Genellikle İngiliz İşaretçisi olarak adlandırılan Pointer (İşaretçi), İngiltere’de silah köpeği olarak geliştirilen orta ila büyük boyutlu bir köpek türü olarak bilinir. Birkaç işaret ırkından biridir.

Pointer kürkü kısa, yoğun, bir parlaklık ile pürüzsüzdür. Genellikle karaciğer, limon, portakal veya siyah işaretlerle beyazdırlar. İşaretçiler bu tonların herhangi birinde katı renklendirmeye sahip olsa da, işaretçilerin çoğu temel olarak bazı vücut işaretleriyle beyazdır.

Limon ve beyaz köpeklerde ten rengi burunlar bulunurken, turuncu, karaciğer veya siyah işaretli işaretçiler koyu (siyah veya çok koyu kahverengi) burun pigmentasyonuna sahiptir.

Pointer eşit huylu, konjenial köpeklerdir ve büyük boyutlarına rağmen, son derece yüksek enerji seviyeleri nedeniyle yeterli egzersiz yaptıkları sürece iyi ev hayvanları yaparlar. İşaretçiler zeki, sevecen, temiz ve son derece sadıktır. Saldırganlık seviyeleri çok düşüktür ve mevcut değildir ve normalde diğer köpekler ve kedilerle birlikte mutlu bir şekilde bir arada bulunurlar. Genellikle bölgesel değildirler, ancak yabancılarla rezerve edilebilirler. Çocuklarla çok iyidirler ve genellikle aile hayatına iyi otururlar.

Yavrular biraz gürültülü olabilir ve uzun bacakları büyüdükçe büyüleyici bir şekilde biraz sakar görünmelerini sağlar. Şüpheli seslere havlayacaklar, ancak büyük bir bekçi cinsi değiller. İşaretçiler av köpekleri olarak yetiştirilirken, başka yollarla yeterli egzersiz yapılması için mükemmel bir şekilde memnunlar. Dörtnala koşan bir cins oldukları için, tüm spor ırklarında olduğu gibi düzenli egzersiz onlar için önemlidir.

İyi büyüklükte, güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bahçe, bir İşaretçiyi güvende tutmak için bir zorunluluktur, çünkü avlanmak ve kokuları kişiden iyi bir mesafede takip etmek için yetiştirilirler. İşaretçiler, ailenin sandalyeleri, kanepeleri ve yataklarında dinlenmenin tadını çıkaran alışılmış “kanepe patatesleri” dir. Bu, paketin bir parçasını hissetme arzusunun doğal bir parçasıdır.

Pointer’ın Birleşik Krallık Kennel Club araştırmasında ortalama 12,4 yıllık bir ömrü vardır. Pointer bir cins olarak oldukça geniştir. Cinste ortaya çıkabilecek bazı problemler kalça displazisi, kiraz gözü, epilepsi ve alerjileri içerir. Akral sakilasyon sendromu, distal ekstremitelerin progresif sakatlanması ile kalıtsal bir duyusal nöropatidir.

Köpek kuşların yerini bulur ve işaret eder. Köpek hemen veya birkaç adımda, genellikle işaret eden bir duruşta, bir bracemate noktasını gözlemledikten sonra durur İşaretçilerin doğal alıcılar olması beklenmez, ancak genellikle eğitilir ve ölü veya yaralı oyun bulmaları beklenir.

İşaretçinin tarihi, birçok cins gibi, oldukça tartışmalı bir konudur. İngiltere’deki Pointer kayıtları 1650’ye kadar uzanıyor. Bir kaynağa göre, İşaretçi, 16. ve 17. yüzyıllarda, Eski İspanyol ve Portekizli işaretçi de dahil olmak üzere ırkların Avrupa anakarasından İngiltere’ye getirilmesiyle geldi.