Old English Sheep Dog olarak bilinen Eski İngilizce Çoban Köpeğinin kökeni hakkında kesin bilgi olmamakla birlikte İngiltere’ye dayandığı düşünülmektedir. Bazı kaeismlere göre Deerhound ve Barbone’un bazı kesimlere göre de Bergamasco ve Briard’ın çiftleşmesinden; üçüncü kesime göre de Owtchar (eski Rus ırkı) dan dünyaya gelmiştir. Tüm bu görüşlerde karar kılamayanlar ise dördüncü görüş olarak ortaya Bearded Collie’nin diğer ırklardan olan köpeklerle çiftleşmesinden olmuştur.

Kökeninin neresi olduğu fark etmeksizin Old English Sheep Dog İngilizdir ve 19.yüzyılda ortaya çıkmıştır.

Kimileri doğuştan kuyruksuz olması nedeniyle bazılarının kuyrukları da doğuşunun ardından kesildiği için Bobtail olarak da adlandırılır. Kuyruklarının kesilmesinin sebebi 18.yüzyıla kadar dayanır. 18.yüzyılda köpeklerin kuyrukları kesilirdi çünkü bu, köpeklerin vergiden muaf tutulmaları için gerekliydi. Bu vergi muafiyeti çoban köpekleri için geçerliydi. Ayrıca çiftçilikle uğraşanlar Old English Sheep Dog’un da tüylerini tıraş eder ve bunlardan battaniye yaparlardı.

Old English Sheep Dog, kara ve büyük vücutludur. Ayrıca tüyleri kabarık ve salaş görünümlüdür. Koyuna benzemektedir. Sürü köpeğidir ve liderlik vasfı vardır. Vücudu adelelidir. Ayakları küçüktür ve bacakları düzdür. Kafası karemsidir ve kafa kısmındaki tüyleri uzundur. Göz renkleri ya kahverengi ya da mavi olur. Kürkü, kendisi için izolasyon makinesidir, uzun ve çift katmanlıdır.

Old English Sheep Dog, sevecen, nazik ve iyi bir arkadaştır. Sadık, liderlik özelliği olan bir koruyucudur. Gütme içgüdüsü fazladır bu sebeple özellikle çocuklarla olan ilişkilerinde bu gözlemlenebilir. Bu durum dışında çocukların yakın arkadaşları olan köpekler arasında sayılabilir. Ailesine sadıktır. Bazı türleri inatçıdır. Dik başlıdır. Emirleri yerine getirmez aksine kendi bildiğini okur. Eğitim vereceğiniz zaman ödülünüz de iyi olmalıdır. Bina daireleri içinde yaşayabilirler.

Ömürleri ortalama 12 senedir. Erkekleri 30 kiloya kadar çıkabilirken dişileri genelde 25 kiloda kalır. Erkeklerinin boyu 56-57 santimetre iken dişilerinin boyu 50-51 santimetredir.

Bağışıklık sistemi, göz ve kalça hastalıklarına yakalanma ihtimalleri yüksektir.

Bakım

Kabarık ve uzun tüyleri olduğu için sürekli bakım yapılmalıdır. Tüyleri uzun kıllı taraklarla derinlere kadar fırçalanmalıdır. Aksi takdirde tüyleri düğümlenir ve deri problemleri oluşur. Ayda bir ya da en fazla iki ayda bir tüyleri kısaltılmalıdır. İlkbaharda çok tüy dökerler.