Pekingese (ayrıca Pekinli olarak da yazılır), Çin menşeli bir oyuncak köpek cinsidir. Başka bir cins olan Shih Tzu, İngilizce adının bu cinsin “aslan köpeği” anlamına gelen Çince adıyla aynı kaynaktan türetilmesini sağlamıştır.

Cins Batı Çin’de doğdu.

Pekingese için iki kökeni hikayesi var. Birincisi en yaygın olanı Aslan ve Marmoset:

Bir aslan ve bir marmoset aşık oldu. Ama aslan çok büyüktü. Aslan Buda’ya gitti ve ona sıkıntılarını anlattı. Buda aslanın marmoset büyüklüğüne küçülmesine izin verdi. Ve sonuç Pekingese idi.

Pekingese sitting in tall grass.

İkinci, daha az yaygın olan, öykü: Kelebek Aslanlar:

Bir aslan bir kelebeğe aşık oldu. Ancak kelebek ve aslan, boyut farkının üstesinden gelemeyecek kadar çok şey olduğunu biliyordu. Birlikte, boyutlarının ortada buluşmasına izin veren Buda’yı görmeye gittiler. Bundan Pekingese geldi.

Başka bir efsane, cinsin bir aslanı ve bir maymunun çiftleşmesinden kaynaklandığını, asaletini ve paltosunu eskisinden ve ikincisinden alçakça yürümesinden kaynakladığını söylüyor.

Pekingese’nin Buda’dan geldiğine inanıldığı için bir tapınak köpeğiydi. Bu nedenle, sadece bir oyuncak değildi. Saray veya tapınağa istila edebilecek küçük şeytanları yok edebilmesi için küçük yapıldı. Ancak kalbi büyüktü, böylece en büyük ve en şiddetli bile yok edebildi. (Barbara Hambly’nin romanı, Fare Tanrı’nın Gelini, bu öncülden yazılmıştır, ancak Hambly efsanelerin bilgisini reddetmektedir.)

Pekingese, Birleşik Krallık Kennel Club araştırmasında ortalama 11.4 yıl ömre sahiptir.

Pekingese’nin diğer oyuncak ırklarında olduğu gibi önde gelen ölüm nedeni travmadır. Organ sistemlerinin başlıca önde gelen nedenleri nörolojik ve kardiyovasküler, örneğin konjestif kalp yetmezliğini içerir. Erken teşhis edildiğinde ve ilaçla başarılı bir şekilde tedavi edildiğinde, bu sorunu olan bir Pekingese uzun yıllar yaşamayı bekleyebilir. Kalp mırıltısı problemin potansiyel bir işaretidir ve bir veteriner kardiyolog tarafından değerlendirilmelidir. Çoğu zaman, köpek 6 veya daha fazla yaşına kadar sorun ortaya çıkmaz, bu yüzden problemi bir yavruta taramak çok zordur.

Cinsin diğer ana problemleri, küçük kafatası ve düzleştirilmiş yüzünden ve cilt alerjilerinden (ve sıcak noktalardan) kaynaklanan göz sorunları ve solunum problemleridir. Özellikle yaygın bir problem kendiliğinden gelişebilen göz ülserleridir. Pekingese ayrıca keratokonjonktivit sicca (kuru göz) progresif retina atrofisi ile birlikte göze basıncın yerleştirildiği glokom gelişebilir, bu da gözde sıvı drenajına yol açar. Bunun başlıca nedeni, gözün filtrasyon açılarının yanlış gelişmesidir.

Pekingese dışarıda tutulmamalıdır, çünkü düzleştirilmiş yüzlere ve burunlara sahip olmak solunum problemleri geliştirmelerine neden olabilir, bu da aşırı sıcak veya soğuk havalarda vücut sıcaklıklarını düzenlemelerini zorlaştırır. Uzun sırtları, bacaklarına göre, onları sırt yaralanmalarına karşı savunmasız hale getirir. Arkaya yeterli destek vermek için onları kaldırırken dikkatli olun: bir el göğsün altında, diğeri karın altında. Kısa bacaklar merdivenle Pekingese zorluğu verir; yaşlı köpekler tek başına merdivenlerden yukarı veya aşağı gidemeyebilir.

Cinsin düz yüzünün neden olduğu nefes alma zorluklarını ele almak için, Kennel Club (İngiltere) Ekim 2008’de cins standardını önemli ölçüde değiştirdi ve “profilin gözler arasında burun kuyusu ile düz olması” ve bunun yerine “namlu belli olmalı” diye ekliyor. Bu, BBC programı Pedigree Dogs Exposed’in ardından kamuoyuna cevaptı. Diğer iki düz yüzlü ırk olan Pug ve English Bulldog’un cins standartları da yakında değiştirildi.