Pomeranian (genellikle Pom olarak bilinir), Spitz tipi bir köpek türüdür. Genellikle sağlık durumu iyi olan bir köpektir.

Pomeranyalılar 1,36–3,17 kilogram (3,0–7,0 lb) ağırlığında ve omuzlarında 20-36 cm yüksekliğinde küçük köpeklerdir. Oldukça tüylüdür. Üst kat, boyunda Pom’ların iyi bilindiği bir kürk kürkü oluşturur ve ayrıca arka kısımda tüylü bir saçak saçları vardır.

Cinsin en eski örnekleri beyaz veya ara sıra kahverengi veya siyahtır. Modern zamanlarda, Pomeranian beyaz, kahverengi, turuncu, mavi, siyah ve ten rengi, brindle ve parça dahil olmak üzere herhangi bir köpek ırkının en geniş renk çeşitliliğine sahiptir.

Pomerian çevrelerindeki değişikliklerin farkındadır. Topraklarını bir şekilde savunuyorlar ve bu nedenle dış sesler duyduklarında havlayabilirler. Dışa dönüktürler ve ilgi odağı olmaktan hoşlanırlar, ancak iyi eğitimli ve sosyalleşmezlerse baskın, kasıtlı ve inatçı olabilirler. Oyuncakların kullanımı, Pomeranyalıların yalnız vakit geçirmeleri için eğitilmesinde etkili bir araç olabilir.

Bir Pomeranianın yaşamı 12 ila 16 yıldır. Uygun egzersizle iyi bir diyette iyi yetiştirilmiş bir köpeğin sağlık sorunları az olacaktır; ve eğer zinde ve zinde kalırsa, bir Pomeranian sağlam bir köpektir. Cinsin displazisi gibi bazı sorunlar Pomeranian’ın hafif yapısı nedeniyle nadir olmasına rağmen, cins birçok köpek ırkına benzer sağlık sorunlarına sahiptir. Bazı sağlık sorunları, tımar ve diş, kulak ve göz temizliğine dikkat edilmemesinin bir sonucu olarak gelişebilir. düzenli kontroller ile bu sorunlardan kaçınabilirsiniz. Erken diş kaybına eğilimlidirler ve kuru gıdalar önerilir. Pomlar, en küçük ortalama çöp büyüklüğüne sahip ırklardan biridir ve çeşitli kaynaklar, çöp başına 1,9 ila 2,7 köpek yavrusu sayısını vermektedir.