Yakışıklı, sevecen bir arkadaş ve istisnai bir av ortağı, tatlı, nazik ve konuşkan! – Redbone coonhound, doğayı seven bir kişi veya aile için harika bir cinstir.

 • Yükseklik: 53 ila 68 cm arası
 • Ağırlık: 20 ila 31 kg aras
 • Ömür: 12 ila 15 yaş
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar aileler köpekler
 • Mizaç: Nazik arkadaş canlısı dışa dönük oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Dökülme Miktarı: Ara sıra
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Uluyan
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Av köpeği
 • Post Uzunluğu / Doku: Kısa
 • Renkler: Kırmızı
 • Diğer Özellikler: İyi yürüyüş arkadaşı, güçlü sadakat eğilimleri, suyu sever, tımar etmesi kolay, yüksek av sürüşü

Değerli bir Redbone’dan yalvaran bir bakış görecek ve muhtemelen ömür boyu hayran olacaksın! Kararlı bir izleme köpeği olarak ünü iyi bilinse de sevecen kucaklaşan karakteri harikadır. Şamatalı atletizmle dengelenen bu şefkatli eğilim, onu spor ve doğa aktivitelerine ilgi duyan bir aile için müthiş bir arkadaş yapar.

Redbone coonhound yavruları, erken sosyalleşmeye başladıklarında (özellikle küçük çocuklarla veya kedilerle bir eve girdiklerinde) istisnai yetişkinler haline gelir ve bu onların farklı kokulara, insanlara ve ortamlara hızla alışmalarına yardımcı olur. 

Süper akıllılar, ancak belirli bir şeyin peşinde değillerse, kolay giden kişilikleri, dikkatlerinin bir anda başka yöne yönlendirilebileceği anlamına gelir (“sincap! gibi”). Kendini adamış bir evcil hayvan ebeveyni ile kısa, tutarlı olumlu pekiştirme eğitimi seansları, güçlü ve duyarlı bir ilişki kurmaya yardımcı olur.

Görünüm

Redbone bir coonhound köpeğinin muhteşem, şık ve kısa kırmızı postu, onu gerçekten yakışıklı bir köpek yavrusu yapar ve onu diğer tazılardan ayırır. American Kennel Club (AKC) yetiştiriciler bazı Redbones bazen atalarından birinden gelen, pençelerinde beyaz bir leke olabilir, ancak onun kızıl görünümünü geliştirmek için belirli bir seçim yüzyıllar önce yapılmış olduğunu gösterir.

Neşeli ifadesinden, dar, kalkık kuyruğunun ucuna kadar, Redbone harekete hazır! Arka ayakları yüksek ve uzundur, bu da çeşitli arazilerde atlamasına veya bataklıklarda kolaylıkla ilerlemesine izin verir. İnce bir Redbone’un bir dayanıklılık sporcunun vücudu vardır: kaslı, zayıf ve çok hantal değil.

Genel olarak orta büyüklükte bir köpek olan dişi Redbone kunduz, bir erkeğe kıyasla boy olarak çok daha küçük veya daha az ağırlıkta değildir: Her ikisi de 53 ila 68 cm boyunda ve 20 ila 31 kg ağırlığındadır.

Nazik Redbone’u kunduzunun mizacı, size hayranlık ve hevesle bakan yuvarlak, parlak ela, kehribar veya kahverengi gözlerinde hemen belirgindir. Dokunulamayacak kadar pürüzsüz olan ipeksi uzun kulakları, çene hattının hemen altındaki geniş bir ağızlığın etrafında kıvrılıyor.

Mizaç

Bir Redbone’u av köpeği, ön verandada çok uzun süre tembellik etmeye eğilimli değildir, ancak gün bittiğinde diğer aile üyeleriyle birlikte olmaktan hoşlanır. Ancak, ondan önce birçok şeyi koklamak ve araştırmak isteyecek! Redbone’lar, tutarlı ve çeşitli zihinsel ve fiziksel uyarılmaya olan gereksinimlerini anlayan deneyimli köpek sahiplerinin uygun rehberliği ile gelişir.

Danielle Madore, Amboy, NY’deki Rimfire Kennels’in sahibi Redbone’ların ABD genelinde yaygın bir tür olmadığını söylüyor. AKC’nin 2019 en popüler ırklar listesinde 143. sırada yer alıyorlar. Madore, “Yüksek enerjili anlara sahip orta enerjili bir tür. Öncelikle av köpeği oldukları için heyecanlı olabilirler ve yüksek enerjinin geldiği yer burası” diyor. 

