Puggle cinsi köpekler küçük boy ırk grubunda yer alır. Erkek puggleların boyu 20 ile 38 santimetre arasında değişirken, dişi puggleların boyu 19 ile 37 santimetre arasında değişebilir. 8 ile 13 kilo arasında farklılık gösteren kütleleri cinsiyetlerine göre değişebilir. Yaşam koşullarına göre sağlık durumlarına göre 10 ile 15 yıl arası yaşayabilirler.

Oldukça uysal karaktere sahiptirler. Sakin bir yapıları olduğu için hem çevrelerindeki köpeklerle hem de insanlarla kolayca iletişim kurabilen, sosyal hayvanlardır. Puggle cinsi çok meşhur bir köpek türü değildir ve Pug ile Beagle türlerinin çiftleşmesiyle meydana gelmiştir. Sakin ve sosyal karaktere sahip olmaları nedeniyle özellikle çocuklarla çok iyi anlaşabilirler. Evcil hayvan edinmek isteyen çocuklu ailelerin tercihi olabilirler. Ayrıca diğer köpek ve evcil hayvanlarla da iyi anlaştıkları için birden fazla hayvan edinmek isteyen kişiler puggleları tercih edebilir. Kökenleri sonuç olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne dayanır. Fakat Türkiye’de de sahiplenme imkanı vardır. Sahiplenmeden önce mutlaka onların da bir canlı olduğunu ve bir çocuk gibi bakıma ihtiyaçları olduğunu unutmamak gerekir. Hayatlarının sonuna kadar bir bebek gibi sevgi görme ihtiyaçları olacaktır.

Puggle Cinsinin Özellikleri

Eğitim: Puggle cinsi köpeklere eğitim verme sürece pek de kolay değildir. Çünkü her ne kadar çok zeki hayvanlar olsalar da inatçı karaktere sahiptirler. Bu durum eğitime karşı direnç göstermelerine neden olabilir. Bu nedenle eğitim sürecinde kararlı ve istikrarlı olmak önemlidir. Kolayca pes edildiği takdirde sonuç almak mümkün olmayacaktır.

Bakım: Çok uzun tüylere sahip olmayan bu ırkın bakımı oldukça kolaydır. Orta derecede tüy dökerler ve sık olmamakla birlikte taramak bu konuda faydalı olacaktır. Gerekli olmadığı takdirde yıkanmalarına gerek yoktur. Puggle cinsi köpeklerin tüy özellikleri Pug ve Beagle türlerinin karışımıdır. Bu nedenle tüyleri değişken özelliklere sahip olabilir.

Yaşamı: Puggle cinsi köpekler apartmanda yaşamaya uygun hayvanlardır. Özellikleri sakin ve küçük boy olmaları ile bahçe sahibi olmayan fakat evcil hayvan edinmek isteyen kişiler için uygun olacaktır. Fakat günlük olarak yürüyüş yapmaları gerekir. Bu nedenle günde 2 defa yürüyüşe çıkartmak, egzersiz yaptırmak, gün içerisinde sık sık oyun oynamak es geçilmemesi gereken unsurlardır.