Pembroke Welsh corgi, son yıllarda son derece popüler hale gelen aktif, zeki ve sevilen bir cinstir. İnsanların corgis’i (ve küçük bacaklarını) neden sevdiğini öğrenin.

 • Yükseklik: 25 ila 30 cm
 • Ağırlık: 10 ila 14 kg
 • Ömür: 12 ila 13 yaş
 • Cins Boyutu: orta
 • İle Birlikte İyi: Çocuklar yaşlılar aileler
 • Mizaç: arkadaş canlısı kasıtlı dışa dönük oyuncu koruyucu
 • Zeka: yüksek
 • Dökülme Miktarı: mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: orta
 • Enerji Seviyesi: aktif
 • Havlama Seviyesi: sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: çoban
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Orta
 • Renkler: Kırmızı, siyah, kahverengi / çikolata / karaciğer, beyaz,
 • Desenler: iki renkli, üç renkli, samur, eyer / battaniye, siyah ve bronz,
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, çok tımar gerektirir, yüksek kilo alma potansiyeli, soğuk havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Şımarık kulakları, kısa bacakları ve kocaman sırıtışlarıyla, Pembroke Welsh corgi’nin neden bu kadar çok hayranı olduğunu anlamak kolaydır. Galler’de çoban köpekleri olarak yetiştirilen Pembroke Welsh corgi’nin tam kalçaları ve sevimli badi, kökenlerini sağlam bir çalışan köpek olarak gizlemektedir. New York Post onları çağırır “en bootylicious köpek ırkı” ve bunların adında 2019 Pembroke Welsh Corgi en sıcak köpek tamamen onların biraz daha büyük, uzun kuyruklu kuzeni, Hırka Galce Corgi ile karıştırılmamalıdır değildir ayrı cins.

Görünüm

Pembroke Welsh corgi kolayca tanınabilir: O kurnaz yüzü şımarık kulaklarıyla eşleştirin; sağlam, uzun bir gövde ve kısa bacaklar ekleyin ve omuzların ve kalçaların etrafına tam bir kat ile tamamlayın. 

Pembroke Welsh corgis için mevcut AKC cinsi standardı, “girintili olmadan mümkün olduğunca kısa” yerleştirilmiş bir kuyruk gerektirir. Bazı corgiler doğal olarak kısa kuyruklarla doğarken, çoğu 2-5 günlükken kenetlenir.

Bunlar kısa ve dayanıklı köpeklerdir: Sadece 25 ila 30 cm boyunda, erkekler için 13 ve dişiler için 12 kg ağırlığındadırlar. Orta kalınlıkta çift katları dört standart renkte sunulur: siyah ve ten rengi, açık kahverengi, kırmızı veya samur. 

Corgi’nizin düzenli olarak fırçalandığından emin olmanız gerekir, ancak özellikle ilkbahar ve sonbaharda mevsimsel dökülme sırasında çok fazla saç dökülmesini beklersiniz.

Pembroke Welsh corgis, Cardigan Welsh corgi’ye benzeyebilirken, iki cins aslında farklı zamanlarda geliştirildi ve ayrı soylardan geliyordu: Cardigan çok daha eski, Galler’e MÖ 1200 civarında Keltlerle gelen Alman Teckel soyundan geliyor. 

Öte yandan Pembroke, İskandinav spitzinden kaynaklanır ve MS 1000 yılına kadar izlenebilir, Vikinglerle Galler’e varılır. Cardigan’ın biraz daha ağır bir yapıya (38 pound’a kadar) ve uzun, tilki benzeri çıkarılmamış bir kuyruğuna sahip olduğunu fark edeceksiniz.

Mizaç

Amerika Pembroke Welsh Corgi Kulübü Jüri Eğitim Başkanı Marilyn Van Vleit, “Küçük bir pakette büyük bir köpek” diyor. 

40 yılı aşkın süredir corgis yetiştiren Van Vleit, cinsi eğlenceyi seven, inatçı, nazik ve son derece zeki olarak tanımlıyor. “Harika, harika bir mizah anlayışları var ve oyuncaklarını seviyorlar” diyor. “İnsanlarıyla etkileşime girmeyi seviyorlar.”

Hem sadık hem de ailelerine karşı koruyucu olduklarından “ve aynı zamanda havlama eğiliminde olduklarından” corgis iyi bekçi köpeği yapabilir. 

Sığır sürülerine yardım etmek için yetiştirildiler ve aynı zamanda avludaki çocuklara veya tavuklara yardım edecek kadar nazik davrandılar, bu yüzden çocuklar ve yaşlılar için de harikalar. Bununla birlikte, koruyucu içgüdüleri tanıdık olmayan köpekler veya kedilere etki edebilir, bu nedenle en iyisi çiftler halinde corgis yetiştirmek veya yeni aile üyelerini yavaş yavaş tanıtmaktır.

Yaşam İhtiyaçları

Pembroke Welsh corgi, çitle çevrili bir bahçeye erişimi olan bir evde en iyisini yapan aktif bir türdür. Apartmanlarda yaşayan corgis’in fiziksel ve zihinsel olarak formda kalması için düzenli egzersize ihtiyacı olacaktır. Çoğu ırkta olduğu gibi, sıkılmış bir köpeğin davranış sorunları olabilir.

