Plott tazıları atletik, sadık av köpekleridir ve dış mekanı neredeyse insanlarını sevdikleri kadar severler. Bir Plott tazı köpeğine bakma hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Ükseklik: 50 ila 63 cm arası
 • Ağırlık: 18 ila 27 kg arası
 • Ömür: 12 ila 14 yaş
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar köpekler aileler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı oyuncu uzak koruyucu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Normal
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Yüksek
 • Cins Grubu: Av köpeği
 • Post Uzunluğu / Doku: Kısa,
 • Renkler: Siyah, gri, kırmızı, mavi, krem, beyaz, Geyik yavrusu, altın / sarı, kahverengi / çikolata / karaciğer,
 • Desenler: İki renkli, üç renkli, eyer / battaniye, brindle
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, tımar etmesi kolay, yüksek av sürüşü, suyu sever, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Plott tazı, Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilen sadece bir avuç Amerikan Kennel Club (AKC) tescilli ırktan biri olan tamamen Amerikan bir köpektir. Şık, atletik, orta büyüklükte köpeklerdir, kısa, tımar edilmesi kolay tüylü tüyleri ve sabit bir havlaması vardır. Vokal bir köpek için hazırlıklı olun.

Ayıların ve domuzların izini sürmek için yetiştirilen Plott tazıları inatçı ve aynı zamanda insanlarına son derece sadıktır. Cins, Carolinas’taki avcılar ve açık hava meraklıları arasında popüler olsa da bölge dışında sadece yavaş yavaş daha iyi biliniyor ve AKC tarafından 2006 yılına kadar tanınmadı.

Görünüm

Plott tazı, erkekleri 50 ila 63 cm arası ve dişileri 50 ila 58 cm arası ölçülerinde bir coonhound için oldukça kompakt, orta büyüklükte bir köpektir. Erkek bir Plott tazı yaklaşık 18 ila 27 kg, dişiler ise 18 ila 20 kg ağırlığında olacaktır. Diğer bir deyişle, muazzam değiller. Kasları iyi ama kıvrak, aerodinamik bir formu, derin bir göğsü ve uzun bir kuyruğu vardır.

Plott tazılarının en çarpıcı özelliklerinden biri, tipik olarak çeşitli tonlarda gelen parlak kaplamasıdır: sarıdan kırmızıya, çikolatadan maviye. Nadir durumlarda bir Plott tazı, açık kremden altın ten rengine kadar tonları olan bir güderi postuna sahip olacaktır. Uzun kulakları, kahverengi veya ela gözleri ve kendinden emin, meraklı bir ifadeleri vardır.

Mizaç

Plott tazı, ailesine adanmış ve çocukları için mükemmel olan sadık bir cinstir. Komplolar hem ayıları avlamak hem de aileyi korumak için yetiştirildi, bu yüzden muazzam bir oyunun peşinden gidecek kadar cesur, yolundan çekilecek kadar akıllı ve eve döndüğünde sadık ve güvenilir bir arkadaş olmalıydılar. Bu yoğun sadakat nedeniyle, bazen yabancılara uzak olabilirler.

Plott Hound Association of America’nın başkanı ve 20 yıldan fazla deneyime sahip bir Plott tazı yetiştiricisi Christina Officer, “İnsanları boyutlandırmayı seviyorlar ve ‘Beni okşamanızı istiyor muyum, istemiyorum?’ Diyorlar. “Agresif olduklarından ya da herhangi bir şeyden değil, ama sen onları rahatsız etmezsen mutlu olacaklardır.” Bununla birlikte, yabancılara karşı dikkatli olsalar da ipuçlarını sahiplerinden alacaklar ve genel olarak arkadaş canlısı köpeklerdir.

Avını izlemek için yetiştirilen birçok köpek gibi, Plott tazı da bir kediye alışmak için biraz eğitim gerektirecektir. Zaten orada yaşayan bir kedi için genç bir köpeği eve getirmek daha kolaydır. Bununla birlikte, diğer köpeklerle birlikte, Plott tazı mükemmel bir içeriğe sahiptir. Onlar yük köpekleri ve kendi türlerinin arasında oldukları için mutlular.

