Puli cinsi köpekler orta boy ırk grubuna dahillerdir. Erkek ve dişi puliler 41 ile 43 santimetre arasında boya sahip olabilir. Yetişkin olanların kiloları genellikle 11 ile 16 kg arasında değişebilir. Sağlıklı bir yaşam süren puliler 13 ile 15 sene arasında yaşayabilir. Çoban köpekleri arasında olan bu ırk oldukça dinamik ve hareketli yapıya sahiptir. Sahiplenme iç güdüsü çok kuvvetlidir. Bu nedenle sahibi ile arasında oldukça kuvvetli bir bağ bulunur. Fakat bu iç güdünün fazla olması olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sahiplerinin fazla sahipleniyor olmaları yabancılar ve çocuklarla sorun yaşamalarına neden olabilir. Çoban köpeklerinin genel özelliği nedeniyle koruyucu karakterleri vardır. Sahiplerine herhangi bir zarar geleceğini hissetmeleri, onları saldırganlaştırabilir. Fakat genel itibariyle arkadaş canlısı bir türdür. Bulunduğu alanda mutlu tavırları ile dikkat çeker. Bekçilik iç güdüsü ile sık sık havlayabilir. Bu nedenle apartman dairelerinde bakılması kolay değildir.

Puli Cinsinin Özellikleri

  • Eğitim: Puli cinsi köpekler oldukça zekidir. Zeki olmaları eğitim sürecinde kolaylık sağlıyor olsa da inatçı karakterleri bu süreci zorlaştırabilir. Bu nedenle arada kuvvetli ve samimi bir bağ kurmak çok önemlidir. Eğitim sürecinde istikrarı kaybetmemek gerekir.
  • Bakım: Uzun ve gür tüylere sahip olan pulilerin bakımı için fırçalamak ya da kendi haline bırakmak çözüm olabilir. Fırçalandığı takdirde 2-3 arayla işlemin tekrarlanması gerekir. Uzun süre fırçalanmayan tüyleri örgü haline gelerek birbirine dolanabilir. Tüyleri taramak tercih edilmediğinde ya da uzun süre taramamanın ardından aşırı dolanma olduğunda haşerelerden korunmak için mutlaka özel bir şampuan ile sık sık yıkamak gerekir. Sık tüylere sahip olduğu için tamamen kuruması günlerce sürebilir. Bu nedenle kurutma makinesinden yardım almak gerekebilir. Tüylerinin şekli örgüye benzer ve oldukça uzun hale gelir. Tüylerinin örgü şeklinde olması karışmasına ve tüylerinin arasına suyun girememesine neden olur. Tüy dökmezler fakat suyun tüylerin arasına işleyebilmesi için sık sık yıkamak iyi olabilir.
  • Yaşamı: Oldukça yüksek enerjiye sahip bir ırktır. Bu nedenle gün boyu aktif ve hareket halinde olacaktır. Puli cinsi köpekler etrafta gezinmeyi ve uzun yürüyüşleri severler. Havlaması apartman dairelerinde sorun yaratabilecek olsa da bunun dışında herhangi bir sorunları yoktur.