Pug ve beagle’ın bir kombinasyonu olan yüksek enerjili, sevecen küçük melez bir cins olan puggle hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 25 ila 37,5 cm arası
 • Ağırlık: 6,5 ila 13,5 kg arası
 • Ömür: 10 ila 15 yıl
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Aileler, çocuklar, köpekler
 • Mizaç: Dışa dönük, arkadaş canlısı, oyuncu
 • Zeka: Orta
 • Tüy Dökülme Miktarı: Normal
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Melez
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Kısa
 • Renkler: Kırmızı, altın / sarı, Geyik yavrusu, siyah
 • Desenler: İki renkli samur
 • Diğer Özellikler: Çok tımar gerektirir, çiğneme eğilimi, apartman dostu, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Puggle, 1980’lerde iyi bir nedenden ötürü popülariteye fırladı: Bu karma cins, pugun minyon görünümünü ve yumuşacık özelliklerini, beagle’ın enerjisi ve atletizmi ile birleştiriyor. 25 ila 37,5 cm arası uzunluğunda ve 6,5 ila 13,5 kg arası ağırlığındadır, aynı zamanda apartman köpeğidir ancak önceden uyarılmalıdır, puggle’lar kucak köpeği değildir.

Agresif olmasa da puggle mizacı genellikle oldukça yüksek enerjidir. Bacaklarını uzatmayı ve oynamayı severler ve bir enerji çıkışına ihtiyaç duyarlar. Puggle’lar, aktif aileler için harika arkadaşlar olur ve diğer köpeklerin yanında olmaktan zevk alır.

Portrait of a puggle

Görünüm

Daha sert burunlu bir puggle’ınız veya daha beagle-y yapılı bir puggle’ınız olabilir. Bununla birlikte, genel olarak, puggle’lar orta-kısa bir buruna, sarımsı renge, bir pug’se göre daha uzun bacaklara ve sarkık, öne doğru katlanır kulaklara sahip olma eğilimindedir. Genellikle pugun küresel olarak belirginliğine sahip olabilen ve ayrıca pugun alt bölgesini de miras alabilen büyük, koyu renkli gözleri vardır.

Puggle’ın kürkü kısa ve incedir ve genellikle bir pug’s gibi yumuşak ve parlaktır. Bir puggle, tipik olarak bir pug’se göre daha az kırışıklığa, belki de yüzün etrafında bazı kıvrımlara sahip olacak ve onlara hayranlık uyandıracak şekilde abartılı ifadeler verecektir.

Alerjisi olanlar için bir not: Bu cins tüy döker, bu nedenle hipoalerjenik olarak kabul edilmez. Puggle boyutu değişebilir, 25 ila 37,5 cm arası uzunluğunda ve 6,5 ila 13,5 kg arası ağırlığındadır.

Mizaç

Pugları seven insanların puggle tercih etmelerinin bir nedeni var. Sertifikalı bir köpek eğitmeni ve Sertifikasyon Konseyi’nde yönetim kurulu üyesi olan Irith Bloom, “Biraz daha uzun, biraz daha atletik ve enerjik bir pug’s istiyorlar ama pek çok pug’s daha düşük enerji aralığında olma eğilimindedir,” diye açıklıyor. Profesyonel Köpek Eğitmenleri. “Beagle türünün eklenmesi size daha aktif bir köpek verir” diyor. Beagle ataları gibi, puggle’lar da koşmayı severler ve oynamayı severler ve diğer köpeklerle iyi geçinirler.

Puggle mizacı, tatlı ve eğlenceyi seven bir mizaçtır. Puggle’lar sahiplerine karşı çok şefkatli ve yeni insanlarla arkadaş olma eğilimindedir. Çocukları severler, ancak çocuklara köpeklere karşı nazik davranmayı öğretmek önemlidir. “Çocuklar bazen köpeklere çok acı verici şeyler yapar. Ve herhangi bir köpek, bir çocuk üzerine düşerse veya kulaklarını çekerse dışarı fırlayabilir” diyor Bloom.

Bir pug’sün ne kadar zeki olduğu gerçekten köpekten köpeğe değişebilir, ancak genel olarak orta derecede zekidirler ve özellikle genç bir puggle ile başlarsanız sabır ve pozitiflikle eğitilebilirler. Bloom’un puggle’larda fark ettiği özelliklerden biri, tazı tarafından gelen bir eğilim olan, bir şeye takıntılı hale geldikleri ve insanlarını ayarladıkları bir tür tek fikirliliktir.

Yaşamsal İhtiyaçları

Bir puggle, etrafta koşabilecekleri bir bahçeye sahip bir evde çok mutlu olacak, ancak biraz kazmaya ve havlamaya da meyillidirler. Ayrıca, kendilerini düzenli ve kapsamlı egzersiz yapmaya adamış bir ev sahibi ile apartman dairelerinde yaşayabilirler. 

İkiniz için de eğlenceli olacak fakat bu eğlenceli enerjiyi dışarı çıkarmalarına izin vermek istiyorsanız. Aksi takdirde, eğlenceli olmadığını düşündüğünüz yollar bulacaklar,” diye uyarıyor Bloom. Diğer sıkılmış köpeklerde olduğu gibi, kanepenizi veya perdelerinizi ziyan edebilirler.

Bloom, “Sık sık elde edeceğiniz şey, bir zıplama sopası gibi yukarı aşağı zıpladıkları zıplama köpeği dediğim şeydir, çünkü aslında çok atletiktirler” diyor. Puggle’lar enerji seviyelerinden dolayı harika egzersiz arkadaşları olur. Onları yürüyüşlerin yanı sıra ılımlı koşularda da götürebilirsiniz.