Pembroke Welsh corgis, onları aşırı hava koşullarından koruyan orta derecede kalın bir kürke sahiptir, ancak bunlar, yatağınızda veya koltuğunuzda, bir yürüyüşün veya uzun bir yürüyüşün tadını çıkaracakları kadar kıvrılmayı seven iç mekan köpekleridir. 

Kısa bacakları nedeniyle, bisiklete ayak uydurmak için tasarlanmamışlar. Van Vleit, corgis’in su birikintilerine sıçramasından keyif alsa da fizyolojilerinin mutlaka yüzme için en iyi yapı olmadığını belirtiyor. “Doğal bir su köpeği değiller” diyor, “ama güvenli, sığ bir alanda sorunsuz yüzebilirler.”

Bakım

Tımar, corgi bakımının büyük bir parçasıdır. Düzenli olarak dökülen kalın, hava koşullarına dayanıklı çift katları vardır, bu nedenle haftalık fırçalama fazla kılların alınmasına yardımcı olur. Mevsimlik dökücüler oldukları için, ilkbahar ve sonbaharda biraz daha fazla saç elde edeceksiniz. Banyolar ölü tüylerin alınmasına yardımcı olacaktır.

Pembroke Welsh Corgis’in aktif kalmasına yardımcı olmak önemlidir. Van Vleit, “Her köpeğin yapacak bir işe ihtiyacı vardır” diyor. Corgis, çiftliklerde çalışan köpekler olarak yetiştirildi ve son derece zekiydi, bu yüzden onları hem fiziksel hem de zihinsel olarak meşgul etmek önemlidir. 

Van Vleit, çok inatçı olsalar da corgi’nin çok eğitilebilir olduğunu söylüyor. “Köpekten daha zeki bir sahibiniz yoksa, bu bir sorun yaratabilir çünkü corgi’nin üstünlüğü var” diyor. “Ama çoğu zaman onları çok istekli, ilgili ve her zaman yemek motive eden bulacaksınız.”

Corgi’yi eğitirken nezaket, yön, rutin ve doğru ve yanlışın net bir tanımının önemli olduğunu öne sürüyor. “Doğru yapmaktan çok memnunlar.”

Sağlık

Sağlıklı bir korgi 12 – 13 yaşına kadar yaşayacaktır. Bazı corgiler kilo alma potansiyeline sahiptir, bu nedenle tedavileri ölçülü tutmak ve bol miktarda egzersiz yaptıklarından emin olmak önemlidir.

Pembroke Welsh corgis genellikle oldukça sağlıklıdır, ancak Dejeneratif Myelopathy (DM), corgi de dahil olmak üzere bir avuç ırkı etkiler. DM, yaşlı köpeklerde omurilik dejenerasyonuna neden olur (corgiste ortalama başlangıç ​​yaşı 11’dir). Hastalık köpeklere acı vermez, ancak zamanla köpek belden aşağısı felçli hale gelir.

Şu anda durum için hiçbir tedavi yoktur, bu nedenle en sağlıklı köpekleri seçmek ve durumu yavaşça ortadan kaldırmak sorumlu yetiştiricilere kalmıştır. Van Vleit’in işaret ettiği bir şey, corgi popülaritesinin artmasıyla ilgili gözetimden yoksun olabilir. “Endişe, talebi karşılamak için, yavru köpekleri sağlayacak kişilerin yavru değirmenler olması, ” diyor.

Tarih

Pembroke Welsh corgi, uzak atalarını İskandinav spitzlerine kadar izler ve Vikingler tarafından MS 1100 civarında Galler’e getirildi. Zamanla, tasarruflu Galli çiftçiler ihtiyaçlarını karşılayacak çok yönlü bir köpek yetiştirdiler: “[Çiftçiler], süt ineklerini alabilecek kadar güçlü ve yeterli dayanıklılığa sahip bir köpeğe ihtiyaç duydu,” diyor Van Vleit. Corgi’nin kısa bacakları, onu çirkin toynakların önünden uzak tutmak için yapılmıştır. 

Ayrıca, artıkları yiyebilen ve ocağında kıvrılabilen daha küçük bir köpek olması gerekiyordu. Çocuklara veya avludaki tavuklara yardım edecek kadar nazik ama yine de bir sıçanı yakalayacak kadar hızlı bir köpeğe ihtiyaçları vardı ”diye ekliyor.

Sonuç? Çok yönlü, sağlam ve arkadaş canlısı corgi. Pembroke Welsh corgi, 1920’lerde İngiltere’de ve 1930’larda ABD’de bir cins olarak kabul edildi. Kraliçe II. Elizabeth 1933’te ilk corgi’sini aldığında da popülerliğe kavuştu.

Eğlenceli gerçekler

 • Eski bir Galler efsanesine göre, Pembroke Welsh corgi, at arabalarını çekmek ve savaşa girmek için corgis kullanan periler tarafından insanlara hediye edildi. Bazı corgilerin omuzlarındaki koyu renkli kürk parçasına bazen “peri eyeri” denmesinin nedeni budur.
 • Kraliçe II. Elizabeth, cinsi yaygın olarak popülerleştiren ilk kişiydi: İlk Pembroke Welsh corgi’sini 1933’te aldı ve o zamandan beri 30 köpeğe sahip oldu. 
 • En ünlü corgis’lerden biri aslında Cowboy Bebop anime’sinde Ein adlı kurgusal bir çizgi film karakteridir. Ancak internetin her yerinde corgis bulacaksınız: Birkaç corgi etkileyicisi arasında Geordi La Corgi, Breadloaf ve Donut bulunur.