Pomski’ler sadece sevimli zarif yüzleriyle sizi kazanmakla kalmayacak, aynı zamanda her adımınızı takip edecek son derece sadık yoldaşlardır. İnatçı olabilirler ve küstah olabilirler ancak ailelerini güldürmeyi severler.

 • Yükseklik: 25 ila 37,5 cm Arası
 • Ağırlık: 10 ila 14 kg arası
 • Ömür: 12–15 yıl
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıkları: Aileler, köpekler
 • Mizaç: Dışa dönük, oyuncu, kasıtlı koruyucu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: sık
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Melez
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Orta
 • Renkler: Kahverengi / çikolata / karaciğer, kırmızı, gri, mavi, beyaz
 • Desenler: İki renkli, üç renkli, brindle, benekli / işaretli / benekli, smokin
 • Diğer Özellikler: Çok tımar gerektirir, Çiğneme eğilimi, yüksek av sürüşü, suyu sever, apartman dostu, soğuk havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri

Dünyanın ilk Pomsky’si aslında bir Pomsky değildi. Bu tasarımcı hibrit fikri ilk olarak 2011’de bir Buzzfeed makalesinin bir Pomeranian ve Sibirya husky melezinin ne kadar sevimli olacağını önerdiğinde ortaya çıktı ve internetin aşık olduğu fotoğrafik örnekler gösterdi. (Daha sonra daha sonra.) Gerçekte, bu iki cins arasındaki boyut farkı, aralarındaki bir geçişin gerçekçi olmadığı anlamına geliyordu.

Yani tüm Buzzfeed brouhaha bir başlangıç değil. Bir yıl sonrasına kadar, yetiştiriciler apartmanda yaşayan bir husky aşığının rüyasını yaratmak için suni tohumlamayı kullanana kadar!

Daha kabarık, daha küçük bir husky gibi görünen Pomsky melezi sadık ama yaramazdır. İnsanlarını evde (veya apartman dairesinde) takip ettikleri ilgiyi beklerler. Pomski’ler koşup oynamayı sever ve iyi eğitimli bir köpek yavrusu, bu ekstra enerjiyi yakmak için çocuk arkadaşlarına sahip olmayı sever. 

Bir husky’nin tüm zekası bir Pomeranyalı’nın enerjisiyle eşleştirilmiştir, bu yüzden sabrınızı zaman zaman test etmeye çalışırlarsa şaşırmayın. Ancak doğru sosyalleşme ile, bir Pomsky her haneye sevgi dolu bir katkı olacaktır.

Görünüm

Tam yetişkin bir Pomsky, yaklaşık 14 ila 16 kg olan küçük ila orta boy bir köpektir. Sibirya kurdu gibi görünürler, ancak büyük bir köpeğin bakımına ihtiyaç duymazlar. Angel’s Creek Pomski’lerinden Meg Albera, yıllardır sadece Pomski’leri yetiştirmektedir. 

Albera, “Pomsky, bir husky’i gerçekten sevecek, ancak yeri olmayan veya bir husky’nin büyüklüğünü istemeyen biri için mükemmel bir cins,” diyor. “Ev sahiplerinin bazen sahip olduğu evcil hayvan ağırlığı kısıtlamalarıyla, bir Pomsky en uygun seçenek olabilir.”

İki çok renkli ebeveynden geldikleri için, Pomski’ler sayısız kürk ve göz renginde olabilir. Kürkleri kahverengi, kırmızı, gri, mavi veya beyazın herhangi bir kombinasyonu olabilir. Pomski’ler, sevimli bir smokin veya brindle görünümü gibi, husky ebeveynleriyle aynı kürk modellerini de miras alabilir. 

Kabarık çift katlarının günlük olarak fırçalanması gerekecektir. Öyle olsa bile, Pomsky sahipleri, bu cins kesinlikle dökülmeye yatkın olduğundan, her yerde köpek kılı bulmayı bekleyebilirler. 

Eski bir söz, gözlerin ruha açılan pencereler olduğunu ve bir Pomski’nin gözlerinin kesinlikle insanların kalbini çalacağını ilan eder. Pomsky göz renkleri açık ela dan delici maviye kadar değişir. Sibirya husky’ine benzer iki farklı renkli göze sahip bir Pomsky görmek de alışılmadık bir durum değil.

Bazı yetiştiriciler, “çay fincanı Pomsky” olarak bilinen Pomsky’nin daha küçük bir versiyonunun reklamını yaparlar, ancak alıcılar dikkatli olmalıdır. Bu minyatür yavruların üreme süreci etik olmayabilir. 

Küçük yavruların başına gelen birçok sağlık sorunu olduğundan, Amerikan Kulübesi Kulübü’nün (AKC) Pomsky ırklarını tanımadığını unutmamak önemlidir. Pomski’ler zaten küçüktür, bu nedenle bir “minyatür Pomsky” aramadan önce bir veteriner hekime danışın.

Mizaç

Pomski’ler eğlenceli, zeki ve çok sadıktır. Bir Pomsky, ailenin belirli bir üyesine bağlanabilir ve yabancılarla tanışırken koruyucu olabilir, bu nedenle köpeğinizin yeni insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla tanışırken arkadaş canlısı olmasını sağlamak için uygun sosyalleşme önemlidir. 