Puggle’lar uzun süre yalnız kalmaktan pek mutlu değiller ama diğer köpeklerin arkadaşlığını seviyorlar. Diğer köpeğinizin oynamayı seven coşkulu bir arkadaşa hazır olduğundan emin olun.

Puglar ısıya duyarlı olabileceğinden, puggle’ınızın bol su, dinlenmek için serin yerler ve sıcak havalarda dışarıdayken gölgede kalmasını sağlayın.

Bakım

Puggle’ın kürkü kısa ve yumuşaktır ve mevsimler arasında düzenli olarak dökülme ile mevsimsel olarak dökülür. Gevşek tüyleri temizlemek için haftada bir orta boy bir fırça veya lastik tımar eldiveni ile fırçalayın ve dağınık bir şekle girerlerse banyo yaptırın.

Puggle’ınız özellikle kırışıksa, kırışıklıklarını günlük olarak evcil hayvan mendilleri, bebek mendilleri veya nemli bir pamuk topuyla ve kulaklarını temizlediğinizden emin olun.

Yukarıda tartışıldığı gibi, puggle’ınızın bol miktarda egzersize ihtiyacı var “Bazı kaynaklar günde en az bir saat diyor” yürüyüşler, koşular, yürüyüşler, halat çekme oyunları ve bir köpek parkında diğer köpeklerle oyun zamanı sağlayabilirsiniz.

Puggle’ınızın kişiliğine bağlı olarak, bir puggle eğitimi biraz çalışma gerektirebilir. Puggle’lar, pug’s tarafından yaramaz bir çizgi ve tazı tarafından biraz dikkat dağınıklığı (her zaman olmasa da) miras alabilir, bu nedenle sabırlı, pozitif eğitim anahtardır. 

Bloom, “Puglar yiyecekle ilgileniyor ve beagle’lar yiyecekle ilgileniyor, bu yüzden neredeyse kesinlikle bir puggle’da alacağınız şeylerden biri de yiyecek dürtüsü,” diyor. “Bu, ödül olarak davranan her türlü eğitimin gerçekten başarılı olacağı anlamına geliyor” diyor.

Bloom, “İstediğinizi yaptıklarında onlar için gerçekten iyi şeyler olduğunu anlamaya başlarlarsa, istediğinizi yapmaya çok daha istekli olacaklar,” diye açıklıyor Bloom.

Sağlık

Puggle’ların yetiştirildiği özelliklerden biri, düz yüzlü pug’sden daha uzun bir burundur. Bloom, “Bu, biraz daha iyi nefes aldıkları anlamına geliyor” diyor. “Herhangi bir düz yüzlü cinsten alacağınız horlama ve burundan horlama gibi durumlara daha az meyillidirler.” 

Bununla birlikte, özellikle düz yüzlü bir puggle’ınız varsa, nefes alma güçlüğü, hırıltılı solunum ve gürültülü nefes alma gibi pugların karşılaşabileceği bazı solunum sorunlarına eğilimli olabilir.

Hem beagle hem de pug, patellar luksasyona (veya diz kaymasına), kalça displazisine ve göz rahatsızlıklarına eğilimlidir. Bu sorunları önlemenin en iyi yolu, her iki ebeveyni de yetiştirmeden önce sağlık durumları için tarayan bir yetiştirici ile çalışmaktır.

Puggle yüksek oranda yiyecekle motive olduğundan, aşırı yemeye eğilimli olabilirler, bu yüzden puggle kilonuza dikkat edin ve bol bol egzersiz yapın.

Tarih

Bir pug ile bir tazı arasındaki ilk yavrunun bu dünyaya ne zaman geldiğine dair resmi bir kayıt olmasa da puggle’ın ABD’de 80’lerde popüler hale geldiğini biliyoruz. 

New York Times, bu süre zarfında insanların, kentsel evleri için daha küçük köpekler aradıklarını ve bu köpek sahiplerinin çoğunun fırfırlı kucak köpekleri olmayan küçük yavrular istediğini öne sürüyor. 

Bu atletik küçük yavru, ünlü bir geçmişe sahip. Puglar, Çin İmparatorluğunda sevilen arkadaşlar olarak binlerce yıl boyunca geliştirildi ve yabancılar, yalnızca bir tanesini hediye olarak alabildiler. AKC, daha sonra Hollanda kraliyet sarayının maskotu haline geldiler ve William ve Orange of Mary’nin İngiliz tahtını devralmasıyla İngiltere’de popüler hale geldiler.

Öte yandan, beagle’lar İngiltere’de av köpekleri olarak yetiştirildi ve soylular için geliştirilen diğer av köpeklerinin aksine, beagle’lar yürüyerek avlanabilirdi. Yani atları olmayan sıradan insanlar köpekleri kullanabilirdi. AKC’ye göre, tavşan ve kunduz avı için son derece popüler oldukları ABD’ye, İç Savaştan sonra edildi. Bu benzersiz geçmişlerin her ikisi sayesinde, puggle hem aristokrat hem de çalışan bir köpek mirasına sahiptir.

Eğlenceli gerçekler

 • Puggles, Jake Gyllenhaal, Uma Thurman, James Gandolfini ve Sylvester Stallone dahil olmak üzere birkaç yüksek profilli ünlülerin puggle’ları benimsemeleri nedeniyle 2005 yılında oldukça popüler hale geldi.
 • Puggle’ın ne kadar sevimli olabileceği oldukça inkar edilemez ve takip edilecek çok sayıda Insta-puggle var. Hayranlık uyandıran çatık kaşları olan son derece yetenekli bir puggle olan Earl the Grump ile tanışın. Bentley, çekici bir alt ısırması ve küçük bir Fransız bulldogu olan bir puggle. Riley, kocaman, yumuşak kahverengi gözleri ve bir puggle kadrosu olan tatlı yüzlü bir puggle cinsidir.