Portekiz Su Köpeği bir köpek türüdür. American Kennel Club tarafından çalışan bir köpek olarak sınıflandırılmıştır. Portekiz Su Köpekleri aslen, Algarve’nin Portekiz bölgesinden, cinsin Portekiz kıyılarında genişlemiş olduğu, balıkçılar için balık ağlarına sürülmeleri, kayıp mücadele veya kırık ağları almaları ve gemiden gemiye kuryeler olarak hareket etmeleri öğretildi. Portekiz Su Köpekleri, Portekiz’in Atlantik sularından İzlanda kıyılarındaki sulara kadar morina avcılığı için balık avlama teknelerinde dolaştılar.

Portekiz Su Köpeği fazlasıyla hassas bir cinstir; 2013 senesinde İngiltere’nin Crufts yarışında yalnızca 36 adet Portekizli Su Köpeği girmiş bulunmaktadır. Dökülmeyen tüylüler, son yıllarda daha popüler hale getirdi.

Özürlülerin dökülmeyen tek katmanlı bir ceketi vardır ve bu nedenle köpek alerjisi olan birçok insanda varlığı iyi tolere edilir. Bununla birlikte, köpek alerjisi olan kişiler, herhangi bir köpek satın almayı düşünmeden önce tıbbi danışmanlarına danışmalıdır.

Konformasyon şovlarında gösterilenler, tamamen siyah, kahverengi veya gümüş uçludur. Düzensiz beyaz ve siyah lekelere sahip “Parti” veya “İrlanda işaretli” paltolar nadirdir ancak görsel olarak çarpıcıdır. “Parti” köpekleri Amerika Birleşik Devletleri’nde daha yaygındır.

1297 yılında bir keşiş, denizden “siyah bir ceket, uzun ve kaba saç, ilk kaburga ve bir kuyruk tutam” ile kesilmiş bir köpek tarafından çekilen bir boğucu denizci açıkladı.

Bu teoriler, Kaniş ve Portekiz Su Köpeğinin aynı eski genetik havuzdan nasıl gelişmiş olabileceğini açıklıyor. Bir zamanlar Kaniş, Portekiz Su Köpeği’nin bir çeşidi gibi daha uzun kaplamalı bir köpektir.