Redbone coonhound’un ailesiyle soğukkanlı ve arkadaş canlısı mizacı, gece avındayken veya su yarışları, tezgah gösterileri ve av testleri gibi saha etkinliklerine katılırken lazer odaklıdır. Bu eğitim faaliyetleri, bir kızıl kemiğin doğal içgüdülerine göre oynar: Bu zorlukların üstesinden gelmek için özel olarak yetiştirildi.

Aynı zamanda büyük bir palyaço! Madore, “Redbone’lar kişiliğe ve insanların etrafında olma sevgisine sahiptir. Ciddi anlarla saçma olabilirler ve aileleriyle vakit geçirmeyi gerçekten çok sevebilirler” diyor. 

Çocukları sevdikleri için eğlenceyi seven zihniyetlerinin onları iyi aile köpekleri yaptığını ve kendilerini sizden ayırmak için hiçbir sebep görmediklerini ekliyor. “Köpeklerin mobilyalardan uzak durmasını veya yatağınıza gelmemesini bekliyorsanız, Redbone sizin için doğru seçim değildir. Bu yalvaran gözler çok ikna edici olabilir!” Madore diyor.

İnsanlar redbone coonhound gerçekleri bulduklarında köpekler genellikle konuşkan olarak nitelendirilir. Bu doğru. Waterloo, Iowa’daki Den Herder Veteriner Hastanesinde DVM’den ve Daily Paws Danışma Kurulu üyelerinden Alicen Tracey, “Coonhounds genel olarak oldukça sesli olarak biliniyor ve heyecanlı veya meraklı olduğunda havladığı biliniyor” diyor.

Gerçekten de onların “şarkı söyleme” ya da çığlık atma olarak da bilinen “şarkıları”, avcıların tarladayken duymayı umdukları şeydir, çünkü onların Redbone’uni ve avını bulmalarını sağlar. Baying, değişen tonlar ve perdelerle genellikle daha yoğun olması dışında ulumaya benzer. 

Madore, Redbone’ların başka şekillerde de konuşkan olduğunu, duygularını “inilti, sızlanma, homurdanma ve inleme” yoluyla paylaştığını söylüyor. 

Madore, Redbone’ların sürekli havlayanlar olmadıklarını, ancak “gürültülü ve dikkat çekici olduğunu. Bu nedenle, yakın komşulara veya bölgede onları havlamaya teşvik edebilecek çok sayıda faaliyete karşı dikkatli olun” diye ekliyor. 

Ön kapıdaki teslimat veya bir pencerenin önünden geçen yapraklar da dikkatlerini çekebilir ve huzursuz veya sıkılmışlarsa uyarıcı bir tepkiye neden olabilir, bu nedenle onlara zenginleştirici bir etkileşim sağlamak çok önemlidir.

Madore, Redbone’larin sınırları test edeceğini söylüyor, bu nedenle yavru köpek olduklarında kesin kurallar ve rutinler oluşturun.” Gün boyunca kısa eğitimlerle en iyisini yapıyorlar – biz ‘onları başarıya hazırlayın, sonra oturumu sonlandırın’ diyoruz.

Yaşam İhtiyaçları

Tracey, Redbone yılanların kokuları keşfetmek ve oynamak için çitle çevrili bir evde en iyi sonucu verdiğini söylüyor. “Cinslerinin bir sahne olarak doğası gereği, burunlarını takip etme eğilimindedirler ve bu da bazen başlarını belaya sokabilir” diyor. Oyun alanlarında üzerinden atlamayacağı uzun, güvenli çitlere sahip olması önemlidir.

Ayrıca, bir Redbone’u uygun bir koşum takımı üzerinde eğitmek için zaman ayırın, böylece halka açık geziler sırasında siz olmadan bir koku üzerine fırlamaz. 

Tracey’in bahsettiği gibi, bir Redbone’un burnu bazen onu olmaması gereken bir yere götürebilir, çünkü yardım edemez, yaratıkların peşinden koşabilir. Bu yüzden rahat, spor dışı geziler için koşum takımını ve tasmasını koruyun.

Rahat, uyarlanabilir bir cins olmalarına rağmen, Redbone’lar enerji patlamaları ve meraklı doğaları için sık çıkışlara ihtiyaç duyar ve tazı seslendirmeleri her zaman apartman komşularını memnun etmeyebilir. 

