Rottweiler cinsi köpekler büyük ırk grubuna dahildir. Yetişkinlik dönemlerinde boyları 56 santimetre ile 69 santimetre arasında olabilir. Büyük boy ırklar ile hemen hemen aynı ağırlıklara sahip olan Rottwilerların erkekleri 43 ile 59 kg arasında olurken, dişileri 39 ile 52 kg arasında olabilir. 10 sene ile 12 sene yaşam süreleri vardır.

Saldırgan oldukları düşüncesi oldukça popülerdir. Fakat bu düşünceden oldukça farklı karakterlere sahip hayvanlardır. Rottweiler cinsi köpekler oldukça sadık ve itaatkar köpeklerdir. İyi huylu olmalarına rağmen yetiştirme sürecinde verilen eğitim onları çok farklı bir hale getirebilir. Sus köpekleri gibi eğlence odaklı değillerdir.

Yaşama gayeleri tamamen iş odaklıdır. Bu nedenle Rottweiler sahiplenmek isteyen kişilerin bilmesi gereken eğitim sürecinde çok disiplinli olmaları gerektiğidir. Sakin bir tavırla eğitilmeleri sayesinde çocuklar ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşabilirler. Fakat geçmişte sorun yaşadığı canlılarla tekrardan anlaşabilmesi oldukça zordur.

Dünyanın en güçlü ısıran köpekleri olmaları nedeniyle iyi ellerde yetiştiği takdirde dirençli ve güçlü bir koruyucuya sahip olmak mümkündür. Maalesef günümüzde kötü niyetle kullanılan Rottweiler cinsi köpekler vardır. Onların koruyucu ve cesur yapısını bir silah değil bir koruyucu olarak görmek en sağlıklısı olacaktır. Çünkü Rottweiler cinsi köpekler sevdiklerini korumak için hayatlarında vazgeçebilecek kadar bağlılardır.

Rottweiler Cinsinin Özellikleri

• Eğitim: İtaatkar yapıya sahip olan bu köpeklerin eğitilmesi disiplinli olduğu sürece oldukça kolaydır. Eğitim verirken dikkat edilmesi gereken patronun kim olduğunu açıkça göstermektir. Saygı duyulmasını sağladıktan sonra sahiplerine itaat etmeye hazır hale gelecek ve öğrenmeye istekli olacaklardır.

• Bakımı: Rottweiler cinsi köpekler uzun aşamalı tüy bakımlarına gerek duymazlar. Kısa tüyleri kauçuk eldiven yardımıyla temizlenebilir. Bu ırkta tüylerden çok kulak için temizliği ve tırnak kısalığına dikkat edilmelidir. Kulakları sık sık temizlenmeli ve tırnaklarının sık sık kesilmesi gerekir. Tüylerinin kısa olması soğuğu sevmediklerini düşündürebilir fakat soğuktan oldukça hoşlanan hayvanlardır. Elbette hasta olmalarını önlemek amacıyla aşırı soğuk alanlarda bırakılmamalı veya korunaklı bir alan temin edilmelidir. Bir insan gibi horlayabilirler. İştahları oldukça açıktır. Bu sebepten bazı zamanlarda fazla yemek yiyebilirler. Çiftleşmelerinin ardından on iki tane yavruya sahip olabilirler.

• Yaşamı: Bahçelievlerde daha rahat yaşayabilecek olan Rottweiler cinsi köpekler günlük olarak egzersiz ihtiyaçları karşılandığında apartman dairesinde bakıma da uygundur. Ormanlık alanlarda dolaşmak ve koşmak onlar için oldukça güzel aktivitelerdir. Bunun yanı sıra top ile oynamak bahçelik bir alanda sağlanabilir. Yüzmeyi de oldukça severler.