Bugün dünya üzerinde yaşayan tüm Mastiff cinsi köpeklerin yüzyıllar önce Tibet’te ortaya çıkan Mastiff’ten geldiği düşünülmektedir. İlk Asyalı Mastiff olan Tibet Mastiffinin Milattan Önce 300lü senelerde Hindistan’dan Yunanistan’a götürüldüğü düşünülmektedir. Bu ihracatın emir eri ise Büyük İskender’dir.

Yunanlılar Mastiffleri arenada boğa, ayı ve aslan gibi yırtıcılarla dövüştürmüşlerdir. Bu şekilde Romalılar, Mastiff cinsini yakından tanıma fırsatı bulmuştur.

Mastiff sözcüğü Latincede masif anlamında olan massivus’tan gelir.  Bu hikaye, çoğu uzmanın üstünde karar kıldığı hikayedir. Fakat İngilizler, bu konuda farklı düşünmektedir. İngilizce Mastiff’in, Fenike halkı tarafından Milattan Önce 500 dolaylarında İngiltere’ye getirildiğini söyler. İngiltere’den ise Avrupa’ya ve oradan da Amerika’ya yayılmıştır bu Mastiffler. Her iki durumda da Napoliten Mastiff’in atası Tibet Mastiff’idir.

Dünya savaşları ve zor hava koşullarında Mastifflerin çoğunun ömrü tükense de birkaç çeşit Napoliten Mastiff 1940’lı yıllarda İtalya’nın Campania bölgesinde hayatta kalmayı başarmıştır. Campania bölgesinden ise 1946 senesinde tüm Avrupa’ya, sonra diğer ülkelere yayılma göstermiştir.

Napoliten Mastiff oldukça iridir. Kırılgan, üzgün ve ciddi görünüme sahiptirler. Vücutları dikdörtgen biçiminde ve oldukça kaslıdır. Vücudunun hemen her yerinde gözle görülecek derecede kırışıklıklar vardır. Kafası geniştir. Kürkü kısa ve sıktır. Genelde mavi-gri ya da siyah renktedir. Mavi gözlü doğsalar da sonradan koyu renge dönerler.

Dişileri 60-70 santimetre civarındayken erkekleri 65-75 santimetre civarındadır. Ağırlığı en az 70 kilodur.

Polis ve jandarma köpeği, bekçi köpeği, av köpeği olarak eğitilmektedirler.

Vahşi ve saldırgan görünümlerinin altında dengeli ve barışçıl huyu yatar. Napoliten Mastiff genelde bekçi ve av köpeği olarak eğitilse de çok iyi aile köpeği olabilir. Koruma içgüdüsü çok gelişmiştir ve korkusuzdur. Sahibi olan kişinin sesine duyarlıdır. Zeki ve inatçıdır. Eğitimden hoşlanmaz, bu sebeple eğitimlerde oldukça zorlanabilirsiniz. Sessizdir.

Tehlikeli durumlar dışında havlamaz. Dişiler sabırlı ve itaatkarken erkekler beterdir. Kızdırılmaktan hoşlanmazlar. Kızdırıldıklarında çocuklara karşı bile olsa sabırları tükenir. Bu nedenlerden dolayı sahiplerinin dominant olması lazımdır. Büyüklükleri sebebiyle apartman hayatına pek uygun değildirler. Erkekleri genelde sıkça salya döker.

Kalça ve göz rahatsızlıklarına gebedir. Napoliten Mastiff henüz 1 yaşından küçükken bile eklem ağrıları hisseder. Kilo almaya elverişlidirler ve doğumlarını kendiler yapmakta zorlanırlar. Genelde sezaryenle doğum yaptırılırlar.

Bakım

Cüssesinin büyüklüğüne karşın tüyleri kısa olduğundan bakımı kolaydır. Taramasını haftada bir ya da iki kezyapmanız yeter.  Fakat ölü tüyleri sık temizlemenizde fayda var.