Ancak yeni bir sahip, aktif keşif için günlük fırsatları uygun zihinsel uyarımla birleştirirse, daha kentsel bir ortamda yaşayan bir Redbone, ormandaki düzenli canlandırıcı yürüyüşlerden veya burnunu kışkırtan ve merakını uyandıran yakınlardaki koşu parkurlarından memnun olabilir.

Bebek Redbone coonhounds Yerleştirme yavrusu anaokulu kısa bir süre onların sonra aşı için güçlü bir eğitim temel sağlar olumlu davranışlar böyle aradığında gelen tasma yürüme, seslendirme ipuçları ve diğer önemli yaşam becerileri olarak. 

Erken sosyalleşme, yeni çevrelerindeki kedilere, küçük köpeklere ve çocuklara uyum sağlamalarına da yardımcı olur. Madore, “İnsanların köpeklerinin günlük yaşamlarının bir parçası olmasını istedikleri bir evde büyüyorlar ve genellikle çok köpekli bir ailenin parçası olmayı seviyorlar” diyor Madore. 

Ayrıca Redbone’larin oldukça hassas olduğuna dikkat çekiyor, bu nedenle bilinmeyen bir geçmişi olan bir yetişkini evlat edinirseniz, bunları kademeli olarak evinize entegre etmek için zaman ayırın. 

Bu, özellikle kediler ve diğer küçük hayvanların bulunduğu bir ortamda nasıl tepki vereceklerinden emin değilseniz önemlidir, çünkü bazı Redbone’lar bu iz ve peşinde koşma içgüdülerini asla kaybetmeyebilir. Geçmişleri bir gizemse, bir hayvan davranış uzmanıyla çalışmak yardımcı olabilir. Ya da belki de evde başka orta ila büyük köpekleriniz varsa bir Redbone’u sahiplenmek en iyisidir.

Ayrıca, tüm yetiştiricilerin eşit yaratılmadığının farkında olun, diyor. “Araştırın ve aradığınız köpek türüne görünüş ve mizaç açısından sahip olanı seçmek için zaman ayırın.”

Bakım

Redbone coonhounds, dışarıda olabildiğince çılgınca, özellikle soğuk havalarda yaratıklarının rahatlığına düşkündür! Çok fazla koşmuyorlarsa, günlük geziler için yalıtkan bir post veya süveter bir seçenektir. Kendilerine ait bir kanepe ve tüylü yatağı da sevebilirler – ancak yine de büyük olasılıkla yerinizi çalacaklardır!

Genel olarak, yine de dayanıklı, bakımı kolay bir türdür. Redbone coonhound hipoalerjenik değildir ve kısa, pürüzsüz kaba tüyleriyle biraz tüy döker, ancak haftalık iyi bir fırçalama onu kontrol altında tutmaya yardımcı olur. 

Yolda bir şeyle karşılaşmadığı sürece çok fazla banyoya ihtiyacı yoktur, ancak bazı sahipleri Redbone’larin kendilerine özgü “tazı” bir kokuya sahip olduğunu hissederler. Dişlerini de kontrol etmek için tımar zamanını kullanın. 

Tracey, Redbone’lar gibi sarkık kulaklı köpeklerin kulak enfeksiyonlarına yatkın olduğunu söylüyor, bu yüzden bu ipeksi kanatları her hafta iyice kontrol edin ve temizleyin. “Coonhound kulak enfeksiyonları tipik olarak bakteri ve maya karışımıdır ve genellikle kolayca tedavi edilir.

Koonhound sahiplerinin enfeksiyonları uzak tutmaya yardımcı olmak için köpeklerinin kulaklarını rutin olarak temizlemeleri akıllıca olacaktır ” diyor. “Daha önce alkol / peroksit veya sirkenin evde köpek kulakları için iyi temizleyiciler olduğu düşünülürken, köpeğinizin kulak zarları sağlam değilse bunlar ağrılı olabilir.

Bu nedenle, küçük bir miktar formüle edilmiş kulak temizleyiciyi kulağa masaj yapmak fazla sıvıyı temizlemek için pamuk kullanmak en iyisidir.”

Madore, redbone evcil hayvan ebeveynlerinin kendisine bildirdiği birincil bakım sorununun, köpeklerinin tırnak süslemelerine karşı direnci olduğunu ekliyor. “Normal rutinin bir parçası değilse, ne pahasına olursa olsun onları yaptırmaktan kaçınırlar,” diyor. “Her zaman çok küçük yaşlardan itibaren devam ettirmenizi tavsiye ediyoruz ve bir yetişkin olarak karşılığını alacaktır.”

