Nova Scotia veya “tollers”, başlangıçta av arkadaşı olarak yetiştirilen orta büyüklükte bir spor türüdür. Aktif ve zeki tür hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 42,5 ila 52,5 cm Arası
 • Ağırlık: 16 ila 22,5 kg Arası
 • Ömür: 12 ila 14 yaş
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıkları: Aileler, çocuklar, köpekler
 • Mizaç: Dışa dönük, arkadaş canlısı, oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Spor
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Orta
 • Renkler: Kırmızı beyaz,
 • Desenler: iki renkli
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, tımar etmesi kolay, çiğneme eğilimi, yüksek av sürüşü, suyu sever, apartman dostu, soğuk havaya dayanıklı, iyi yürüyüş arkadaşı

Nova Scotia (NSDTR) veya “tollers”, Amerikan Kulübü’nün (AKC) tanınan av köpeği ırklarının en küçüğüdür. Çarpıcı bir kırmızı kürk ve beyaz lekelere sahip orta büyüklükte bir spor cinstir. Başlangıçta Nova Scotia’da avlanmak için yetiştirilen ve eğitilen köpekler, av arkadaşı olarak kullanılmaya devam ediyor.

Ancak aynı zamanda sevgi dolu aile köpekleri de olabilirler. Nova Scotia son derece aktiftir ve aşırı uyarıldıklarında veya heyecanlandıklarında farklı toller çığlıklarını atarlar. Labrador retriever veya golden retriever’dan daha az biliniyorlar, ancak popülariteleri artıyor.

Görünüm

Nova Scotia, Kristina Mott, DVM, CVA, CCRT’ye göre, sportif ve çevik olması gereken orta büyüklükte, kompakt bir köpektir. Mott, NSDTR yavrularını da yetiştiren bir veteriner hekimdir. Tollers’ın kıpkırmızı kürkleri, altın kırmızısından bakırımsı turuncuya kadar değişir; tipik olarak ayaklarında, göğsünde ve bazen kuyruk ve yüzünde beyaz lekeler bulunur.

Tollers, soğuk sudan korumak için yoğun bir astar ile çift katlıdır. Kabarık kuş tüyü astarlarını mevsimsel olarak dökerler.

Mott, Toller’in çift katının haftada birkaç kez fırçalanarak korunmasını öneriyor. Bu, kulaklarını ve ayaklarını fırçalamayı içermelidir. Ayaklarının arasındaki fazla tüyleri kesmek, iç mekanlarda tutuşu korumalarına yardımcı olur.

Çalışmayanlar, biraz üzgün veya endişeli bir ifadeye sahip olabilirler. Nova Scotia Duck Tolling Retriever Club (ABD) ‘nin cins standardına göre, “geri getirmenin gerekli olduğuna dair en ufak bir belirti verildiği anda, yoğun bir konsantrasyon ve heyecan ifadesiyle kendilerini eyleme geçirirler.” Çalışırken tüylü kuyrukları hızlı ve sürekli hareket eder.

Tam büyümüş bir Nova Scotia av köpeği yaklaşık 42,5 ila 52,5 cm boyunda ve 16 ila 22,5 kg ağırlığındadır.

Mizaç

Mott, “Farklı çizgiler, diğerlerinden daha sıkı mizaçlara sahip olma eğilimindedir, ” diyor. “Bazıları daha bağımsız, ayaklarınızın altında yatan köpeklerdir, oysa diğerleri sizin üzerinize daha sıkı sarılabilen köpeklerdir.”

Mott, hareket edenlerin aktif köpekler olduğunu, ancak uygun egzersiz ve zihinsel uyarımla, günün sonunda bir “kapatma anahtarına” sahip olmaları gerektiğini söylüyor. Ancak bu enerjik yavrular bir an önce gitmeye hazır.

Tanım gereği spor köpekleri olmasına rağmen, tollers aynı zamanda sevimli aile köpekleri de olabilir. Her köpekte olduğu gibi, küçük çocuklarla oyun zamanı bir yetişkin tarafından denetlenmeli ve küçükler asla gözetimsiz bırakılmamalıdır. Bununla birlikte, aktif daha büyük çocuklar, hareket edenler için harika oyun arkadaşları olur. 

Uygun bir sosyalleşme ile, Nova Scotia diğer köpeklerle ve kedilerle iyi geçinebilir. Genellikle cins, ilk başta yabancılara karşı temkinli davranır, ancak onları tanıdıkça daha kabul edilebilir hale gelirler. Mott, bazı görevlilerin “bu notu kaçırmış ve herkesi seveceğini ” ekliyor. 

Nova Scotia tolling retriever, zihinsel olarak uyarıcı eğitim gerektiren akıllı bir türdür. Dikkatli, giden ve inanılmaz derecede hızlı öğrenenlerdir. Bu köpeklerin su kuşlarını avlama ve geri alma çabalarında rol oynayan aktiviteler (dolayısıyla adı!), Buharı yakmanın ve zihinlerini meşgul etmenin harika yollarıdır. 

Nova Scotia tolling retriever’ın kulaklarına müzik olabilen, ancak beklenmedik zamanlarda gürültülü ve hatta kulağı delen olabilen kendine özgü “toller çığlıkları” nedeniyle, çırpıcılar ince duvarlı bir ev veya apartman dairesi için çok uygun olmayabilir.

Yaşam İhtiyaçları

Nova Scotia, egzersiz ve zihinsel uyarılmaya öncelik veren canlı bir ortama ihtiyaç duyar. Mott, bir işverenin “sert hava koşullarında çiğneme gerektiren oyuncaklar veya yiyecek bulmacaları ve iç mekan eğitim oyunları sağlamaya istekli olması” gerektiğini söylüyor Mott.

