Pembroke Welsh Corgi, Pembrokeshire, Galler kökenlidir. Diğer bir teori ise Pembrokes’in yerel Galce sürü köpekleriyle geçen İsveç Vallhunds’undan geldiğidir. Pembroke Welsh Corgi, diğer iki Corgi ırkından daha dinç ve Hırka’dan başka ve değişik bir cinstir. Pembroke Welsh Corgis, eğemenliği esnasında 30 taneden çok köpek sahibi olduğu bilinen Kraliçe II.Elizabeth’in tercih ettiği cins olarak ünlüdür. Bu köpekler yetmiş yıldan fazla bir süredir İngiliz kraliyetince tercih edilmelerine rağmen, İngiliz halkı arasında, son zamanlarda popülerlik ve talep açısından düşüşe geçtiler. Pembroke Welsh Corgi, Amerikan Kennel Kulübü’ne göre 2017’de en popüler 15. köpek cinsi seçildi.

Pembrokların ortalama yaşam süresi 12-15 yıldır. Pembroke Welsh Corgi akondroplastiktir, yani “gerçek bir cüce” cinsidir. Bu nedenle, boyları ve yapıları kalıtsal olmayan bazı sağlık koşullarına yol açabilir, ancak genetik konular da dikkate alınmalıdır. Genel olarak, Pembrokes, monorşidizm, Von Willebrand hastalığı, kalça displazisi, dejeneratif miyelopati (DM) ve progresif retinal atrofi gibi kalıtsal göz problemlerinden muzdarip olabilir. Bu sorunlardan kaçınmak ve genetik sağlık havuzunu geliştirmek için Pembroke Welsh Corgis için genetik testler mevcuttur. Pembrokelar ayrıca sürü grup ırklarının karakteristiği olan güçlü bir iştahla obeziteye yatkındır.

Pembroke Welsh Corgis köpek çeviklik denemelerinde, itaat, şovmenlik, flyball, izleme ve hayvan sürüsü etkinliklerinde yarışabilir. Hayvan sürüsü içgüdüsü ve eğitilebilirlik, rekabetçi olmayan hayvan sürüsü testlerinde ölçülebilir. Corgis, küçük yavaş bacaklar yanılsamasını veren cüceliklerine rağmen, sağlıklı ve zinde olmaları durumunda 25 mil / saate kadar ulaşabilir. Bunun nedeni, Corgis’in koşmak için çoğu köpeğe göre daha fazla üst vücut gücü kullanma eğiliminde olması, onlara çeviklik, hayvan sürüsü ve yarış gibi aktivitelerle gelişmiş yetenekler kazandırmasıdır.