Norwich Terriere oldukça benzeyen Norfolk terrier, 20.yüzyılın ortalarına kadar birbirlerinden ayırt edilemiyorlardı. 1980 yılına kadar neredeyse tüm dünyada aynı cinsmiş gibi kabul edilen bu köpekler sonrasında kulakları ve duruşlarıyla birbirlerinden ayrılmışlardır. Norfolk terrier, kökeni bilinmeyen bir cinstir fakat uzmanlar kökeninin İrlanda’ya dayandığını söylerler. Ayrıca melez olduğu da düşünülmektedir.

Terrierler arasındaki en ufak bedenli köpek olan norfolk terrier, minik, kısa boylu, dayanıklı ve kuvvetlidir. Küçüklüğüne rağmen vücudu kaslıdır. Bacakları güçlüdür ve burun yapısı tilkininkine benzer. Bakışları parlak ve canlı, göz rengi ise koyudur. Kulakları küçüktür ve aşağıya kıvrılır. Sert ve düz tüylüdür. Kürk rengi siyah, sarı, kızıl renklidir. Sert yüz yapılıdır.

Sadık, akıllı ve sevecendir. Ayrıca çok da cesurdur. Karakteri dengelidir. Kavgacı, saldırgan ya da tedirgin değildir. Eğitimine küçüklüğünden başlanmalı ve sürekli hale getirilmelidir. Tuvalet eğitimi diğer eğitimlere göre daha çok zaman alır. Çocuklara karşı da en az büyüklere karşı olduğu gibi sıcakkanlı olan Norfolk terrier, yabancılara karşı da sevgi göstermesini bilir. Uzun süre ilgisiz kalındığında çevresini yıkıp dökme ve havlamaya eğilimlidir. İyi oyuncudur. Hem çocuklarla hem de yetişkinlerle oyun oynamayı çok sever. Yabancılarla arası çok iyi olduğundan dışarı çıkartılırken mutlaka tasma takılmalıdır. Çok kıskanç olabilir. Hem bahçeli hem de bahçesiz yerlerde bakımı kolaydır.

Genelde bekçi ve av köpeği görevleri verilir. Ömürleri en fazla 15 senedir. Ağırlığı ise en fazla 5 kilodur. Boyu 25 santimetreye kadar uzayabilir.

Sırt ve göz rahatsızlıklarına gebedir. Bunlar dışında genel itibariyle sağlıklıdır.

Bakım

Tüyleri genelde orta uzunlukta ve kaba serttir. Günlük taranması gerekir. Tüy dökme özelliği azdan biraz çoktur. İhtiyaç durumunda kuru şampuanlama ya da banyo önerilir.