Plott tazı kabuğu, başarılı bir şekilde avlanmalarına yardımcı olan, hafif yüksek perdeli bir bayırdır. Bir av köpeği gibi küçük bir oyun taşımak veya bir sighthound gibi geyikleri indirmek yerine, Plott tazı, avları köşeye sıkışana veya bir ağaçta sıkışana kadar ayıları, rakunları, dağ aslanlarını ve yaban domuzlarını takip etmek için yetiştirildi. 

Bu noktada Plott tazı, avının nerede olduğunu sabit, yüksek sesli bir sesle iletişim kuracaktır. Bazen, günlerce yolda ya da ağaçta kalırlar; onlar inatçı. Koruyucu çizgileriyle birleşen bu havlama, Plott tazılarını mükemmel bir bekçi köpeği yapar.

Yaşam İhtiyaçları

Diğer ırklar yavaş yavaş tarlalardan ve ormanlardan uzaklaşırken, Plott tazı, özellikle Carolinas, Georgia ve çevresindeki bölgelerin ormanlarında düzenli olarak bir av arkadaşı olarak aranır. Atletik yapıları onları cesur bir av köpeği ve her yönden mükemmel bir açık hava arkadaşı yapar (onlar da mükemmel yüzücülerdir). 

Ancak memur, yürüyüş yapmak için sadece dışarıdaysanız, onları bir kayışla tutmanızı önerir. “Sen ormanda yürüyüş yaparken, onlar ava çıkacaklar,” diye açıklıyor. “Size geri dönebilirler, ancak yoldan çıkıp onları ağaçtan indirmeniz gerekebilir.”

Plott av köpekleri, açık havada ve bol miktarda aktivite için yaşayan köpeklerdir, bu nedenle bol miktarda oda ve dışarıdan erişimi olan evler için en uygun köpeklerdir. Memur, “Harika ev hayvanları ama büyükler” diyor.

Yüksek aktivite seviyeleri nedeniyle (bir Slate makalesi onlara “dogdomun ninja savaşçısı” adını verdi), Plott tazı düzenli ve kapsamlı bir egzersize ihtiyaç duyar. Köpeğinizle aktif olarak avlanmıyorsanız, güvenli bir şekilde çitle çevrili bir avluda bolca alana, düzenli yürüyüşlere ve getirme ve halat çekme oyunları gibi zihinsel olarak uyarıcı fiziksel aktivitelere sahip olduklarından emin olmanız gerekir. 

Memur ayrıca, tarla denemeleri, gece avları ve su yarışları gibi av odaklı etkinlikler de dahil olmak üzere köpeğinizi spora dahil etmenizi önerir.

Bakım

Plott tazılarının pürüzsüz, kısa posti oldukça az bakım gerektirir. Memur, daha soğuk iklimler için geliştirilmiş, biraz daha ağır katlarla daha fazla tüy dökecek belirli Plott tazı hatları var, ancak yine de çok fazla tımarlamaya ihtiyaç duymadıklarını söylüyor. 

Bazı düzenli fırçalama ve tırnak kırpmanın yanı sıra arada bir kirlendiklerinde banyo yapmak genellikle yeterlidir. Plott köpeğinizin kulaklarını düzenli olarak kontrol ettiğinizden ve gerekirse yumuşak gazlı bezle herhangi bir kalıntı veya kulak kirini temizlediğinizden emin olun.

Plott tazıları genel olarak eğitmek çok kolaydır çünkü çok zekidirler ve memnun etmeye heveslidirler. Yiyeceklerle ve övgülerle kolayca motive oluyorlar ve tüm köpek ırklarında olduğu gibi, Memur, tutarlılığın anahtar olduğunu söylüyor. 

Ancak bu istihbarat bazen aleyhinize çalışabilir. Memur, “Aynı şeyi, onları değiştirecek bir şey vermeden defalarca yapmaya devam ederseniz çok sıkılıyorlar” diyor.