Oyun oynamayı sevseler de Pomski’ler bazen onlarla nasıl başa çıkacaklarını bilmeyen küçük çocuklara karşı temkinli olabilirler. Çocuklar, köpek yavrusu ile etkileşime girmenin doğru yolunu öğrendikleri sürece sorun yoktur. Yani o tüylü kuyruğu çekiştirmek yok! Pomsky’yi rahatsız etmedikleri sürece aralarındaki ilişki muhtemelen bir ömür boyu gelişecektir.

Diğer hayvanlar gibi, Pomski’ler Sibirya husky’inden yüksek bir av sürüşü miras alırlar, bu da onların daha küçük hayvanları kovalamak için doğal içgüdülerine sahip oldukları anlamına gelir. Bu, Pomsky’lerini diğer evcil hayvanların yanında bulundurmayı planlayan sahipler için erken sosyalleşmenin gerekli olacağı anlamına gelir. 

Eğitim, herhangi bir Pomsky için çok önemlidir ve sahipler, yavrularını eğitmek için birçok saat harcamayı planlamalıdır. Bu, Pomski’lerin çok eğitilebilir olmadığı anlamına gelmez.

Pomsky’nin zeki, bağımsız doğası tutarlılık, ikramlar ve övgülerle tamamlanmayı hak ediyor. Bir Pomsky’yi düzgün bir şekilde eğitmek daha deneyimli bir köpek sahibi gerektirebilir, çünkü cesur, zeki doğası, tutarlı değilseniz sınırlarınızı nasıl zorlayacaklarını öğrenecekleri anlamına gelir. 

Pomsky Sahipleri Derneği, Pomsky’nin ilgisini korumak için 10 ila 15 dakikalık kısa eğitim seansları ile başlamanızı önerir. Ve organizasyon, türün yiyecek motivasyonunun yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Bu yüzden iyi davranışları pekiştirmeye yardımcı olacak eğitim ikramlarına hazırlanın. Pomski’ler meleksi ve masum görünebilir, ancak onların Sibirya tarafı üstünlüğü ele almayı sever. 

“Bir Pomsky’ye sahip olmanın olası dezavantajı, bir husky’nin enerjisine ve beyinlerine sahip olmalarıdır. Albera, aktif olmaları gerekiyor” diyor. “Enerjilerini dışarı çıkarmak yeterli değilse, beyinlerinin bulmacalar veya oyunlarla uyarılması gerekir… Yeterince dikkat gösterilmezse çiğneyerek veya havlayarak başka bir şekilde enerjilerini atmaya çalışırlar.” 

Pomski’ler doğal olarak çok sesli köpeklerdir. Her iki ebeveyn ırkının da gevezeliğini miras alma eğilimindedirler, bu da eğitim zorunlu değilse komşularının sinirlerine hızlı bir şekilde girebilirler.

Yaşam İhtiyaçları

Yaşam ihtiyaçları açısından, Pomski’ler, içerik için bir ton alana ihtiyaç duymayan çok uyumlu köpekler olabilir. Boyutları onları apartman yaşamı için iyi inşa etse de türün hala yüksek enerji ihtiyaçları vardır ve günlük aktivitelerine dahil edilmiş düzenli yürüyüşler ve oyun süresi gerektirecektir. 

Bu kadar güçlü sadakat eğilimleriyle, bir Pomsky, sahibi uzakta olduğunda veya onlara yeterince ilgi göstermediğinde ayrılık kaygısı geliştirebilir. Pomsky Sahipleri Derneği’ne göre, “ayrılık kaygısından kaynaklanan bu gerginlik, Pomsky sahibinden ayrıldığında havlama, sızlanma, çiğneme ve idrara çıkma gibi bir dizi başka soruna neden olabilir.” Web siteleri, endişeli bir yavru ile uğraşan Pomsky sahipleri için bir dizi kaynak sunuyor.

Bu cins oyun oynamayı ve oyuncaklarla şımartılmayı sever. Onların boğuk tarafı, zekasını bulmaca tarzı oyunlarla göstermeyi seviyor olmasıdır. 

Açık havanın, hatta karlı günlerin tadını çıkarırlar ve kalın yeleleri onları tüm kış boyunca sıcak tutmaya yardımcı olur. Sıcak aylarda, Pomski’ler serinlemek için yüzmekten veya suyla oynamaktan hoşlanırlar. Husky yarısı olduğundan koşmayı ve kazmayı sever ve bu nedenle, çiçek bahçenizi mahvetmeye yatkınlarsa bahçede onlara göz kulak olmanız gerekebilir. Enerjisini tüketen bir Pomsky, bazı çizikler için en yakın turda ölümcül olmaya hevesli olacaktır.

Bakım

Muhtemel Pomsky sahipleri, köpeklerini günlük olarak fırçalamaya hazırlanmalıdır. Bu kadar kalın bir çift katla, cins çok fazla tüy dökmeye meyillidir, bu nedenle sürekli fırçalamak büyük bir karışıklığı önleyecektir. 