Sağlık

Redbone coonhound’un ömrü genellikle 15 yıla kadardır, çünkü bu köpek genellikle sağlıklı bir türdür. Bazen cilt alerjileri veya kiraz gözü geliştirirler. Tracey, ortaya çıkabilecek birkaç başka sorunu da not eder.

“Büyük cins köpeklerin genellikle dirsek veya kalça displazisini veya kalça ekleminin deformitesini miras aldıkları biliniyor, bu da onları dejeneratif eklem hastalığına ve artrite yatkın hale getiriyor ” diyor. 

Ve coonhounds derin göğüslü bir cins olduğundan, bazen mide genişlemesi veya şişkinlik olarak da bilinen mide dilatasyon volvulusu (GVD) geliştirirler. “GVD mide şişkinliği ve torsiyonunu ifade ederken, mide genişlemesi torsiyon olmadan midenin gaz şişkinliğini ifade eder” diyor. “Her ikisi de acil veteriner bakımı gerektiren ciddi tıbbi durumlardır.”

Tracey, yaygın şişkinlik belirtilerinin, verimsiz öğürme, esneme ve rahatsızlık belirtileri veya abdominal şişkinlik veya ağrı olduğunu belirtiyor. “Şişkinliğin nedenini belirlemek zordur, ancak genellikle şişkinlik, çok miktarda yemek yedikten veya içtikten sonra yoğun egzersizle görülür.”

Madore, yetiştiricilerin, kalbin vasküler sistemden kan pompalama yeteneğini azaltan köpek dilate kardiyomiyopati veya DCM gibi belirli kalp sorunlarını da test ettiğini ekliyor.

Tarih

Redbone coonhounds’un soyları biraz gizemlidir. United Kennel Club (UKC), 1800’lerin ortalarında İngiliz tilki köpeği yetiştiricisi George F.L. ile muhtemelen Gürcistan’da ortaya çıktıklarını öne sürüyor.

Koyu renkli bir “eyer” ile işaretlenen Redbone’lar, başlangıçta “eyer sırtı” olarak adlandırılıyordu. Yetiştiriciler, tipine sadık düz kırmızı bir post ve vücut konformasyonu geliştirmek için çalıştıkça, eyer yavaş yavaş kayboldu. Redbone adı sadece kürküne değil, aynı zamanda Tennessee’deki önemli bir tazı yetiştiricisi olan Peter Redbone’a da bir gönderme olarak kabul edilir.

Birincil yetiştirme hedefi, olağanüstü izleme yeteneklerine sahip iyi bir manzara yaratmaktı. Amerikalı sömürge avcıları, geyik, tilki ve tabii ki rakun gibi ailelerini beslemeye yardımcı olan avları ve ayrıca bobcat, puma ve ayı gibi daha büyük hayvanları bulmak için Redbone’a güvendiler. Bir coonhound’un keskin burnu, cömert dayanıklılığı ve doğuştan gelen azmi, hayvanları kolayca takip etmesini ve özellikle rakun avlarında avcılar yakalanmak için gelene kadar onları “beklemesini” sağladı.

Redbone oldukça iyi bir “soğuk burun” geliştirdi. Bu, eski bir kokuyu algılayıp onu takip etme yeteneğine sahip olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, kuzeni bluetick, birçok avcı tarafından bu tür izleme konusunda daha iyi olarak kabul edilir.

Eğlenceli gerçekler

 • Hikayenin film uyarlaması 1974’te başladı. Bu, kitaptaki en ünlü satırlardan biri: “Tüm cesaret kırıcı konuşmalara rağmen, küçük Redbone tazılarımdaki aşk ve inanç asla azalmadı. Onları arada bir görebiliyordum, eski kütüklerin üzerinden atlayarak, çalıları yırtıp, koklayarak ve kayıp izi ararken. Kalbim gururla şişti. Onları zorlayarak haykırdım.”
 • AKC’ye göre, yetiştiriciler “neredeyse tek renkli, gösterişli kırmızı bir köpek” yaratmaya odaklandıklarından, redbone coonhounds tasarım açısından popüler “sahip olunması gereken” köpeklerdi. 
 • Redbone coonhounds, bazen AKC’nin tazı sınıflandırmasından gelen diğer kırmızı renkli köpeklerle karıştırılır. Bunlar arasında Rodoslu Ridgebacks, polis köpeklerine ve Amerikan İngilizcesi ile yazılan coonhounds bazen redtick coonhounds olarak anılacaktır.