Morkie, Yorkshire Terrier ve Maltese cinslerinin karışımından ortaya çıkan melez bir köpektir. İlk Morkie’nin ne zaman doğduğu bilinmemekle birlikte kökeninin Amerika olduğu bilinmektedir. Küçüklüğünden dolayı apartmanda ve diğer kapalı mekanlarda kolayca yaşayabilen Morkie, neşeli, zeki, cesur ve seven olarak tabir edilir. Genelde sevecen ve olumlu ruh halindedir. Neşeli ve oyunsever ruh haliyle sahibi olan kişiye mutluluk verecektir. Aileye sahip olmayı çok sever. İnsanlara ve diğer canlılara yakın davranır ve herkesin de kendisine böyle davranmasını ister.

Gün içinde şekerleme yapmayı sever. Orada burada kıvrılıp yatmak tam onun işidir. Birçok evcil hayvanla da çok iyi geçinebilir. Diğer köpeklerle bir aradayken ise çekingen davranabilir. Bazıları inatçıdır bu sebeple özellikle tuvalet eğitiminde zorluklar yaşanmaktadır. Bazıları ise çok kolay eğitilebilirler. Kibardırlar. Sabırlılık ve kararlılık özellikleri de vardır. Bebekliklerinden itibaren sosyalleşebilecekleri ortamlarda bulunmalıdırlar.

Uzun süre yalnız kaldıklarında sıkılırlar ve sürekli havlayarak sizi rahatsız ederler. Onlarla vakit geçirmelisiniz. Bundan çok zevk alırlar. Yabancılarla aynı ortamda bulunmaktan hoşlanmazlar. Herhangi bir tehlike durumunda ise koruma içgüdüleri yüksek derecede devreye girer. Tanımadıklarına karşı daima şüpheyle yaklaşır.

Küçük ebatlarından dolayı apartman hayatına uygun olan Morkie, oyuncağı ve oyun alanı olduğu sürece sessizce evde oturabilir. Ve tabi ki yanında siz olduğunuz sürece. Ve tabi ki onunla ilgilendiğiniz sürece. Yürüyüşe çıkmayı da çok severler. Genelde çitle çevrilmiş bahçelerde koşuşturmak onların işidir çünkü güvende olduklarını hissederler.

Bakımı

Dün, ipeksi ve ince tüy yapısına sahiptir. Siyah, beyaz, füme, bronz kürkleri vardır. Bu kürk genelde uzun ve düzdür. Bu tüyler hemen hemen gün aşırı taranmalıdır. Muhakkak sadece çok gerekli olduğunda banyo yaptırılmalıdır.