Yaz aylarında, bir Pomsky daha da fazla tüy dökecek. Bu nedenle, günlük diş fırçalamaya ek olarak, aylık banyolara veya bakım ziyaretlerine ihtiyaç duyulacaktır. Ancak kış aylarında köpek daha az tüy dökecek ve bu kadar sık ​​profesyonel bakım yapılmasına gerek kalmayacaktır. Sağlıklı kalmalarını sağlamak için her ay yavrularınızın tırnaklarını inceleyin ve düzeltin. 

Beslenme açısından, Pomski’ler tipik olarak çoğu küçük ve orta büyüklükteki köpeklerle aynı diyete sahiptir, ancak sağlıklı bir kiloyu korumak için hangi yiyecekleri veya ikramları önereceklerini görmek için her zaman veterinerinize danışmalısınız. 

Küçük bir cins olan Pomski’ler diş problemlerine daha yatkındır, bu nedenle sahipler, veterinerinizin tavsiyesine bağlı olarak dişlerini günlük veya haftalık sıklıkta fırçalamayı planlamalıdır. Veteriner onaylı bir köpek diş macunu ve fırçası kullandığınızdan emin olun.

Sağlık

Brick, NJ’den DVM’den Adam Christman, “Ortalama 13-15 yıllık bir yaşam süresine sahip olan Pomski’ler nispeten sağlıklı bir yaşam sürüyor” diyor. “Yeni bir tasarımcı cinsi olarak sınıflandırıldığı için bu cinsle ilişkili sağlık risklerini tahmin etmek zor. … Büyük cins bir köpeği küçük cins bir köpekle birleştirme ve yıllar sonra genetik sonucu bilmeme konusunda bazı endişeler var.”

Pomsky yarı yarıya Pomeranyalı olduğu için, birçok küçük cinsi rahatsız edebilecek sağlık sorunlarına dikkat etmek önemlidir: Diş sorunları, kulak enfeksiyonları ve cilt sorunları bir sorun olabilir. 

Sibirya husky soyu, Pomski’lerin güzel gözleri olacağı anlamına gelirken, bu gözler aynı zamanda birkaç göz rahatsızlığının kaynağı olabilir. Bir veteriner tarafından kontrol edilmesi gereken herhangi bir iltihaplanma, renk değişikliği veya ışığa duyarlılık olup olmadığına bakın. 

Kalça displazisi, sahiplerinin Pomsky’lerinde de dikkat etmesi gereken, ataları tarafından geçen bir başka kalıtsal endişe olabilir.

Tarih

Bu yeni tasarımcı cinsi hakkındaki Hoopla, efsanevi bir şekilde “Pomeranian + Sibirya husky karışımı: Şimdiye kadarki en şirin tasarımcı köpek ırkı?” Başlıklı 2011 Buzzfeed makalesiyle başladı. Makalede, İsveçli fotoğrafçı Tommie Ohlson’un Tequila adlı Finli bir lapphund köpek yavrusu resmi de dahil olmak üzere, Pomeranya-husky karışımları gibi görünen diğer ırkların sevimli fotoğrafları kullanıldı. 

Lapphund olsun ya da olmasın, insanlar minyatür kabarık bir Sibirya fikrine aşıktı ve bu yüzden Pomsky mitinin gerçeğe dönüşmesi an meselesiydi. İlk kasıtlı Pomsky yavruları, 2011–2012 zaman diliminde suni tohumlama yoluyla yaratıldı.

Pomsky’nizin etik olarak yetiştirildiğinden emin olmak çok önemlidir. Albera, Sibirya husky ve Pomeranian arasında böylesine bir boyut farkı olduğu için yetiştiricilerin, üreme prosedürünün baştan sona insancıl bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için katı kurallara uymaları gerektiğine dikkat çekiyor. 

Suni tohumlama, bir Pomsky yetiştirmenin en güvenli yoludur. “Her zaman daha küçük bir erkeğe sahip olmak istersiniz, çünkü daha büyükse dişiye zarar verebilir.

Bu nedenle birinci nesil F1’leri yetiştiriyorsanız, bir Sibirya husky dişi ve bir Pomeranyalı erkek istersiniz. Daha sonraki nesiller yetiştirirken, dişiden 2,5 kg daha ağır olmayan bir erkeğe sahip olmak istersiniz. Ve asla husky erkek kullanmayın,” diyor Albera.

Eğlenceli gerçekler

 • “Pomsky” terimi daha yaygın olsa da bazı sahipler ve hayranlar yavrularını sevgiyle “huskeranians” olarak adlandırıyor.
 • Fotojenik Norman Pomsky, 102.000 takipçisi ile muhtemelen Instagram’daki en ünlü Pomsky.
 • Detroit Lions sıkı son Joseph Fauria, Pomsky Lil ‘Rufio’nun halıya işemesini durdurmaya çalışırken ayak bileğini yanlış adım attığını ve burkulduğunu söyleyerek 2014’teki ayak bileği sakatlığını açıkladı. 
 • Köpek aşığı Sharon Osbourne, evini Pomsky yavrularını içeren bir çiftlik gibi paylaşıyor.