Pug, Türkiye’de en çok tercih edilen süs köpekleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Adanalı dizisinde oynayan Maraz Ali karakterinin “Rıfkı” isimli köpeğiyle birlikte tanınırlığı artan Pug cinsi, bugün en sevilen ırklar listesinde kendisine yer bulmayı başarmıştır. Büyük gözler, kısa ve basık burun, kırışık yüz hatlarına sahip olan Puglar; bu özellikleriyle insanlara oldukça sevimli gelmektedir. Eğer bir Pug sahibiyseniz ya da bir Pug sahibi olmak istiyorsanız; Pug ile ilgili hazırladığımız bu geniş rehbere göz atabilirsiniz. İşte Puglar ile ilgili tüm detaylar ve bilgilendirmeler…

Pug Fiziksel Özellikleri

Süs köpeği kategorisinde yer alan Pug, bilindiği üzere küçük bir ırk olmasıyla birlikte dikkatleri üzerine çıkar. Boyut bakımından yapılan sınıflandırmalarda ise Pug’dan “minyatür ırk” olarak bahsedilmektedir. Yapı itibarıyla kare bir vücuda sahip olan Pug, tıknazdır. Bazıları Pugların, küçük bir askeri tanka benzediğini belirtmektedirler. Minyatür ırkların diğerlerine göre ağırlık bakımından yüksek seviyede ağırlığı bulunan Pug, 6-8 kilogram aralığındadır. Fakat günümüz şartlarına göre bu kilogram 10’a kadar çıkabilir. Boy olarak ise ortalama yüksekliği 10 ila 13 cm arasında değişmektedir.

Pug’in kafası, oldukça büyük bir yapıya sahiptir. Oval hatlara sahip olan kafa yapısında herhangi bir şekilde girinti ve çıkıntı bulunmamaktadır. Alnında bulunan kırışıklıklar oldukça derindir fakat bu kırışıklıklar abartılı bir şekilde değildir. Gözleri oldukça koyu renkli olan Puglar, dışı çıkık ve büyük olan gözleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır.

Heyecanlandığı sırada bu meraklı gözler, adeta bir çakmak gibi görünür. Kulakları ince, küçük ve siyah kadife gibi yumuşak bir yapıya sahip olan Pugların; kulakları başlangıç noktasından bir tık daha yukarı gittikten sonra git gide aşağı doğru kıvrılacaktır. Burnu kısa, küt kareyi andıran Pugların, alnındaki kırışıklık burnunun üzerinden de farkedilmektedir. Boynu büyük ve kafasını taşıyabilecek güce sahiptir. Kalınlığı ise diğer minyatür ırklara kıyasla oldukça fazladır. Hafif kavisli bir yapıya sahiptir.

Tüyleri kısa ve düz parlak olan Puglar, asla sert olmaz veya yün gibi kıvrılmaz. Renk olarak birçok farklı rengi bulunan Pugların en çok dikkat çeken rengi kayısı rengidir. Bunun yanı sıra gümüş, kahverengi ve siyah renklere sahip puglar da bulunmaktadır.

Pug Sağlığı                

Pug, sağlıksal açıdan zayıf bir türdür. Yüzlerinin şekli sebebiyle bir takım sağlık problemleriyle karşı karşıya kalması her ne kadar üzücü olsa da, bu onun doğasıdır. Sağlıksız bir tür olarak bilinen Puglar buna rağmen 12 ila 15 yıl arasında yaşam süresine sahiptirler.

Yaşadıkları sağlık problemlerinin meydana gelmesindeki en büyük etken çok dar bir grup köpekten türemeleri sebebiyle gen mimarisinin oldukça dayanıksız, zayıf ve güçsüz olmasıdır. Pug’ın yüz şekli ne kadar sevimli gelse de, bazı solunum problemlerine davetiye çıkarmaktadır.

Puglar, çoğunlukla nefes darlığı yaşarlar ve uzayan egzersiz seansları onlar için hiç iyi bir şey değildir. Çünkü nefes alım – verimi hızlandıkça Pug daralmaktadır. Yüksek seviyede egzersiz yapılması ani kalp krizine de sebebiyet verebilir. Pugların nefes darlığı yaşayarak yığılıp kalmaları nadir görülmez. Eğer çok yorulursa, bir anda bayılabilir. Diğer türlerle kıyaslandığında soğuk algınlığı riski oldukça fazladır. 1 ayda birkaç kez hastalık geçirebilirler.

