş bir Saint Bernard bir insanın kilosunun iki katına kadar çıkabilir. Bu sebepten dolayı kontrol altına almak zordur. Küçük yaşlarda özellikle tasma alışkanlığı kazandırıldığında gelecek dönemlerde çekiştirmek için ekstra bir çaba sarfetmeye gerek kalmaz. Tasmayı çekiştirmesi halinde bir insanı sürükleyebilir. Eğitim sürecinde mutlaka sabırlı olmak gerekir. Çünkü bu ırk oldukça inatçıdır. Sahibinin sabrını sınayacak ve caydıracak kadar inat edebilir. Sabır ve kararlılık Saint Bernard ırkının eğitiminde en önemli iki faktördür.

• Bakım: Saint Bernard cinsi köpeklerin iki tür tüy çeşidi vardır. Bu iki çeşidi de iki hafta aralıklarla taramak gerekir. Tüy dökme dönemlerinde bir aralık uzatılmalıdır. Zorunlu olunmadığı sürece banyo yaptırmamakta fayda vardır. Kilo almaya müsait yapıları olduğu için mutlaka düzenli egzersiz ve diyet yaptırılmalıdır. Aksi halde obez olabilir ve dirsek- kalça dizplezyasına yakalanabilir. Ayrıca epilepsi ve göz kapağı riski genetik faktörler nedeniyle yakalanma ihtimalleri en yüksek olan hastalıklardır. Bu nedenle küçük yaştan itibaren mutlaka veteriner kontrolünde büyütülmelidir.

• Yaşamı: Saint Bernard ırkı köpekler kilo almaya yatkın olmaları nedeniyle egzersiz yapmalıdır. Fakat günlük yürüyüş ve koşular dışında yoğun enerji harcayacakları egzersizler onlara uygun değildir. Soğuk bölgelerde yaşamaya uygun bir hayvan olduğu için mutlaka bahçesi olan evlerde bakılmalıdır.