Kıta Oyuncak İspanyol olarak da adlandırılan Papillon, İspanyol türü bir köpek cinsidir. Adını kulaklardaki saçların kelebek benzeri görünümünden almaktadır. Bırakılan kulakları olan bir Papillon, Fransızca güve anlamına gelen Phalene olarak adlandırılır.

Papillonlar, yeni hileler öğrenmek için çok kolay zaman geçiren çok akıllı köpeklerdir. Bu köpekler çocuklarla ve yabancılarla sosyalleşebilir, ancak genellikle yeni insanlar etrafında saklıdır. Ayrıca diğer evcil hayvanlarla iyi geçinmek için sosyalleştirilebilirler, ancak evcil hayvanlar veya pençeli kedilere dikkat edilmelidir, çünkü onları yaralayabilirler. Düzgün sosyalleşmezlerse, Papillon güvensiz olabilir ve diğer köpeklere ve insanlara karşı agresif eğilimler gösterebilir. Papillon ayrıca çok eğlenceli ve sevecen olabilir.

Yaygın olarak büyük köpekler olarak bilinen, aktif ailelere ayak uydurmak için ruh ve enerjiye sahiptirler, ancak aynı derecede sevecen bir sahibin kollarında uyumaktan mutlu olacak kadar sakin olabilirler. Yüksek enerji seviyeleri nedeniyle, ortalama refakatçi ırkına göre artırılmış bir egzersiz rutini talep ederler. Papillon, kendilerine bakan sahiplerini etraftaki değişimlere karşı uyarmak istecekleri için harika bekçi ve koruyucu köpeklerdir. Diğer birçok oyuncak köpek gibi garip kabul edilebilirler. Isıya dayanabilirler, ancak tek kaplamalı kürkleri nedeniyle soğuk sıcaklıklara daha duyarlıdırlar ve soğuk havalarda gözetimsiz bırakılmamalıdırlar.

Papillon’un sağlık sorunları çok azdır, ancak patellar luksasyon, nöbetler ve diş problemleri sorun olabilir. Ek olarak intervertebral disk hastalığı ve alerji riski altında olabilirler.

Oyun birçok egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır; ancak, tüm ırklarda olduğu gibi, oyun tüm egzersizler için yeterli değildir. Günlük yürüyüşler veya koşu Papillon egzersiz için mükemmel bir yoldur. Ayrıca büyük, çitle çevrili bir avlu gibi tasma kapalı güvenli bir açık alanda iyi bir boğuşma tadını çıkarın. Papillon çok aktif bir köpek cinsidir ve yapmak için bir işin tadını çıkarırlar. Papillon yetiştiricileri, istihbarat ve enerji düzeyleri nedeniyle Papillon için köpek çevikliği, ralli itaat veya itaat eğitimi önerilmektedir.