Apartman yaşamına adapte olsalar da, Nova Scotia son derece aktif köpeklerdir. Av arkadaşı olarak yetiştirilen tollers, onları dışarıda gördükleri küçük hayvanları kovalamaya sevk edebilecek güçlü bir av sürüşüne sahiptir. Bir çit içinde avlusunda gördükleri şey ve her şey sonra çalışmasını engellemek olacaktır.

Başlangıçta tarlada avlanmak ve aktif olmak için yetiştirildiklerinden, düzenli fiziksel ve zihinsel aktivite gerektirirler. Bununla birlikte, tam bir iş gününden sonra, Nova Scotia aileleri ile etrafta dolaşıp kucaklaşmanın tadını çıkarırlar.

Bakım

Nova Scotia, kulak tüylerinin matlaşmasını ve ayakların düzenli olmasını önlemek için düzenli olarak düzeltmeye ihtiyaç duyar. Genel olarak haftada birkaç kez fırçalamak dökülmeyi azaltacaktır. Kısırlaştırma, bir köpeğin kürkünün yoğunluğunu ve dokusunu etkileyebilir. 

Dişiler, özellikle “kısırlaştırılmış kürk” olarak adlandırılan kürklerinde bir kalınlaşma yaşayabilirler. Mott, kısırlaştırılmış dişilerin bu tüylü-yumuşak fazla katın ara sıra soyulmasını veya kırpılmasını gerektirebileceğini tavsiye ediyor. 

Toller, günlük olarak orta düzeyde fiziksel egzersiz gerektirir. Su sevgisi ve Mott’un “yoğun kuşluk” – veya su kuşları bulma tutkusu ile birleşen güçlü bir geri alma arzusuna sahipler. Sahipleriyle etkileşim kurmalarına izin veren etkinlikleri severler.

Aslen, sahipleriyle birlikte saatlerce avlanmak için yetiştirildikleri için, aileleriyle yakın bir bağ kurarlar ve yalnız kalmamayı tercih ederler. Zamanla, yalnız bırakılmaya alışabilirler. 

Nova Scotia, olumlu pekiştirme eğitimi teknikleriyle gelişen akıllı bir türdür.

Sağlık

Düzenli veteriner bakımı ve sağlıklı bir diyet ve egzersiz rutini ile Nova Scotia genellikle sağlıklı köpeklerdir. Her köpek cinsi gibi, bazen ortaya çıkan nörolojik, ortopedik veya kalp rahatsızlıkları olabilir. Çocuğunuzu yavru olarak aileye ekliyorsanız, yetiştiricinizden eksiksiz sağlık kayıtlarını isteyin.

Mott’a göre, toller özellikle Addison hastalığına, kalça displazisine ve progresif retina atrofisine (PRA) eğilimlidir.

Yetiştiriciler, bağışıklık aracılı bir bozukluk olan juvenil Addison hastalığı için genetik bir test yapabilirler. Hem kalça displazisi hem de PRA için sağlık izinleri ve genetik testler de mevcuttur. Çalışanlar bu koşullar için genleri taşıyabilseler de, yetiştiriciler, oluşumlarını ortadan kaldırmak için seçici olarak onlardan uzaklaşabilirler.

Mott, NSDTR’lerin, uygun bir ağırlık ve kas durumunda tutuldukları sürece, orta büyüklükleri nedeniyle ortopedik sorunlara yatkın olmadıklarını söylüyor.

Tarih

Göre tolling Retriever Kulübü Duck Nova Scotia (ABD), Tollers Nova Scotia Yarmouth County Little River Harbor toplumda 19. yüzyılın başında geliştirilmiştir. Bu köken nedeniyle, cins başlangıçta “Küçük Nehir Ördeği Köpeği” veya “Yarmouth Toller” olarak biliniyordu.

“Tolling” Orta İngilizceden “Tollen” kelimesinden gelir ve ayartmak veya çekmek anlamına gelir. 17. yüzyıl kayıtları, Nova Scotian için cinsi kullandığını hatırlıyor. Tilkilerin kıyı şeridinde su kuşlarını cezbetmek için oynama şeklinden ilham alan avcılar, köpeklerini aksiyonu taklit etmek için eğitmeye başladı. 

Köpeklerin alması için sopalar ve kayalar fırlattılar. Tüylü kuyruğu ve kırmızı tüylü bir toller görüntüsü, ateşli silahların menzilindeki meraklı ördekleri çeker. Avcı ateş ettikten sonra, Toller oyunu alır ve sahibinin eline iade eder. Nova Scotia bugün avcılık için kullanılmaya devam ediyor. Oynamayı ve çok çalışmayı seven sevecen köpeklerdir.

Yüzde 100 kesin olmamakla birlikte, bazı toller uzmanları, cinsin spaniel ve setter tipi köpekler, retriever tipi köpekler ve çiftlik collie’nin bir karışımından yaratıldığına inanıyor. Ayrıca kökenlerini soyu tükenmiş St. John’s Water Dog ve Nederlandse Kooikerhondje’ye kadar izleyebilirler.

Eğlenceli gerçekler

 • Cins, 1995 yılında iki Nova Scotia şampiyona etkinliklerinde En İyi Şovda ödüllendirildiğinde Nova Scotia’nın eyalet köpeği ilan edildi.
 • Tolller’in benzersiz su kenarı dansı, ırka “Pied Piper of the marsh” lakabını kazandırdı ve hatta 1960’larda Kanada ve ABD’de bir Ripley’in İnan ya da İnanma gazetesi köşesinde yer aldı.
 • Bu uzun bir isim! 34 karakterle Nova Scotia, AKC Stud Book’taki en uzun isme sahiptir. Arkalarında Petit Basset Griffon Vendeen var.