Pug’ın bulunduğu ortamda kesinlikle sigara içilmemesi gerekir. Bunun yanı sıra yine solunumunu etkileyecek olan kimyasal temizlik ürünlerinin tamamından da uzak durulması gerekir. Kısa tüylü, oldukça şirin olan Pug’ların arası ne sıcak, ne de soğuk havayla iyi değildir. Onlar için en iyi hava bahar havasıdır. Kısa tüyleri olması sebebiyle kendilerini soğuktan koruma noktasında başarısız olan bu sevimli hayvanlar; aşırı sıcak olduğu durumlarda da kendilerini serinletmek için yeterli hava girişini alamazlar. En sık görülen hastalıklarından biri sıcak çarpmasıdır ve gerekli müdahale yapılmazsa, bu durum ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Pug Karakteri ve Genel Huyları

Pug, arkadaşlık özellikleri oldukça gelişmiş bir köpek olarak dikkat çekmektedir. Hiçbir şey, Pug’ı ailesi ile birlikte olmaktan daha mutlu bir seviyeye getiremez. Sakin ve istikrarlı olmasıyla birlikte bilinen Pug, çoğu zaman vakur bir duruşa sahiptir. Fakat ara ara oldukça heyecanlanarak oyun köpeği gibi hareketlerde bulunabilir.

Çoğu Pug, etrafında bulunan, dönen ve sürekli hareket halinde olan şeylerle problem yaşamaz ve bunları pek sorun etmez. Pug, minyatür türler arasında bulunan en dost canlısı köpektir ve sahiplerine olan bağları şaşırtmaktadır. Çünkü bir Pug, sahibi için canını ortaya koyabilir.

Sevgi dolu köpekler olarak dikkat çeken Puglar, bu sevgilerini aile üyeleriyle sık sık paylaşırlar. Yabancılara karşı şüpheci ve çekimser tavır içerisinde olan diğer süs köpeklerine göre Pug, yabancı – tanıdık ayırt etmeksizin herkesle iletişim kurar ve özellikle yabancılarla tanışmayı çok sever. Pug, yemek yemeyi çok seven bir köpek ırkıdır. Bu yüzden kendisine mama veren herkesle ömür boyu iletişimini devam ettirebilir. Aynı zamanda Pug, minyatür köpek türleri arasında çocuklarla en iyi anlaşan köpek olarak da bilinmektedir.

Pug, çocukların bilinçsiz olmalarından kaynaklı sertleşebilen oyunlarına karşı sinirlenmeyecek kadar neşeli ve sağlam bir yapıya sahiptir. Minyatür köpeklere genel anlamda bakıldığında, beklenen şey sınırlı bir toleranstır. Fakat Pug’ın toleransı sınırsızdır. Hiçbir şekilde saldırgan bir tavır görülemez. Günün her saniyesini sahibinin yanında geçirme arzusunda olan Pug, ayrılık anksiyetesinden diğer köpeklere göre daha az etkilenmektedir. Yani sahibinin onu bırakması veya bir yere gitmiş olması; psikolojik anlamda çok uçuk sonuçlara sebep olmaz. Çünkü Pug’lar günün çok büyük bir dilimini uyuyarak geçirebilmektedirler. Bazı Pug’lar dik başlı ve inatçı bir yapıya sahip olsalar da, ilk defa köpek alacaklar için en ideal köpek seçimidir.

Pug, tüm bunların yanı sıra diğer hayvanlarla da oldukça güçlü bir bağ ve iletişim kurabilen bir hayvan olmakla bilinmektedir. Pugların dominant bir yapıları bulunmamaktadır ve agresyon seviyeleri oldukça düşük miktardadır. Fakat her ne olursa olsun büyük köpeklerle çok fazla bir arada kalmamaları gerekir.

Pug Tarihçesi

Dünya üzerinde bulunan en eski köpek ırklarından biri olarak bilinen Pug ile ilgili kimi kaynaklar, ilk izlerinin 2.000 yıl kadar geriye dayandığını belirtirken, bazıları ise ilk Pugların Çin sınırları içerisinde yer alan Shang Hanedanı’na arkadaş olması amacıyla üretildiğini iddia etmektedirler. Bu da tarihinin M.Ö. 400 yılına kadar dayandığını göstermektedir.

Antik Çin hükümdarlarının; düz surata sahip minyatür köpeklere olan ilgisinin ne kadar yüksek olduğu Shit Tzu ve Pekinez gibi türlerden oldukça net bir şekilde anlaşılıyor. Pug da yine bu türler gibi imparator, onun ailesi ve onların etrafında bulunan ve o dönemler soylu diye geçen kişiler için geliştirilen bir ırktır. O dönemler bu insanlardan ve rahiplerden başka kimsenin bir Pug sahibi olmasına izin verilmemiştir. Bu sayede de Pug; Çin Soyluluğunun simgesi haline gelmiştir.

Pug’in Çin’den açılarak farklı ülkelerde görülmesi ise 1500’lü yıllarda, Hollanda uyruklu olan ticaretçilerin Çin’den Avrupa’ya türün ilk örneklerini getirmesiyle birlikte başlamıştı. Yine yapılan iddialara göre Orange Hanedanlığı’nın prensini havlaması sayesinde İspanyolların saldırısına karşı uyaran ve onun hayatını kurtardığı söylenen Pug, Orange Hanedanlığı için artık bir maskot haline gelmiştir.