Plott tazılarının güçlü bir koku alma duyusuna ve bununla birlikte gelen tüm içgüdülere sahip olduğunu hatırlamak da önemlidir. Bir kokuyu yoğun bir şekilde merak edebilirler ve yürürken dikkatleri dağılabilir (onları tasmalı tutmak önemlidir) ve ayrıca evde yiyecekleri kokladıkları bilinmektedir. “Karşı sörf yapmayı seviyorlar; üzerlerinde güzel bir burun var! ” Memur diyor.

Plott av köpekleri ailelerine çok bağlı oldukları ve sürü hayvanları oldukları için, çok uzun süreler boyunca yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Evdeki diğer köpeklerle iyi anlaşırlar ve aileleriyle kaliteli zaman geçirmeyi severler.

Sağlık

Plott tazı genellikle sağlıklı bir cinstir. Derin bir göğsü olan diğer ırklar gibi, midede bulunan gazın organı büküp dolaşımı durdurduğu zaman şişkinliğe yatkın olabilirler. Köpek sahiplerinin şişkinliğin belirtilerini fark etmeleri ve köpeklerinde olduğundan şüpheleniyorlarsa mümkün olan en kısa sürede köpeğini veterinere götürmeleri önemlidir.

Bazı Plott köpekleri, kalça soketinin anormal bir şekilde oluştuğu ve sonunda sakatlayıcı bir topallığa neden olan bir durum olan kalça displazisi sergiler. 

Daha büyük köpeklerde daha yaygındır ve fazla kilolu olmak durumu daha da kötüleştirebilir. Kalça displazisi genetiktir, ancak fizik tedavi, ilaçlar ve ameliyatla tedavi edilebilir.

Tarih

Plott tazı benzersiz bir cinstir. Sadece AKC’ye kayıtlı Amerikan tarafından geliştirilmiş birkaç ırktan biri değil, aynı zamanda bir Alman soyundan gelen tek Amerikan cinsidir (diğer Amerikan ırklarının bir İngiliz tilki köpeği geçmişi vardır). 

Plott tazı hikayesi 1750’de Johannes Plott, beraberinde getirdiği beş Hanover tazı ile birlikte Kuzey Carolina’ya göç ettiğinde başlıyor. Plott, Almanya’daki Kara Orman’daki uzun bir oyun bekçisinin soyundan geliyordu ve o ve ailesi kısa süre sonra paketi yerel hayvanlara yetiştiriyorlardı, bu da bugün bildiğimiz farklı, uzun kulaklı tazılarla sonuçlandı.

Cesur av köpekleri olarak şöhretleri bölgeye yayıldı ve “Plott köpeği” aranan bir cins oldu. Johannes Plott’un torunları, köpeği yalnızca avlanma yeteneği için mi yetiştirmek yoksa görünüşü de standartlaştırmak mı konusunda fikir ayrılığına düşerek tazı daha da rafine etti (bu tartışmalardan bazıları bugün devam ediyor). 

1930’larda Plott ailesinin dışındaki birçok kişi de Plott tazı sahiplerine (ve bazen yetiştiricilerine) adanmıştır. Ve 2006’da AKC, Plott tazılarını resmi bir cins olarak tanıdı.

Eğlenceli gerçekler

 • Plott tazı, 1989’da Kuzey Carolina’nın resmi eyalet köpeği seçildi. Plott ailesi, 1700’lerin ortalarında eyalette cinsi geliştirdi.
 • Modern zamanlarda Plott tazı bir av köpeği ve bir eyalet sembolünden daha fazlası haline geldi. Ayrıca polis departmanlarında ve hizmet köpekleri olarak kullanılırlar.
 • Kuzeybatı Pasifik’te mutlu tazılardan oluşan bir aileyle yaşayan parlak, karanlık bir Plott tazı olan Daícota da dahil olmak üzere bir avuç Plott tazı Instagram’da. Bir brindle tazı olan Scout, Arizona’da ailesiyle birlikte birçok eğlenceli yürüyüşe çıkar. Ve sonra New York’un dışında en iyi tomurcuğu olan yeni yürümeye başlayan bir insanla takılmayı seven genç bir Plott olan Henry var.