Newfoundland cinsinin nereden geldiği ve ne zaman ortaya çıktığı hakkında çeşitli söylentiler mevcuttur. Bir kesime göre bu cins, göçebe yaşayan Kızılderililerin köpeklerinin ya da Vikinglerin ayı köpeklerinin torunudur. Bir diğer kesime göre ise Newfoundland, Labrador’u akrabasıdır. Bu denilenin daha doğru olduğu düşünülür çünkü Labrador ve Newfoundlan’ın yaşadıkları yerler benzerdir ve fiziki benzerlikleri vardır. Bir diğer görüş ise 18.yüzyıl başlarında Avrupalı balıkçıların Tibet Mastifflerini Kanada’ya getirmesi ve burada yerel köpeklerle çiftleştirmesi sonucu oluştuğudur. Bu köpeğin kökeni Kanada’ın Newfoundland bölgesi olarak kabul edilir.

Güçlüdür. İridir ve başı gösterişlidir. Dengeli, dayanıklı ve çeviktir. Yüz, özellikle de burun kısmı geniştir. Kulakları küçük ve üçgen şeklindedir. Tüyleri de gözleri de koyu renklidir. Doğduğu bölgeden kaynaklı olarak kolay yüzmesi için ayakları perdelidir.

Ömürleri ortalama 10 yıldır. Dişilerinin ortalama ağırlığı 55 kiloya çıkarken erkeklerin ortalama ağırlığı 70’e dayanabilir. Dişilerinin boyu en fazla 70 cm, erkeklerinin boyu ise en fazla 75 cm’dir.

Genelde balıkçılıkta iş köpeği olarak kullanılırlar. Ağaç çekme, balıkçı teknelerinin iplerinin kıyıya taşınması, sudan ağ çekme, boğulanların kurtarılması gibi görevleri vardır.

Sadık, kibar, cesur ve zekidir. Genelde sahibinin yanında ayrılmak istemez. Ailesini değiştirmekten hoşlanmak çünkü çok kısa sürede çok fazla bağlanır. Genelde ailesiyle yabancı kişinin arasında bariyer oluşturur. Koruma içgüdüsü fazladır. Fazla havlamaz. İnsanlarla kısa sürede dost olur. Sabrı sayesinde bebek bakıcısı olarak da adlandırılabilir. Diğer hayvanlarla da arası çok iyidir. Su ile uğraşmaya, oynamaya hatta suyu çok içmeye bayılır. Dağınıktır.

Eğitimi sakince ve sabırlı şekilde verilmelidir aksi takdirde çok zor bir eğitim süreci sizi bekleyebilir. Salya akıtır. Dört duvar arasında genelde fazla hareketli olmadığından ev içinde yaşayabilir. Serin havayı çok sever.

Newfoundland, çabuk kilo almaya ve kalça rahatsızlıklarına yatkındır.

Günlük olarak tüyleri taranmalıdır. Yılda iki kere tüy döker. Gerekmedikçe yıkanmamalıdır.