Pug’ın tüm Dünya geneline yayılmayı başaran cazibesi, ne  kadar farklı isimle anıldığıyla ölçülebilmektedir.

Pug Bakımı

Pug Bakımı oldukça kolaydır. Gerek egzersizinin hafif olması, gerek temizliğinin basit olması gerekse beslenme noktasında belirli bir kritere sahip olması sebebiyle sahibine bu noktada en az zahmet varan köpek cinsi Pug’dır. Tüyleri sık sık taranmayı istemez, egzersiz noktasında günde çok az bir süre dahi dışarı çıkarmak yeterli olacaktır. Genel olarak günü uyuyarak geçiren Puglar bunlara çok az ihtiyaç duyarlar.

Pug Beslenmesi

Pug; her minyatür köpek de olduğu gibi oyun yaşına uygun olan zengin ögeler içeren mamalarla beslenmektedir. Mama olarak kesinlikle Premium mamaları tavsiye ediyoruz. Diğer mamalar, Pug’ın zaten hassas olan sağlığını tehdit altına alabilir. Yemek artıkları, Pug’ın sindirim sisteminde bir takım problemler meydana getirebilir. Bundan dolayı asla yemek artığı verilmemelidir.

Özellikle pişmiş kemik ve yüksek yağ içerikli gıdalar Pug için düşman gıdalardır ve çok ciddi sağlık sorunları meydana getirebilir. Bu sebepten dolayı bu gıdalardan da köpeğinizi uzak tutmanız gerekmektedir. Köpeklere özel olarak üretilen ve pek çok pet shop ile markette bulunabilen bisküviler ve ödül mamaları eğitim için tavsiye edilir. Bunlar verilirken de, çok fazla aşırıya kaçmamak gerekir. Çünkü aşırıya kaçıldığı takdirde obezite gibi birçok sorun kendini gösterebilir.

Puglarda, obezite en önemli sorunlar arasında yer almaktadır ve özellikle takip edilmesi gerekmektedir. Köpeğin beslenmesi veya kilosuyla ilgili ufak – büyük farketmeksizin herhangi bir şekilde endişe sahibiyseniz; veterinize bu konuda danışmaktan çekinmemeniz gerekiyor. Daima taze suyu hazır ve ulaşabileceği bir yerde olmalıdır.

Pug Temizliği

Pugların tüy bakımı oldukça kolaydır. Kısa tüylerinin her hafta 1 kez düzenli bir şekilde taranması ölü tüylerden kurtarmaktadır. Bu yüzden sadece taramak yeterli olacaktır. Kendilerini kirletmedikleri sürece banyo yapmaları gerekmez. Çünkü çabuk kirlenen bir ırk değildir. Puglar konusunda en önemli nokta kesinlikle kulak temizliğidir. Kulak temizliğine dikkat edilmediği takdirde, önüne geçilmesi güç problemler meydana gelebilir. Enfeksiyon sorunu baş gösterebilir. Bundan dolayı düzenli olarak her gün sabah ve akşam kulağında kir olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü yürüdüğü ve koştuğu durumlarda uzun tırnaklar, batma sorununu beraberinde getirmektedir. Dişleri ise düzenli bir şekilde fırçalanmak zorundadır.

Pug Egzersizi

Puglar, enerji seviyesi çok yüksek hayvanlar değildir. Hatta bırakıldıklarında memnuniyetle tüm gün uyuyacaklardır. Fakat bu rahatına düşkün, bir yönden de tembel durumları; yoğun yemek ihtiyacı sebebiyle obezite tehlikesine yelken açabilir. Her ne kadar uyumayı ve yemeği sevseler de Puglar, oldukça hayat dolu ve neşeli köpekler olarak dikkat çekmektedir. Günlük kısa yürüyüşlerle ve bahçede küçük oyun seanslarıyla sağlığının kontrol altında tutulması gerekir. Puglar, sıcak havalarda çok zorlanan ve bunun yanı sıra soğuk havalarda da anında soğuk algınlığı geçirebilen köpeklerdir. Bundan dolayı kesinlikle çok fazla dışarıda tutulmamaları gerekmektedir.

Pug Eğitimi

Oldukça sevecen bir yapısı bulunsa da, eğitimi çok kolay algılayan ve hemen uygulayan bir ırk olarak görülemez. Eğer yapacakları numaranın ödül maması alacak kadar değerli bir numara olmadığı algısına kapılırlarsa hiçbir güç o hareketi onlara yaptıramaz. Bazen çok inatçı bir yapıya bürünebilen Puglar, yine de ödüle dayalı bir sistemle eğitilmelidir. Sabırlı olunması gereken Pug eğitimi noktasında tecrübe sahibi değilseniz, bu konuda profesyonel destek almanızda fayda vardır.